(Callistephus)   [Astra]

FUZARIOVÉ VADNUTÍ ASTER

(Fusarium oxysporum f. sp. callistephi)

    Rostliny mají zčernalé kořenové krčky, žloutnou a vadnou. Projev může být pozvolný, rostlina chřadne, vytvoří i semena, nebo naopak velmi rychlý, kdy rostlina náhle hyne. Napadeny mohou být mladé rostliny i dospělé rostliny před květem i v době kvetení. V pozdějším období se na vadnutí může podílet také Verticillium alboratrum (při napadení vadnou listy na jedné straně rostliny). Na příčném řezu stonkem jsou zřetelné tmavé cévní svazky. Za vlhka jsou zčernalé báze pokryty světlerůžovým povlakem houby. Fuzariové vadnutí je nejnebezpečnější chorobou aster. Šíří se zejména při vyšších teplotách.
    Původce choroby vytváří řadu různě agresivních biotypů, takže v některých případech mohou onemocnět i relativně odolné odrůdy aster.

Metodické údaje
    Na plochách, kde se vyskytlo fuzariové vadnutí nepěstovat astry a jiné vůči fuzarióze citlivé letničky alespoň 5-7 let. Předpěstovávat rostliny v dezinfikovaném nejlépe propařeném substrátu. K preventivním opatřením patří vyrovnaná výživa zejména nepřehnojovat dusíkem a dbát na dobrou zásobenost draslem. Napadené rostliny ihned odstranit z porostu, nekompostovat je.

 


Fuzariové vadnutí aster
vpravo - poškozená rostlina
 

 

Fuzariové vadnutí aster
poškozená rostlina