hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Rybíz Titania

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Jindřiška 2018-06-11 19:49:5814113
Dobrý den, na doporučení jsem si koupila černý rybíz Titania (dva stromky) a letos prvně plodí. Střapců mají hodně, ale z každého střapce postupně uzraje 1-2 bobule a ty hned spadnou, ostatní bobule jsou zelené. Pokoušela jsem se otrhávat jednotlivé zralé bobule, ale jakmile se jich dotknu, spadnou mi na zem, takže sklizeň ovoce probíhá výhradně sběrem spadaných bobulí. Část listů je nejspíš spálená a dílem napadená sviluškou, ale to s opadem plodů nejspíš nesouvisí.
Stromky rostou na slunném stanovišti a mají velmi bujný vzrůst: dlouhé výhony, obrovské listy (bez řapíku až 15 cm, stejně jako červená Rovada) a mohutně obráží z kořenů až do vzdálenosti téměř 1 m od kmínku. Jednotlivé výhony jsem musela vyvázat ke středovému kůlu, abych zabránila jejich vylamování větrem a posléze ještě obrost zkrátit a otrhat aspoň část listů, protože zcela zakrývaly plody. Podnoží je samozřejmě meruzalka.
Je opadávání bobulí normální projev u této odrůdy anebo jsou moje stromky nemocné? Na trhu většinou není z jakých odrůd vybírat. Děkuji.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-06-12 14:49:4714119
Je to nejspíše otázka ročníku. I když občas zalévám, opadávají mi i tmavnoucí plody u jiných odrůd. Diokonce bych řekl, že Titania je držák, další jsou spíše horší. Odlistění v zóně hroznů se dělá, u rybízu to není obvyklé. To odhalení plodenství mohlo k opadávání také přispět.
Rostlina může mít problémy s hospodařením s vodou, jednak dík vysokým teplotám nebo v kombinaci teplot, nedostatku přijatelného draslíku. Doporučil bych přihnojit draselnými či hořečnatodraselnými hnojivy.
Autor: Jindřiška 2018-07-12 13:49:2514288
Pane Dvořáku, chystala jsem se, že po sběru ovoce rybízy ostříhám, postříkám a přihnojím draslíkem, jak jste mi radil, ale zatím jsem nic z toho neudělala. Jeden z rybízů je silně napadený sviluškou, takže má většinu listů hnědých/uschlých a ty opadávají. Jaké bylo ale moje překvapení, když jsem zjistila, že tento chudák začíná podruhé kvést, stejně jako ten druhý, zdravější stromek, který opět dramaticky obrazil a rovněž kvete. Příroda je mocná čarodějka.
Autor: SPCH 2018-07-12 13:54:3614289
Asi to už letos nedozraje a příští rok už tuplem...

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4521771
269520
14
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.