[Květák]

VYSLEPNUTÍ KVĚTÁKU

(nedostatek molybdenu)

    Deformace listů u mladých i starších rostlin. Čepele listů jsou v různém stupni redukované, zprohýbané a často chlorotické, řapíky jsou zdeformované, nervatura listů je nepravidelná. Obvyklá je silnější redukce jedné poloviny listové čepele. Při silném nedostatku jsou srdéčkové listy silně redukované, často až na hlavní nerv, který bývá hákovitě zahnutý, listy zasychají, růžice se netvoří. V lehčích případech onemocnění dochází k redukci listových čepelí bez výrazných deformací, listy mají často světlezeleně zbarvená mezinervová pletiva, vytvářejí se menší a řidší růžice. Projev onemocnění bývá obzvláště silný na kyselých půdách, kde je omezen příjem molybdenu.

Povolené přípravky [Květák] 
-1- -2- -3- -4- -5-
MOLYBDENAN AMONNÝ AA   AT  
  • Lze aplikovat při přípravě pozemku před výsadbou v dávce 1 - 2 kg/ha (0,1 až 0,2 g/m2), nebo při přípravě pařeniště před výsevem, přepichováním či výsadbou v dávce 1 g/m2, nebo při přípravě substrátů pro výsevy, balíčkování či hrnkování v dávce 2 g/m3. Při prvních příznacích onemocnění rostlin lze použít postřik v dávce 1 kg/ha (10 g/100 m2). Ve stejných dávkách je možno použít i molybdenan sodný. U množitelských porostů je možno molybden dodat formou zálivky (0,1 % / 50 - 100 ml na rostlinu).
MOLYSOL (2 l; 0,2 %) P   AT  
  • Kapalné bezbarvé hnojivo obsahující molybden (Mo) v rychle působící vodorozpusné formě k preventivnímu nebo kurativnímu odstraňování nedostatku využitelného molybdenu v rostlinách.

Ostatní metodické údaje
    Výskyty tlumí úprava reakce půdy na neutrální až slabě zásaditou (zpřístupnění a zvýšený příjem molybdenu). Vyhnout se použití fyziologicky kyselých hnojiv. Na pozemcích, kde nebyl ještě molybdenan použit, dát přednost hnojení při přípravě půdy. Použít lze i další hnojiva se zvýšeným obsahem molybdenu (dle návodu k použití).

 


Vyslepnutí květáku
deformace vegetačního vrcholu 
 

 

Vyslepnutí květáku
deformace jedné poloviny listu 
 

Aktualizováno pro rok 2014