hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

BRECTAN

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: RADKA 2010-04-19 18:26:593363
PROSIM O RADU JAK PESTOVAT POKOJOVE BRECTANY,MAM JIZ NEKOLIKATY A POKAZDE TO DOPADNE SPATNE.DOST CASTO SE STAVA,ZE ZACNOU HNEDNOUT LISTY,NEJDRIVE SPCICKY,CELY LIST JAKOBY ZVADNE A BEHEM 2 DNU JE CELY HNEDY.TED MAM BRECTAN S VELKYMI LISTY A ZACINA TAKE,NERADA BYCH O NEJ PRISLA.NEJSOU NIKDY NA PRIMEM SVETLE,ZALIVKA MIRNA,JSOU ZAVESENY Z GARNYZI.
Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-04-20 07:50:013365
V dřívějších dobách byl břečťan - Hedera, navzdory všem pověrám, velmi oblíbenou rostlinou domovů našich babiček a prababiček. Od té doby se ale podstatně změnily podmínky v našich domovech.
Jeho největší výhodou je tolerance k slabšímu osvětlení a bude se mu dobře dařit na tmavším místě než přímo u okna a nad radiátorem ústředního topení. V suchém a teplém vzduchu rostliny často sužuje sviluška a puklice (štítenka). Proto je vhodné v topné sezoně přemístění rostliny do chladné - opravdu chladné místnosti, a ani během zbylé části pěstitelského roku ho nevystavujte slunečním paprskům.
V květináči koření vždy jen mělce při povrchu a vybírejte proto k pěstování poměrně mělké nádoby. V takové nádobě substrát rychleji a snadněji vysychá a právě to břečťanu vyhovuje, protože nesnáší "mokré nohy". Zalévat se doporučuje vždy když substrát viditelně oschne. Doporučuje se ponořit celý květináč i s rostlinou do vody, ale pak musíte nechat všechnu vodu volně odtéct. Tímto nejen dobře provlhčíte zeminu, ale hlavně snížíte i počet a případný výskyt výše zmíněných škůdců. Zálivková voda může být normální vodovodní - tvrdá, o teplotě místnosti, protože břečťan nevyžaduje kyselou půdní reakci. Během vegetace je doporučováno přihnojování hnojivy s obsahem vápníku. Při míchání pěstitelského substrátu je dokonce doporučováno přidání menšího podílu staré omítky, právě pro zvýšení pH na hodnoty kolem 6 (neutrální půdní reakce). Doporučována je směs dobrého kompostu, drnovky a pařeništní země - 1:1:1. Nejedná se tedy v žádném případě o rašelinový, nebo jemu podobný substrát. Nutný je podíl těžší hlinitější složky.
Se správnou zálivkou a vlhkostními poměry souvisí případný výskyt houbových chorob, které pravděpodobně Vaše rostliny vždy ničí. Vyskytuje se hniloba kořenů a kořenového krčku (Pythium), břečťanová rakovina (Xanthomonas) a listové skvrnitosti (Phyllosticta, Gleosporium).

Břečťan má dnes již stovky pěstovaných forem odlišujících se od sebe velikostí, zbarvením a tvarem listů. Je proto někdy i pro odborníka těžké určit přesný název. Dá se ale určit základní rozdělení na břečťan v našich podmínkách schopný přezimování ve venkovních podmínkách - Hedera helix, H. colchica. Tyto a jejich veriety jsou schopné přezimování venku za splnění určitých podmínek - chráněné stanoviště a přísušky během vegetace mající vliv na dobré vyzrání výhonů na zimu. Avšak i tyto mohou v tuhých zimách namrzat, nebo usychat (jedná se o stálezelené potřebující určitou vlhkost v půdě i během zimy) - ale většinou na jaře dobře regenerují.
Autor: Alena Seberová 2011-01-11 18:11:044267
Prosím o radu.Koupili jsme dům, který je z jedné části obrostlý břečťanem. Nevíme jak se toho zbavit po ztrhnutí a odstřižení kořenů. Prosím poraďte. Děkuji.
Autor: Gabriela 2018-05-12 17:30:0413869
Ráda bych věděla, zda břečťan nějak ohrožuje stromy, ke kterým je přichycen. V mém případě se jedná o obrovský ořech s rozpraskanou silnou kůrou. Nerada bych o něj přišla. Břečťan ho obrůstá 3. rokem, teď už je ve výšce 2,5 m, asi v polovině obvodu. Poraďte, zda ho ponechat. Děkuji.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-05-14 07:50:4713887
Stromy přímo neohrožuje, jen se s nimi dělí o světlo, vodu a živiny v půdě. Postupem času korunu zaplní, ořešák bude špatně přirůstat, bude prosychat - nebude mít světlo. Pokud ho chcete mít jako estetický doplněk na kmenu, nepouštějte ho do koruny do "listové zóny", upravujte ho tak aby byl jen na kmenu a silných větvích uprostřed koruny.
Autor: Gabriela 2018-05-27 18:39:5013985
Můj ořešák má asi 30 metrů a korunu i ve vedlejších zahradách, břečťan už vyšplhal po kmenu tak vysoko, že jej nedokážu zastřihovat. I tento vzrostlý strom je ohrožen? Mám raději břečťan zastřihnout u země a tím zlikvidovat?

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-05-28 14:54:5713998
Kdyby šplhal masivně omotaný okolo celého kmene, pak by to byl problém, těchto pár výhonů neškodí. Děkuji za foto.
Autor: Gabriela 2018-05-29 21:24:2114025
Děkuji za informace. On tam za chvíli masivně omotaný bude, chová se velmi životaschopně, to co vidíte je třetina celého porostu kmene, na straně přivrácené k plotu je už pěkně souvisle hustý a zůstává už jen asi 1/5 kmene volná. Šplhá a množí se i tam.K1U7
Autor: SPCH 2018-05-29 22:43:1914029
Uřezáním břečťanu nad zemí tento nezahubíte, jen části nad pochopitelně zvadnou, nové výhony se zase budou snažit šplhat. Tak to můžete cyklicky opakovat a držet bř. na uzdě. Záleží-li Vám-a sousedům jistě ano- na dobré kondici ořešáku, tak jej podpořte vhodnou výživou-není -li půda pod ním a okolo dost silná.
Autor: Gabriela 2018-06-05 14:24:2914079
Děkuji za tipy, myslím, že to zvládneme - ořech, břečťan i já. Přeji vám všechno dobré.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4597394
345143
9
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.