hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

špatně rostoucí trávník

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Pavel Široký 2010-05-11 18:53:183476
Dobrý den,
mám trávník - stáří ca 3 roky. Naše zahrada je ve velmi mírném JV svahu. Již v loňském roce a zejména pak letos jsem si všiml, že trávník roste velmi pomalu a nerovnoměrně, dosetá místa jen velmi pomalu zarůstají. V plné sezoně sekám max. 1 týdně (2 koše sekačky-400m2 trávníku). Trávník mi připadá velmi slabý a (těžko to popsat) takový neduživý. Na jaře jsem provedl vertikutaci, pravidelně hnojím, trávník byl založena na trávníkovém substrátu, apod. Opravu nevím co s tím. Mám již i podezření, zda mi náhodou ze sekačky neuniká benzín.. apod.
Předem moc děkuji za odpověď.
Pavel Široký
Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-05-12 07:31:443478
Jedná se o relativně mladý trávník, navíc jak píšete zakládaný byl na trávníkovém substrátu a se vší pečlivostí se o něj staráte. Zejména v tomto období by se měl předvést v plné kráse, přes letní měsíce VII. - VIII. zastavují v našich podmínkách trávníky růst pro nedostatek srážek a růst se obnovuje zpravidla na konci VIII, případně v IX s růstem do zámrazu. Jediný důvod, který mě napadá a o kterém se blíže nezmiňujete - jak je to s vodou, případně závlahou.
I přestože je Váš trávník založen ve speciálním substrátu, může díky propustnějšího podloží trpět větším suchem. V souvislosti s tím je i hnojení méně účinné. Zamechování a podobné problémy hůře opečovávaných trávníků se Vás určitě netýkají - navíc jste ho na jaře vertikutoval. Svah je navíc sice mírný, ale má orientaci JV což je poměrně exponovaný směr - JZ by byl ještě horší (výsušnější).

Menší intenzita růstu navíc může souviset ještě s výběrem osiva - trávníkové směsi, kterou jste použil při zakládání. Jiné druhové složení trav má směs pro parky a jiné pro sportovní - zatěžované plochy. Pokud jste použil směs pro účely sportovní (hřiště, golf), tam je složení hlavně z odnožujících druhů, které pokud nejsou v ideálních pěstitelských podmínkách (výživa, závlaha) spíše živoří, protože mají mělčí kořenový systém. Druhy pro luční a běžnější okrasné trávníky, jsou v tomto směru z odolnějších druhů kořenících hlouběji, které jsou ale spíše trsnatého charakteru. Pokud je navíc i u těchto trávníků limitujícím faktorem voda, převládnou v porostu dříve nebo později právě trsnaté a hlouběji kořenící druhy.
Autor: Pavel Široký 2010-05-12 11:43:043480
Dobrý den,
velice děkuji za odpověď. Trávník zavlažuji automatickou závlahou. Snažím se alespoň vizuelně kontrolovat, že trávník není přemokřený nebo naopak vysušený. V části trávníku se mi po zimě vytvořil mech, který jsem vertikutací již odstranil. Zbytek mechu jsem pak odstranil chemickým přípravkem (stop-mech). Na jaře jsem na trávník dal startovací hnojivo pro podporu růstu+travin (král trávníků) ve velmi omezené míře, abych ho nespálil. Obecně se mi zdá, že trávník má sklony k mechování, ale jistý si nejsem. Každopádně sousedé svoje trávníky nestačí sekat :), takže nějakým globálním problémem v území to asi nebude. Nemůže být ještě problém s PH půdy apod? Děkuji.
Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-05-13 12:34:413490
Nemám bohužel představu co obnáší ten speciální substrát pro zakládání trávníků, který jste při zakládání použil, ale mám nepříjemný pocit, že to možná bude ten problém. Vím, že vyráběné substráty mohou být všelijaké. Jsou u nás bohužel stále firmy zodpovědné ale i nezodpovědné, které mohou namíchat substrát nekvalitní.

Záleží také na tom co všechno jste před vlastním zakládáním udělal - jestli úplnou skrývku ornice, nebo jen částečné obohacení orničního profilu, do jaké hloubky apod.
Chcete-li opravdu odborné posouzení člověka zabývajícího se těmito záležitostmi, napište prosím na adresu správce webu: mikola@atlas.cz, zprostředkovali bychom případné odborné posouzení, nebo alespoň radu.

Ještě obecné rady k problému mechu v trávníku:
- zamechovatění se objevuje hlavně na těžkých, utužených a nepropustných půdách, kde mají kořeny trav nedostatek vzduchu. Tam tráva zastavuje svůj růst a vytvoří se tak podmínky pro rozvoj mechů.
- dále na zastíněných místech, pokud je použita nevhodná travní směs která "krní" v růstu.
- objevuje se skutečně i na kyselých půdách.

Sedmikráska signalizuje potřebu trávník řádně pohnojit a povápnit.
Autor: Avena 2010-12-16 07:13:154228
No mňa by zaujímalo, aká je vrstva substrátu a čo je pod ním.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4611862
359611
10
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.