hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

listnáče

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: P. Barta 2007-03-22 19:42:4214
Koupili jsme starší rekreační domek na jehož pozemku je několik starých přerostlých vrb - pravděpodobně košařských. V současné době jsou již dost přerostlé, asi 7 - 10m. Je možné je seřezat a vrátit jim jejich dřívější vzhled, aniž bychom je zničili.
Autor: mikola@atlas.cz 2007-03-24 13:03:1618
Vrby velmi dobře snášejí řez, ale dřevo není příliš odolné a proto při tak razantním řezu může dojít k infekci a tím i rychlému odumření stromu. Pokud na stromu je výrazné místo, kde dříve byly řezány pruty - tzv. HLAVA, pak proveďte zpětný řez na tuto hlavu a řezné rány natřete několikrát obyčejnou akrylovou barvou nebo lépe balzámem na ošetření řezných ran u rostlin (je to výrazně dražší, ale lepší neboť obsahuje stimulátory urychlující hojení). Vrba v místě hlavy intenzivně obrazí, pak vrbu řezejte nejlépe každoročně v předjaří. Kromě prutů na košíky vám ji možná pomohou sklízet i koledníci před velikonocemi.
Autor: kocan jiři 2007-12-15 23:28:28683
prosil bych oradu jak vypěstovat ze žaludu stromky dubu červeného a dubu piramidalního .dékuji
Autor: Josef Zavřel 2007-12-16 11:45:43686
Dobrý den.Žaludy bych stratifikoval přes zimu ve vlhkém písku a na jaře vysadil buď přímo na místo a nebo na záhon,odkud bych je v pozdějších létech jako stromky vysadil na původní místo.První způsob by byl výhodnější a pro stromky jistější.Pokud budou žaludy mít na jaře klíček,může to být výhoda,ale pak při výsadbě s nimi musíte zacházet opatrně aby nedošlo k jeho poškození.Hezký den.
Autor: Ivan Dvořák 2007-12-18 21:10:10689
K doporučení pana Zavřela. Pokud budete vysévat žaludy na záhon, ne na trvalé stanoviště, přesaďte je raději hned po první sezoně. Pokud necháte semenáč na stanovišti více let, bude mít silný kůlový kořen do velké hloubky, dost ho při dobývání poničíte, doubky se budou hůře ujímat. Roční semenáč se může nechat vysazený na jednom místě dva roky, potom ho zase vyzdvihněte ze země a znovu přesaďte. Bude mít lepší kořenový systém.
Nemusíte je sázet na jiný záhon, jen ho prostě vyrýpnete a znovu vysadíte. Porostou sice pomaleji než semenáč na trvalém stanovišti, ale budou lépe připraveny na vysázení.
Žaludů z pyramidálního dubu vysejte více. Udělejte po 1. i 3. roce selekci. Některé nejsou moc podobné "štíhlé" matce.
Autor: Ivan Dvořák 2007-12-18 21:13:08690
Nepodíval jsem se na další diskuzi - listnaté stromy. Tam Vám tu péči o semenáče vyložil již přede mnou školkař.
Autor: Mirka Traupová 2008-04-07 21:55:591019
Prosila bych o radu, jestli mohu úspěšně pěstovat magnolii grandiflora, jestli že bydlíme v sev. Čechách, blízko Kamenického Šenova. Všude v knihách se píše, že není vhodná pro naše podmínky, že vymrzá - myslím Českou republiku, jen jedno zahradnictví o ní píše, že to není pravda, že se dá s úspěchem pěstovat. Nevím, zda to není jen obchodní manévr, samozřejmě nechci nikoho podezírat. Chtěla bych vědět pravdu, líbí se mi - chtěla bych jí pěstovat. Děkuji za odpověď
Autor: Ivana Kožešníková, ústředí ČZS 2008-04-08 21:35:101022
Magnolia grandiflora - tedy šácholan velkokvětý není oficiální název používaný u tohoto druhu. Dá se ale usuzovat, že míníte nejčastěji pěstovaný Magnolia x soulangeana, který je asi nejprošlechtěnějším a nejprodávanějším pro velké a atraktivně vybarvované květy (průměr 10 - 15 cm, bílé uvnitř květu a vně víceméně načervenalé až karmínové) - je známo asi 50 kultivarů. Je široce keřovitého vzrůstu s výškou do 3 - 4 m.

Šácholany se obecně řadí k velmi náročným dřevinám na stanoviště. Polohu vyžadují teplou a výsluní, ideální je mírné přistínění před dopoledním úpalem - zvláště na východních a jižních svazích. Ideální půda je propustná, živná, spíše lehčí a humusovitá s mírně kyselým pH (přídavek rašeliny). Na vápenatých půdách trpí chlorózou. Mladé rostliny chráníme před mrazem zazimováním, účelný je i v pozdějších letech zimní kryt - mulčování vyšší vrstvou suchého listí nebo slamnatého hnoje. Rajonizací je doporučované vysazování především do nížin se suchým nebo polosuchým podnebím, případně do zvlněné kopcoviny se středně vlhkým klimatem.

Pro doplnění bot. druhů - teplejší a chráněné polohy vybíráme pro keřovité druhy M. obovata, M. liliiflora a velmi raně kvetoucí M. kobus a M. stellata. Odolnějšími šácholany jsou druhy dorůstající vyšších rozměrů - stromovité, které se používají i pro stromořadí: M.acuminata (š. špičatolistý), M. obovata (š. opakvejčitý - používá se i jako krásná solitera u budov ve městech, dorůstá výšek 15 - 30 m) a M. tripetala (š. tříplátečný).
Čeleď Magnoliaceae - šácholanovité je velmi stará, zahrnuje vývojově velmi staré rody z druhohor s největším rozkvětem v třetihorách po celé severní polokouli, s výrazným dozníváním v současnosti. Seznamte se více s jednotlivými druhy a hlavně chtějte rostlinu s latinským názvem, která bude splňovat nároky Vámi požadované. Chráněné a teplé stanoviště však ve Vámi uvedených podmínkách bude nezbytné.
Autor: Eva Strmisková 2009-03-27 16:06:382167
Prosím o radu jak úspěšně pěstovat oleandr. V loni jsem koupila pěkný silný stromek. Pěkně obrazil, nasadil květy a celé léto kvetl i když měl být květ červený květ byl růžový , budiž omyl ze strany zahradníka není vyloučen, ale jaké bylo překvapení když po přemístění do světlé chodby na podzim začal kvést bíle a pak začly visnout listy,sesychaly až zůstal jen holý kmínek. Na korunce jsou nějaké pupeny ale zdají se být zaschlé a větévky i kmínek směrem dolů sesyhají. Nevím jestli se jedná o nemoc nebo o chybu v pěstování. Byl to oleandr se zelenobílými listy. Děkuji za odpověď

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4597457
345206
5
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.