hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Nepravidelné zrání rajčat

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Vlasta nekulová 2018-07-11 13:14:5614281
Dobrý den,

ráda bych vás poprosila o radu. Každým rokem mi část rajčat dozrává nepravidelně, u stopky zůstávají žluté skvrny /viz foto/. Co je příčinou a dá se tomu nějak zabránit?

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-07-23 13:16:1614345
Obyčejně tím více trpí odrůdy Stupické a Sláva Porýní, jejich potomstvo už méně, zejména však v horku. Vliv mohou mít i poruchy v příjmu draslíku, špatná bilance stopových prvků.
Více už bylo opakovaně uvedeno, kopíruji: Zelený prstenec na plodech rajčat je velice častým jevem zvláště u tyčkových rajčat. Projevy této poruchy bývají intenzivnější při vysokých teplotách, silném slunečním záření a pravdou je že i nevyvážené výživě rostlin. Protože však při stejných pěstitelských podmínkách nejsou postiženy všechny odrůdy stejně, je tato porucha považována především za vlastnost odrůdy. Šlechtitelé se snažili tuto nepříjemnou vlastnost plodů rajčat odstranit, ale v mnoha případech se jí podařilo pouze zamaskovat tak, aby povrch plodu měl rovnoměrnou červenou barvu. Po jeho rozkrojení se zelenavý nebo žlutavý prstenec objeví znovu - je pokrytý jen tenkou vrstvou červených podpokožkových pletiv. Bohužel i tato skrytá forma zeleného prstence na plodech je pro konzumenta nepříjemná, protože je u rajčete tato část plodu nepoživatelná.
Z dostupných informací vyplývá, že výskyt zelených nebo žlutých prstenců na povrchu či pod pokožkou nelze ovlivnit. Z tohoto důvodu bychom měli dát přednost odrůdám nebo hybridům, které touto poruchou netrpí. Tato vlastnost se ale v charakteristikách odrůd neuvádí (při pěstování se objevuje jen za určitých podmínek!) - proto nám pomůže vlastní evidence pěstovaných odrůd rajčat, kdy je lépe se vyhnout při nákupu odrůdám, u kterých se nám fyziologická porucha již vyskytla.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4611580
359329
15
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.