hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

škody způsobené hmyzem na broskvích

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: tomm 2009-08-22 16:17:392722
Docela se mi daří pěstovat broskve, ale každý rok jich půlka padne za oběť hmyzu, většinou se mi u stromů střídají vosy, včely, mravení, mouchy, a to v opravdu velkém rozsahu, kdyby zničili jen pár, tak by to nevadilo, ale fakt toho zničí hodně.. mravenci a mouchy a včely jen dodělávají to, co vosy a sršni "otevřou".. většinou,.. nechci je ničit chemicky, vosy občas vybíjím po jedné, ale nemáte někdo nějaký nápad způsob..třeba přikrytí celých hadry..neznáte někdo něco.. To že jim nechávám načaté ovoce, ke spotřebě, to je jasné, ale ne oni stejně jdou na další...taky mají rádi čerstvé.. (zatím mám menší stromy, jednou to možná bude jedno, ale ....
Autor: Vašek K. 2009-08-25 10:10:392730
Skuste do pet láhví nalít pivo a zavěsit do koruny ale již před zráním na kmen dát lepový pás aby mravenci nemohli nahoru jinak se asi neubráníte to by se museli zakrýt celé stromy jemnou sítí nebo netkanou textílijí ale světlou aby šlo světlo na plody.
Autor: vera 2009-09-06 13:52:132775
Zkoušela jsem pivo,sladkou vodu ale nic nepomáhá.Ty potvory vosy sežerou všechno,letos jsem z nektarinek nesklidila skoro nic. Je něco učinnějšího nebo jak to dělají jinde,že v obchodě jsou bez vady. Dekuji za radu.
Autor: honza 2010-03-17 23:11:523260
Do pet lahví na samotné pivo se mi chytá mnohem míň vos,takže kupodivu mnohem vyšší účinek mělo ředění s vodou na půl.Celkově stačí do 3cm směsi a při teplém počasí vyměním obsah 1x týdně,neboť se rychleji kazí a a už ke konzumaci vosy neláká.S lepovými pásy jsem skončil,neboť je obtížné zahladit povrch kmene aby mravenci nevyužili drobnou skulinku a neproklouzli.Navíc manipulace s nimi není tak snadná a člověk se sám u toho lepí a chytá se na to všelijaká nečistota a tím se účinek snižuje.Doporučuji použít balzám na mravence a nanést ho v šířce asi 2cm okolo kmenu a neprojdou!
Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2010-03-18 08:41:393261
Doplněk pro paní Věru. Při pěstování ovoce ve velkém se s problémem napadení hmyzem tolik nesetkáte. U velkovýsadeb je prováděna komplexní chemická ochrana, vosy se živí drobným hmyzem, který v těchto sadech moc není, dále míst k hnízdění mají vosy i sršni méně, také je některé chemické prostředky likvidují a tak je poměr počtu vos na počet stromů výrazně nižší než na zahrádce, kde jde o opačný problém a jeden strom ovoce v jinak přirozeném prostředí přírody je vítaným zdrojem potravy pro veškeré živočichy. Jinak k sršňům kteří poškozují ovoce - mám pocit, že je to cílený způsob jak nalákat hmyz, který je hlavní potravou. Poškozená část plodu začne kvasit, do okolí voní a láká hmyz živící se sladkou - kvasící šťávou a tento (mnohdy opilý) hmyz je pak snadnou kořistí sršně. Jinak si nedovedu vysvětlit, proč vždy jablko či broskev jen trochu nakousnou, a když už se dostanou na chutnou dužninu, pokračují na jiné plody, jen v období sucha poškozují plody více do hloubky, asi pro doplnění tekutin.
Jinak z vlastních zkušeností mohu doporučit pet lahve zavěšené do koruny, u větších raději několik, stačí do ní dát rozdrcené a trochu naředěné již napadené plody toho stromu na který láhev věsíte a můžete trochu umazat láhev i z venku - více to láká. Hmyz se už ven nedostane (pro jistotu můžete do vletového otvoru vsunout rourku stočenou z odstřižku stěny jiné pet lahve tak, aby směrem dovnitř asi 5 cm přesahovala). Obsah tvoří většinou mouchy, o něco méně vosy a pak také sršni - asi to odpovídá skladbě hmyzu v okolním prostředí. V každém případě je na takto ošetřených stromech výskyt nakousaných plodů výrazně nižší. Důležité je obsah občas vysypat a nalít nový roztok. S pivem mám horší zkušenosti - láká více much a méně vos a sršňů???
Autor: dave 2012-08-02 21:04:416464
tak já dávám pivo a sladkou vodu - jaká se používá na zavařeniny, většinou po zavaření třešní, to už ty vosy začínají hledat co kde je a bude.. samotné pivo fakt nefunguje, no taky jsem do toho zkusil dát trochu třešňové šťávy, a zdá se že jim to voní ještě víc, na stromě už ty lahve mám tak 2 měsíce, a pořád tam přibývá, no jenom musí být dostatek tekutiny, protože se to plní tím hmyzem no ale zanedlouho to už vyměním, brzy to začne zapáchat.. a co se chyceného hmyzu týče, tak dříve tam bylo i hodně včel, ale zdá se že se poučily a letos jsem tam myslím žádnou neviděl, no dále mnoho sršňů, much, vos poslední dobou překvapivě méně, ikdyž zpočátku na to šly hodně - asi chtějí čerstvé, a také nějaky ten noční hmyz - můry
Autor: David Jonáš 2017-08-04 15:32:3513064
Dobrý den, broskve nám napadli škůdci. Nevíte někdo o které by se mohlo jednat? Mate s těmito tvory nějakou zkušenost?
Prikladam obrázek ;)

Děkuji za odpověď

připojený obrázek:
Autor: David Jonáš 2017-08-04 15:37:2313065
Dobrý den, broskve nám napadli škůdci. Nevíte někdo o které by se mohlo jednat? Mate s těmito tvory nějakou zkušenost?
Prikladam obrázek ;)

Děkuji za odpověď

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-08-07 11:57:3713084
Jsou to nejspíše nějaké ploštice. A opravdu je poškozují? Tihle hmyzáci vypadají na to, že mají úplně jiné starosti.
Autor: Stanislav 2018-04-27 07:14:4413780
Nechápu Vaše problémy s hmyzem. Dozrávající broskve prohlížím každý den. Jakmile zjistím nějaký klofanec od hmyzu, očešu všechny velké a vybarvené plody, rozložím na stůl a nechám dojít v bytě. Podobně jako jablka mají i broskve sklizňovou a konsumní zralost, u broskví se jedná o týden až 14 dní. To znamená, že je rozložíte a každý den promačkáváte, pokud plod změkne, dá se jíst...

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4517549
265298
15
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.