hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Kopřivy v trávníku

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Jakub 2008-04-27 20:01:441078
Dobrý den,
pořídili jsme si zahradu a zjistili jsme že trávník je úplně prorostlý kopřivami. Můžete nám prosím někdo poradit jak se můžeme kopřiv zbavit aniž bychom zničili trávník.
Děkuji
Autor: Vašek K. 2008-04-29 12:11:301084
Skuste selektivní postřik jistě to zabere zeptejte se v prodejně jestli je kopřiva dvouděložná rostlina tak to půjde.
Autor: Ivan Dvořák 2008-04-29 21:21:261088
Kopřiva je 100% dvouděložná rostlina. Výborně ji ničí Starane, slušně hnojivý herbicid Trastan. Na její hubení si můžete vybrat buď čistý herbicid (prodávají se i přípravky dva až tři v jednom balení, které se před aplikací ve vodě smíchají - mají širší spektrum plevelů než jen jeden přípravek), který se na rostliny stříká, nebo hnojivo s herbicidem (zeolit + aktivní látka + hnojivo), kterým se porost posypává. Jestli jde o větší plochu raději stříkejte, postřik vychází levněji než hnojivo. U hnojiva vychází cena okolo 100 Kč/30 m2, je poměrně těžké odhadnout dávkování dle návodu, postřik bývá levnější a při správném seřízení trysky adresnější a snažší.
Autor: Kožešníková Ivana - ústředí ČZS 2008-04-30 14:46:111093
Chci jen pro doplnění upozornit na to, že kopřiva je mezi plevely hodnocena jako indikátor půd s vyšším obsahem dusíku. Blíže nepopisujete Vaší zahradu, ale zamyslete se v budoucnu, až trávník bude bez kopřiv nad okolím zahrady - není-li poblíž nějaký plevelný zdroj semen kopřiv. Na těchto dusíkem bohatých půdách je to pak nerovný boj - chce to likvidovat i tyto porosty v okolí. Dále s tímto vyšším obsahem dusíku počítejte pokud budete chtít Váš trávník přihnojovat. Dávejte dusíku méně, mohl by trpět hlavně vyzimováním.
Autor: Ivan Dvořák 2008-05-01 14:12:331098
Je to tak. Kopřiva málo kdy roste na nevyhnojené půdě. Problém je i v tom jestli je to K.žahavka nebo K.dvoudomá. Druhá jmenovaná se obyčejně na stejné místo nevrací. Ta se častěji množí přes kořeny - výběžky se rozrůstá do plochy. V udržovaném trávníku po správném ošetření herbicidy, mizí.
Ještě poznámku k těm systémovým přípravkům, hnojivům. Působí přes list, stonek, nikoli přes kořeny. Pokud chcete porost kopřiv ničit, nechte je narůst cca na 20 cm (lépe i 30 cm). Nic se neděje, máte-li už posekáno, nechte je narůst teď, alespoň vylezou ze země další výhony, které by rašily později a postřik by je nezasáhl. V trávníku s kopřivami nepoužívejte vermikutátor - zařízení, která prořezávají trávník. Tím také přispíváte k jejímu šíření a horší likvidaci. Týden po aplikaci herbicidu můžete na volná místa vysévat trávník.
Jestli máte kopřivy v okolí zahrady, nemáte tolerantní sousedy, musíte je ošetřit, když tam sousedi nebudou a nejlépe spíše Roundupem. Ale nesmí Vám ukápnout na to co je pod nimi - jinak to zničíte taky. Když vezmete Starane, během pár hodin kopřivy zvadnou a je jasné, že je ničíte Vy. Ale když s ním postříkáte trávu nebo ostřice, kosatce, tulipány, nic moc se jim nestane. Roundup spíše připomíná nějakou chorobu, nastupuje během týdne jako "žloutenka nejmladších listů", teprve pak ošetřená rostlina slábne a zasychá.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4611853
359602
19
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.