hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

černý rybíz II?

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Věra Bosáková 2008-07-27 10:56:381444
Poblíž mého bydliště někdo vysadil černý rybíz (zřejmě), ale jiný než jsem dosud znala. Má drobnější listy podobné hlohu, plody odpovídají č.r. mně známému. Pár kuliček jsem snědla a žiju. Je to odrůda č.r.? Dá se plod konzumovat, dá se list použít na čaj?
Děkuji.
Autor: Josef Zavřel 2008-07-27 15:37:011445
Dobrý den.Paní Věro,jestli se jedná o černý rybíz bezpečně poznáte podle typického nezaměnitelného zápachu listů,které rozdrtíte v ruce.I podle chuti bobul bezpečně poznáte zdali to je černý rybíz.Pokud listy typický zápach nemají,raděj bobule již nejezte.Myslím si však,že se jedná o nějaký planý semenáč černého rybízu a v tom případě můžete plody i listy normálně používat.Hezký den.
Autor: Richard 2008-08-05 13:24:561491
Dobrý den. Potřeboval bych poradit jak prostříhávat černý rybíz. Jestli je možno jej množit řízky a kdy je na řízkování nejlepší období.
Autor: Ivan Dvořák 2008-08-06 20:08:561496
Paní Bosáková, ten černý rybíz může být některá meruzalka. Pokud je ten list lesklý, nevoní po černém rybízu, kuličky mají "bubáka" s dlouhým suchým koncem, je to nejspíše něco z okruhu jedlých meruzalek. Kvete na jaře žlutě. Pokud je list voňavý a podobný listu černého rybízu - může být i jakoby tlustší, obrvený (jemně chlupatý) - půjde spíše o meruzalku krvavou. Ta mívá na jaře výrazné květy, od růžové po karmínovou. Plody jsou jedlé, listy na čaj vhodné nejsou.
Autor: Ivan Dvořák 2008-08-06 20:18:181497
Pane Richarde - teď je čas na péči o rybíz. Měl byste udržovat v keři výhony maximálně 3 (-4 roky) staré. Dlouhé letošní výhony můžete zakrátit aby větvily, plodí lépe. Přihnojte a lehce okopejte keře (NPK, Cererit, rohovina, ..., granulovaný hnůj nebo kompost, substrát ..., popřípadě Kristalon plod v zálivce 2x-3x po týdnu - den či dva před jeho aplikací pořádně zalejte, ať se roztok dobře vsákne do větší hloubky, po suché půdě nestéká.
Je čas i na řízkování. Černé rybízy dobře koření ze srpnových řízků.
Autor: E.Večerková 2014-06-05 09:06:498914
Koupili jsme sazenici černého rybizu,ktrrý má 3 výhony dlouhé asi 80 cm a pár bobulek je v kontejneru jak a kdy stříhat?
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-06-05 12:01:168917
Hezký den. Vysaďte sazenici asi o 2-3 cm hlouběji než je v tom kontejneru a do zimy jí nechte růst. Udělejte jí solidní základ - díru cca 50x50x50 naplňte jí kvalitním kompostem nebo nějakým substrátem smíchaným napůl se záhonovou zeminou. Pokud by měla zevnitř kořeny obalený kontejner, rozvolněte kořeny, aby se rozrůstaly do šířky i hloubky. Teprve v zimě se pusťte do řezu - jestli vyrostou nové výhony nechte jen ty tři současné a tři nejlepší další. Když nic nepřiroste máte dvě možnosti:
1. seříznout všechny tři výhony těsně nad zemí a založit keř úplně od začátku
2. z těch tří vybrat jeden, který "překáží" a vyříznout ho těsně nad zemí a ty dva sesadit na polovinu.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4500365
248114
22
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.