hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

červ ve dřevě jabloně

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Ilona 2017-11-11 19:38:1013419
Dobrý den, může mi, prosím, někdo poradit, jak ošetřit jabloň, která je stará nejméně 30 let a u které jsem objevila zaschlou, jakoby okousanou na světlé dřevo, větvičku. Když jsem větvičku roztrhla, byl uvnitř asi 5 mm světlý červík. Děkuji, Průchová.
Autor: SPCH 2017-11-13 14:03:2113420
Jestli šlo o jediný případ nalezený po pečlivé prohlídce vzrostlého stromu, tak je to tímto vyřešeno. Jiné zvláštnosti jste si, Ilono, nevšimla? Jste v problematice pěstění ovocnanů zběhlá-do jaké míry??...
Autor: Ilona 2017-11-13 17:43:5913421
Dobrý den, jedná se zatīm o jediný případ, mám strach, aby se nám na zahradě nezabydleli drtníci ovocní nebo nějaké jiné dřevokazné potvory. Zahradu jsem zdědila po předcích, hospodařím na ní sama 14. rok, je ve výšce 550mnm, Pošumaví. Letos jsem neměla moc času, zahradu jsem trochu zanedbala, nevyřezala suché větve... Asi před 5 lety jsem objevila v kůře stromku černého jeřábu dírky jako od červotoče a stromek nepřežil, jinak se od té doby, pokud jsem něco nepřehlédla, nic podobného neobjevilo.Děkuji, Průchová.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-11-15 07:39:1413425
Okousané na světlé dřevo, toho by se snad dalo chytit. Obyčejně s sebou všude nosíme telefon, vypovídající je zpravidla zaostřená fotografie, třeba z více úhlů. To je při odpovídání na dotazy určené rostlinolékařům velký pomocník.
Jestli jste už před pěti lety zachytila něco podobného, už ve Vaší či v okolních zahradách žije a čeká na větší příležitost. Tou bylo nějaké oslabení aronie před lety...
Potíž je s tím, že napadení nějakým "ovocným lýkožroutem" může hlásit, že něco není v pořádku, ale Vy to (zatím) nevidíte. Důvodem může být vysoká hladina spodní vody nebo naopak sucho, těžká půda, hluboko zasazený stromek, přehnojení dusíkem, mrazová kotlina, nevhodně zvolená podnož a odrůda,..., napadení hlodavci, komplex viróz,... Nabízím Vám několik možností, kde porovnat poškození a larvičku jak je máte v paměti s fotografiemi, popisem http://www.skudci.com/belokaz-svestkovy, http://www.jikl.cz/nespecializovani-skudci/2577-belokaz-svestkovy-b-ovocny.html, http://atlasposkozeni.mendelu.cz, www.obrazky.cz/?q=bělokaz+švestkový&size=any&color=any&pornFilter=1&sgId=xM9YxxICTV1CzX916jkfkNwoknZ7kimvzi-NYG4vzL%3D%3D&oq=bělokaz+švestkový&aq=-1&su=b
Pan inženýr Rod říká něco v tom smyslu, že k lékaři léčícímu lidi se chodí s pacientem, ke zvěrolékaři také a je třeba, aby si lidé zvykli s pacientem, nebo s obrazovou prezentací choroby chodit i k rostlinolékaři.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4522748
270497
9
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.