hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

založení trávníku

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Jarmila Horská 2008-10-07 01:43:141706
Dobrý den, prosím o radu, jak založit nový trávník. Po rekonstrukci domku po rodičích jsme provedli i terénní úpravy . Problém je v tom, že na celé ploše parcely
je pouze čistý jíl. Jedná se o plochu asi 100 m2 a nemáme možnost navézt kvalitnější hlínu. Je nějaká možnost rekultivace jílové plochy a nebo je možné zaset
trávu přímo na jíl?
Autor: Ivan Dvořák 2008-10-07 21:22:411709
Alespoň 10 cm byste měli vylepšit - nějaký humus, kompost a písek. Vrstvu nejméně 5 cm této hmoty zarotavátorujte do vrchní vrstvy Vaší zeminy (asi 3-5 cm). Abyste trávník na takovém podloží udrželi, a nebyl po dešti bahnitý, měla by tato vrstva obsahovat nejméně 50% písku. Musí být založená tak aby se mírně svažovala k jedné straně nebo rovnoměrně od středu na každou stranu - voda by pak stékala z pozemku, nedělala by louže. Chtělo by to nejspíše také drény - zakopat do jílu drenážky - husí krky, opět vyspádované k okraji. Aby braly a odváděly vodu, musely by být v loži z písku.
Takový trávník potřebuje pravidelně hnojit i zalévat, při vysokém procentu obsahu písku je to skoro jako hydroponie. Jíl v něm roptýlený bude vázat vodu i žíviny, za nějaký čas se vytvoří drn. Ten budete muset provzdušňovat, aby propouštěl vodu a živiny ke kořenům.
Jinak by to šlo i s pomocí písku a zeleného hnojení. Promísit písek s povrchovou vrstvou, zasít směsku z obilí, nějaké jednoleté luskoviny (peluška, hrách, či koupené fazole, čočka), třeba i řepky (hořčice). Nechat narůst asi 10- 15cm, posekat na 5 cm nechat prorůst. Poté prosypat pískem, zarotavátorovat (promísit) vrstvu zelené hmoty s pískem s jílem, asi do hloubky 10 cm. Dobrý by byl přídavek nějakého kompostu, koupeného substrátu. Opět je třeba vyspádovat a odvodnit pozemek. Po ulehnutí vrstvy můžete vysévat. Není to nejspíš zrovna trávníkářsky košer, ale fungovat to bude.


PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4611925
359674
27
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.