hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Černání ořechů.

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Antonín 2009-08-26 17:00:332736
V letošním roce měl ořešák nasazeno poměrně velké množství ořechů, proti jiným rokům. Ořechy však černají a opadávají. Vypadá to, že do sklizně na něm nebude nic. Poradí mě někdo, co s tím? Děkuji předem.
Autor: Josef Zavřel 2009-08-31 07:30:252750
Dobrý den.
Pane Antoníne,Váš ořešák je napaden častou houbovou chorobou u ořešáku-antraknozou.Na jaře při rašení postříkejte strom,pokud je menší a je to tedy možné,měďnatým přípravkem Kuprikol a nebo Champion(0,5%).Na podzim je nutné pohrabat a odstranit ze zahrady všechny spadané listy.Vzrostlé stromy se však ošetřují obtížně.
Autor: Kamila 2018-10-30 13:32:4514621
Dobrý den, máme 40 let starý vzrostlý ořech. V posledních dvou letech nám plodí černé ořechy. Rádi by jsme ho zachránili ale netušíme jestli u takhle velkého a starého stromu, to bude možné. Předem děkuji za radu Kamila
Autor: SPCH 2018-10-31 08:44:0214622
Pečlivě uklízejte spadané listí a plody-i z méně přístupných míst-střechy, stříšky, okapy... Též není vhodné, aby se spodní větve couraly po zemi-pokud tomu tak je, vykasejte ořešáku sukénku. Další doporučení po shlédnutí fota. A čtyřicetiletý ořešák není starý, je to takové větší koťátko!
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-11-01 07:22:4014626
K tomu aby se dělalo ještě nějaké opatření je dost podstatné, v jakém stavu jsou listy. Jsou-li zdravé, mohou být příčinou vysoké teploty - popsáno je "sesychání rubiny ořešáku". Odnese to i jádro.
Pokud jsou i listy napadené, jsou na nich hnědé skvrny, bude to nejspíše bakterióza Xanthomonas juglandis. Ta je spíše spojená s vlhkým a deštivým počasím, uzavřenými a vlhkými lokalitami.
V prvním případě snad pomůže zlepšení komfortu života stromu dodáním živin, zejména draslíku, stopových prvků.
Ve druhém krom té obecné sanity i ošetření měďnatými přípravky. Jsou kontaktní, tedy ulpívají na povrchu listů a plodů, chrání tu část koruny, listů, plodů, které ošetříte. Leží na listu a likvidují bakterie, které by se na listu objevily a spadnou na místo, kde měď leží. Tak jak listy a plody rostou, je vhodné je ošetřit opakovaně, aby byla plocha listů a povrchu plodů chráněna i když povyrostou.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4611854
359603
15
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.