hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

metasekvoja

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: bbob 2008-08-08 17:47:181517
Ddbry den! Kupila som maly stromcek metasekvoje. Prosim o radu, ci mozem rezat - tvarovat, ako napr. tis, cize dobre obrasta, alebo opatrne, iba zastipovat nove vyhonky?
Dakujem za odpoved. Bbob.
Autor: Ivan Dvořák 2008-08-09 21:54:551524
Metasekvoja je rychle rostoucí jehličnan, zejména na vlhkém stanovišti. U nás zatím dorůstá cca 15 metrů. Objevila se v evropě až po II.světové válce, proto jsou ty stromy zatím malé, jinak v Číně narůstají přes 35 metrů. I když je tisu dost podobný, je tady velký rozdíl ve vegetaci. Je to opadavý jehličnan, tedy něco jako modřín nebo tisovec (Taxodium distichum). Modřín se tvaruje dobře, v zimě i v létě, zejména převislý, ale u Taxodia nebo u sekvoje to může být jiné. Opadávají u nich celé listy, ne jen ty jednotlivé jehličky, radil bych spíše tvarovat v první polovině vegetace, po rašení, vývinu listů. Pokud byste to vydržela, raději ho nechte jednu, dvě sezony volně růst a zkoušejte ho řezat až za rok, či dva. Zakořeněný, silnější stromek lépe snese i horší zacházení. Musíte nejspíše sama zjistit, probouzejí-li se pupeny jen pod listem, nad kterým jste provedla řez, nebo na celé kmínku, větvičce.
Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2008-08-11 09:58:441527
Vážený pane, s metasekvojí máme své zkušenosti, před 2 lety ji jako 12 metrovou musel tchán pokácet, kořeny rozlámaly betonovou cetu k domu, prolezla i do studny vzádlené 10 m. Udržet jí dole je dost obtížné, vždy se snaží o rychlý růst a roční přírůstky jsou dost velké, v našem případě na písčité půdě se středním množstvím vody kolem 70 cm za rok, ale znám případy, kdy na vlhčích stanovištích přirůstá i přes 1 m ročně. Koruna je asi nejhezčí přirozená, jinak nevím co z toho dokážete vytvarovat. řez celkem snáší, ale po zakrácení výhonů se probudí mnoho spících oček - na každé větvičce jich docela dost. Dřevo (po pokácení) je velmi lehké takřka bílé trochu připomíná balzu a hoří asi jako topol, jiné využití neznám, zatím se u nás moc dlouho nepěstuje.
Pokoušeli jsme se jí namnožit řízkováním, koření se silným stimulátorem celkem ochotně z mírně dřevnatých řízků počátkem srpna, ale po zakořenění vyžaduje první zimu v studeném skleníku, jinak vymrzne. Méně dřevnaté řízky v červnu-červenci většinou zplesnivěly.
Autor: bbob 2008-08-11 20:13:301531
Dobry den! Vazeny pan Kozesnik, celkom ste ma vydesili. Metasekvoju chodim obdivovat do arboreta v Tes. Mlynanoch a ked som ju uvidela v prazskej bot. zahrade na predaj, ani chvilu som nevahala. Teraz som v rozpakoch, ci ju vysadit, alebo nie. ( koli tej agresivite korenov, ktore spominate). Nerada by som akykolvek strom neskor vyrubala, ak ma robit neplechu. prave preto som chcela krotit v raste , ale veru na korene som pozabudla. Neviem si predstavit, ze niekto v buducnosti siahne na "moje" stromy. ... (aj na ktorekolvek ine). Mozno ju vysadim niekde v prirode, ale nerada by som, aby po desatrociach prevalcovala svojim potomstvom nejaky prirodzeny, domaci les. Ktovie, ci sa semenom lahko namnozi, a ci je toho schopna v nasich podmienkach?
Dakujem obom panom za cenne rady a postrehy.
Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2008-08-13 08:46:321533
Pokud jsem vás vyděsil, tak se omlouvám, jen jsem popsal svou zkušenost s neprve zajímavým později kontroverzním dárkem, který manželka nasadila rodičům do zahrady. Prostě se smiřte s tím, že jde o trochu větší a rychleji rostoucí modřín - nejvíce se mu podobá opadem jehlic a jejich barvou. Jinak jehlice jsou ploché dvouřadé trochu jako u tisu, ale to z dálky není tak patrné. Volte jí prostor pro soliteru odpovídající velikosti, pak budete spokojená.
Autor: Ivana Kožešníková, ústředí ČZS 2008-08-19 07:56:011545
Metasekvoje s nejpěknějším růstem (habitem a texturou)- zkrátka takové, které neženou jen do výšky a mají pak následně díky tomu řídkou korunu, jsem viděla jen párkrát v životě. Bylo to vždy na sušších a chudších půdách hlavně v objektech průmyslové výroby, kde často nebyla ani půda po stavební činnosti rekultivována. Především totiž na těchto místech se začal tento strom zhruba před čtvrtstoletím vysazovat.
Autor: Emil Hulman 2014-05-18 11:05:128784
Tento rok na jar sme kúpili metasekvoju zakorenenú vo veľkom kvetináči vysokú 1,5 metra. Zasadil som ju do vlhkej časti pozemku. Je máj (květen) a ihličie je sfarbené do hneda. Čo sme urobili nesprávne?
Ďakujem za radu.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-05-19 07:33:078786
Hezký den, nevím, co se stalo, ale metasekvoje je opadavá. Měla by tedy na konci vegetačního období opadat a teď rašit a tvořit nový obrost. Jestliže neraší, tak pokud to někde v koruně jde, odstřihněte nějakou větvičku, jestli je vůbec stromek živý.
Autor: StanS 2018-10-27 10:43:1714611
metasekvoji máme dva roky na zahrádce v plném slunci - koupil jsem ji v zahradnictví seřezanou do ploché koruny bez kmínku rostoucího vzhůru. průměr koruny je cca 1 metr. mám ji nad malým zahradním jezírkem, sklání se nad hladinou.
Zatím se mi nezdá, že by se snažila vytvořit svislý kmínek, větve se v plochém řezu snaží růst do šířky.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4611854
359603
20
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.