hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Jak dlouho plodí jahodník

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Stanislav 2018-04-27 08:41:2513785
Začal jsem experimentovat s různými druhy jahodníků a napadla mě jedna otázka. "Klasické" jednouplodící jahodníky se musejí likvidovat asi po 4 až 5 letech kvůli klesající plodnosti. Ale jak je tomu u stáleplodících a měsíčních? Jahodníky mám staré pouze 3 roky, takže zatím jenom zjišťuji výrazné rozdíly mezi odrůdami měsíčních jahod, které by se možná měly chovat stejně, ale není tomu tak. Odrůda Yellow Wonder se rozrůstá tak, že je jakoby 6 jahodníků nacpaných vedle sebe. Zkusil jsem jeden roztrhat na 6 a zasadit zvlášť, jahodníky se rozrostly a vypadají zdravě, mají bohatou násadu květů. Jiné roztrhat ani nezkouším. Některé jahodníky tvoří šlahouny, jiné zase vůbec žádné šlahouny netvoří. Zdá se, že asi původní divoké odrůdy se od sebe hodně lišily, ale nějakým šlechtěním se z nich staly jahody, ale zachovaly si způsoby původních druhů. A tak zatím nevím, jestli také stáleplodící a měsíční jahodníky se mají obměňovat....
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-05-02 08:24:1813804
"Měsíční" stáleplodící jahodníky se v 99 % případů odnožemi nedělí. Musíte na to jinak, tak jak to už děláte. V případě, že rostliny rozdělíte, necháte jednotlivé vegetační vrcholy "s kmínkem" zakořenit, máte je na věčnost. Množí se buď zakořeňováním těchto oddělků nebo semeny. I u bílé (žluté) odrůdy jsou semenáče barvou plodů věrné.
Autor: Stanislav 2018-05-06 07:38:0813831
S tím množením máte pravdu - musejí být zachovány kořeny, jinak se nechytnou. Zjišťuji u kvetoucích jahodníků různých odrůd značné individuální rozdíly. Některé jahodníky mají bohatou násadu květů, jiné snad nebudou mít ovoce vůbec. Část jahodníků byla zakoupena po deseti u zahradníků před 2 lety, část už je víceletá z mojí "produkce". Asi budu muset přistoupit k tomu, že u každého dobře plodícího jahodníku budu zapichovat označníky a jenom ty množit. U těch měsíčních si již odpovím sám. Některé desetileté měsíční mají bohatou násadu, jiné jakoby skomíraly, u těch mladých stejných jev. Nejspíš se uplatňuje vliv Darwinova učení. V tom případě nezbývá než hubit neplodící jahodníky a udělat místo pro potomky těch úrodnějších jedinců...
Autor: Stanislav 2018-05-06 07:46:5413832
Text předchozího příspěvku je zavádějící: myslel jsem to tak, že z 10 jahodníků jedné a téže odrůdy dva až tři jahodníky mají bohatou násadu, další nic moc a pak se najdou jahodníky bez násady plodů. Přejdu k jiné odrůdě - stejný jev. Je úplně jedno, jestli měsíční nebo jednou plodící, mladé, víceleté, zkrátka jedná se o jeden a tentýž druh rostliny a přes to je každý jedinec jiný. Z tohoto pravidla se vymykají snad pouze stáleplodící Ostary, všechny co mám, se velice snaží a žádná nezůstává pozadu... (Možná je to tím, že dodavatelé násad se s tím nepářou a zpracovávají úplně všechny jahodníky vzešlé ze šlahounů bez ohledu na jejich vyvinutost a pak je to sázka do loterie)
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-05-07 07:37:5413835
Označování dělají v porostech vyšších stupňů množení i šlechtitelé, množitetelé. Rostliny, které jsou slabší vyřazují, nahrazují výkonnějšími. Ale tam je pokles výkonu na hranici statistické průkaznosti, někdy se to řídí spíše citem a zkušenostmi.
Výkyvy v plodnosti a životaschopnosti u semenáčů budou nejspíše dány kombinací genetické výbavy a postižení různými virózami,které přenáší savý hmyz. U odrůd to bude dáno spíše tím promořením virózami. Některé rostliny jim utečou (tedy spíše se jim savý hmyz nevěnoval), jiné jsou postižené. No a když si třeba mšice cucne vira z jedné odrůdy jednoho množitele a pak z odrůdy od jiného, přenáší už virózy dvě a ty mohou výrazně limitovat kvetení, násadu plodů. Jahodníky bez násady plodů, špatně rostoucí mohou být napadené roztočíkem.
Pěstuji jahody sám už minimálně třicet let, u táty na zahradě je znám ještě déle, ale aby se mi stalo, že se u jakýchkoliv odrůd objevilo, že ztratí plodnost? S tím jsem se nesetkal. Setkal jsem se v zahradách se snížením výnosů dík nedostatku stopových prvků, viděl jsem zelenokvětost, ale ještě nikdy s tím, že by v porostu - bez viditelného důvodu - byly rostliny neplodící, s výrazným rozdílem ve výkonu. A to si držím jednu odrůdu, tehdy dovezenou z Německa, už více než 30 let.
Pokud jde o pořadí sazenic na šlahounu, je jedno která je v pořadí. Pokud zakoření a roste, je vše v pořádku, nemá jinou genetickou výbavu než ta první od "matky". Ostara třeba může být odolnější, a navíc se o ní množitel stará jak má...
Autor: Stanislav 2018-05-08 07:45:2413839
Děkuji za vyčerpávající odpověď. Jediné možné vysvětlení: jahodníky trpějí suchem, navíc jsem v mrazové kotlině. Naštěstí jich mám asi 2000, tak nějaká úroda stejně bude...

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4500535
248284
22
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.