hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Srůst podnože a kmínku

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Petr O. 2018-06-28 20:43:3814241
Na zahradu jsem před několika lety vysadil ovocné stromky (třešně, višně, jabloně, švestky a hrušky), některé z nich stále mají neúplně zarostlé místo mezi podnoží a naroubovaným kmínkem. Vodorovná plocha, kde byla podnož ve školce seříznuta, je pouze částečně zavalena novým pletivem.
Je vhodné nějaké opatření, aby se srůst definitivně dokončil?
Děkuji za odpověď.
Autor: SPCH 2018-06-29 12:23:4914250
Petře, popřemýšlejte o podmínkách, v jakých Vaše stromky vegetují. Kvalita zeminy, její úživnost, vodní režim, případné hnojení-prostě cílená výživa+v dobách sucha možnost, četnost zalévání, množství vody. Také nástup do plodnosti, velikost úrod-množství plodů i jeho hmota, výška kmínku, tlak škůdců a chorob, míra řezu, střihu, ošetření ran, nebo ponechání hojení bez mazaní...? Bez znalosti tohoto lze nabídnout: očistěte místa srůstu přiměřeným tlakem kartáčem-tak, abyste odstranil nečistoty-tj.prach+případný mech, lišejník...a zároveň nepůsobil zranění tkáně závalu. Ofoukněte tato místa-ústy, hustilkou...nebo omeťte smetáčkem, štětcem...Naneste vhodný nátěr-někdo používá latex, jiný str.balzám, já preferuji tmavě hnědý balakryl. Natírám průběžně, opakovaně-dokud se rána zcela neuzavře. Jak už píšu výše-je třeba v takovém případě rostliny přikrmovat, ty před hojením srůstu upřednostňují výživu svých dětí-plodů!
Autor: Petr O. 2018-07-01 08:40:5914253
Dobrý den,
děkuji za obšírné osvětlení problému a za doporučení dalšího postupu.
Jen bych se ještě rád zeptal, zda po očištění nemám nepatrně poškrábat zával u kontaktu s podnoží, abych srůstání aktivoval.
Autor: SPCH 2018-07-01 13:38:3314257
Nezpůsobujte zbytečně zranění, došlo by k nežádoucímu infikování. Raději půdu okolo stromků odplevelte, zkypřete, přihnojte, zavlažte-pokud už tak dávno nečiníte. K provedení nátěru upřesnění-pokryjte i středovou, zdřevnatělou část-pečlivě, do případných paprskovitých prasklin po jejich vyčištění hmotu vtepujte.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4591490
339239
15
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.