hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Nemoc jabloní

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Jana Durďáková 2018-02-05 15:12:3613566
Dobrý den, prosím o radu, na velké ovocné zahradě nám začaly odcházet jabloně (částečně ty, které jsou blízko sebe), v zadní části zahrady toto onemocnění nebylo tak zřejmé. Jedná se o černé zbarvení na kmeni - případně větvích,kůra se postupně odlupuje a postupně tyto větve uschnou. Často se jedná o velké silné větve a je třeba odstranit značnou cast stromu. Přikládám fotografii. Prosím poraďte, nevím, zda můžeme vysadit třeba někam náhradní stromky, aby tuto nemoc nechytly, nebo jak zabráníme tomu, aby se nákaza rozšířila do celé zahrady. Děkuji moc.

připojený obrázek:
Autor: peca 2018-02-05 17:55:0013567
...hmyz+další nepříjemnosti-např.stáří.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-02-06 08:44:5813568
Pokud je celý sad v tomto stavu, už se nemusíte bát, že se přenese do jiné části - už tam je. O stromy je třeba se starat. Tohle vypadá na napadení bělokazem. No a ochrana? Držet sad v dobrém stavu, poškozené ořezat a pálit. Jestli je pod kůrou tohle, je černá dík tomu. Jestli pod ní nejsou cestičky od larev hmyzu, může to být nějaká forma rakoviny kůry - houbová nebo bakteriální - to by v takovém sadu též mohlo být.
Zdravím Pecu - heřmánka.
Autor: Jana Durďáková 2018-02-16 14:54:2313584
Děkuji za odpovědi.
Jen bych se ještě zeptala, pokud je to ta rakovina kůry (cestičky od larev jsme neobjevili), je na to nějaký postřik?
A mohu tam vysázet nové stormy? Je Pravda, že zahrada je již stará, kupovali jsme ji před 34 lety a to už tam některé jabloně byly, I když spoustu jsme jich vysazovali nových. Stromy jsme pravidelně stříhali, ale potřiky moc neužíváme kvůli dětem.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-02-19 09:26:1513589
U "rakoviny" je třeba jí odstranit, rány na dřevě zatřít latexem /nejlépe s fungicidy, např. měďnatými, sad desinfikovat ošetřením opět mědí. Nezbytné je vyčistit plochu od suchých, napadených větví, očistit na stromech a větvích místa s nekrózami, sad udržovat řezem vitální, přiměřené hustý.
Pravidelné stříhání nahraďte správným řezem, poraďte se s někým, kdo tomu rozumí. Ony totiž ani stoleté stromy nemusí být staré, pokud se o ně pečuje, tak jak má. Snažte se abyste dětem předali zdravou a živou ovocnou zahradu - jde to i jinak a bez postřiků a péče se neliší od té, které věnují sadům Ti, kdož je ošetřují tak jak je to třeba - už kvůli dětem.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4522775
270524
6
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.