VYSVĚTLIVKY K TABULKÁM

Povolené přípravky jsou uváděny formou tabulky. Tabulka se vždy vztahuje jen ke škodlivému činiteli u kterého je uvedena a platí jen pro právě yobrayenou plodinu.

-1-  -2-  -3-  -4-  -5- 
Přípravek (dávka na 1 ha či uvedenou jednotku, koncentrace) Způsob ošetření Některá omezení Ochranná lhůta Poznámka

Ve sloupci prvním
je uváděn přípravek, dávka na 1 ha nebo uvedenou jednotku a koncentrace postřikové kapaliny. Je-li doporučeno současně ošetření směsí dvou či více přípravků (tank-mix) jsou přípravky napsány těsně pod sebou či za sebou se značkou +.
Pokud je na konci sloupce znak #, je tento přípravek na trhu v menším či drobném balení, nebo je v tomto balení registrován.


Ve sloupci druhém
je uveden jednotnými značkami způsob ošetření.

Použité značky:
AA
jiný způsob ošetření, uvedeno v poznámce
DP dezinfekce půdy
GPL granulát plošně se zapravením
granulát do řádků při setí - výsadbě speciálními aplikátory
M moření
NA nátěr
NM namáčení
P postřik
PAP postřik ručním aerosolem
R rosení
RA poprašování
ZA zálivka
ZD zadýmování
ZM zmlžování
ZP zaplynování


Ve sloupci třetím
jsou uvedena vybraná důležitá omezení z hlediska použití přípravků a bezpečnosti uživatele. Zdůrazňujeme, že tato omezení nejsou uvedena vyčerpávajícím způsobem a vždy je třeba respektovat návod k použití přípravku.

Použité značky:
Rizika pro člověka

Jako první údaj je uvedena klasifikace přípravků podle toxicity a rizika pro člověka

a) podle Nařízení vlády č. 25/1999 Sb.
T+ Vysoce toxický
T Toxický
Xn Zdraví škodlivý
Xi Dráždivý
C Žíravý

b) podle Nařízení vlády č. 192/1988 Sb. (označování do 1. 1. 2000)
Dříve registrované přípravky, především přípravky, jejichž registrace skončila a jsou povoleny k použití do spotřebování zásob.
ZNJ Zvláště nebezpečný jed
OJ Ostatní jed
Ž Žíravina
S Možný senzibilizátor

Rizika pro včely
Jako druhý údaj je uvedena klasifikace přípravků podle účinku na včely

a) podle Vyhlášky č. 84/1997 Sb. ve znění Vyhlášky č. 42/2001 Sb.
Vč1 Přípravek je pro včely jedovatý
Vč2 Přípravek je pro včely škodlivý
Vč3 Přípravek je pro včely relativně neškodný (není uváděno)

b) podle Vyhlášky č. 37/1963 Sb. (v platném znění s účinností 6. 3. 1997)
J Pro včely jedovatý
Š Pro včely škodlivý
N Pro včely relativně neškodný (není uváděno)

Ochrana vodních zdrojů
Jako třetí údaj jsou uvedena omezení z hlediska použitelnosti v pásmech hygienické ochrany vodních zdrojů

PHO1 - Zákaz použití ve vnitřní části 2. pásma hygienické ochrany zdrojů podzemních i povrchových vod. Pokud není v konkrétních případech 2. pásmo hygienické ochrany rozděleno na vnitřní a vnější část, platí omezení pro celé 2. pásmo.
PHO2 - Zákaz použití ve vnitřní části 2. pásma hygienické ochrany zdrojů podzemních vod. Pokud není 2. pásmo hygienické ochrany rozděleno na vnitřní a vnější část, platí omezení pro celé 2. pásmo Ve vnitřní části 2. pásma hygienické ochrany povrchových vodních zdrojů je použití povoleno za těchto podmínek:
a) přípravek se nesmí používat v období, kdy lze do 24 hodin očekávat dešťové srážky,
b) přípravek se nesmí používat ve vnitřní části 2. pásma hygienické ochrany povrchových vodních zdrojů, které slouží přímo k odběru vodárnami,
c) přípravek smí být používán ve vnitřní části 2. pásma hygienické ochrany povrchových vod za předpokladu, že bude dodržen 50 m široký neošetřený pás směrem k vodnímu toku nebo 10 m směrem k nejbližšímu odvodňovacímu kanálu, a dále budou z ošetření těmito přípravky vyloučeny svažité pozemky (nad 15 o), kde je riziko splachu těchto přípravků do povrchových vod,
d) v oblasti používání uvedených přípravků je třeba zajistit zvýšený dozor, popřípadě sledování reziduí v indikovaných případech,
e) musí být důsledně zohledněn rozsah zaplevelení a nezbytnost ošetření daných pozemků.
PHO3 - Zákaz použití ve vnitřní části 2. pásma hygienické ochrany zdrojů podzemních vod. Pokud není v konkrétních případech 2. pásmo hygienické ochrany rozděleno na vnitřní a vnější část, platí omezení pro celé 2. pásmo.
PHO4 - Zákaz použití ve vnitřní části 2. pásma hygienické ochrany zdrojů podzemních i povrchových vod. Pokud není toto pásmo rozděleno na vnitřní a vnější část, platí zákaz použití v celém 2. pásmu hygienické ochrany. Zákaz použití v blízkosti míst zásobovaných studniční vodou (posuzuje místně příslušný vodohospodářský orgán).
PHO5 - Zákaz použití v celém 2. pásmu hygienické ochrany zdrojů podzemních i povrchových vod a ve 3. pásmu hygienické ochrany vodárenských nádrží. Zákaz použití v blízkosti míst zásobovaných studniční vodou (posuzuje místně příslušný vodohospodářský orgán). Zákaz použití na pozemcích k pěstování surovin určených pro výrobu dětské výživy.
PHO6 - Přípravek je vyloučen z použití ve vnitřní části 2. pásma hygienické ochrany zdrojů podzemních i povrchových vod. Pokud není toto pásmo rozděleno na vnitřní a vnější část, je vyloučen z použití v celém 2. pásmu hygienické ochrany. Přípravek je zakázáno používat jako celoplošný postřik v blízkosti vodotečí.

Ostatní omezení (příklady)
Z5 Zákaz vstupu do ošetřeného porostu 5 dnů po aplikaci
J2 Zákaz použití později než 2 dny před rozkvětem
Ostatní omezení z hlediska použití, vysvětlení je uvedeno v poznámce, vztahuje se jen k příslušné tabulce.


Ve sloupci čtvrtém
je uvedena ochranná lhůta ve dnech nebo značkou AT, kdy ochranná lhůta je dána obdobím mezi termínem aplikace a sklizní příslušné plodiny. Doba aplikace u foliární ochrany je v takových případech orientována na fenofáze ošetřované plodiny či agrotechnické termíny. Tyto termíny jsou uvedeny v "Poznámkách" nebo v "Ostatních metodických údajích" a jsou závazné stejně jako konkrétní ochranné lhůty udané ve dnech. Ochranné lhůty lze zkrátit jen zcela výjimečně na základě stanovení reziduí, o něž příslušná organizace požádá orgán hygienické, resp. veterinární služby.


Ve sloupci pátém
jsou uvedeny číselné odkazy na další metodické poznámky k příslušnému přípravku či aplikaci. Poznámky jsou uvedeny za tabulkou a čísla poznámek se vztahují vždy pouze k příslušné tabulce.