hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Opylovací poměry švestek

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Vojtěch Kubát 2017-07-29 12:01:1113049
Dobrý den,
měl bych dva dotazy:
1. Švestka kvete, ale malé plůdky vždy opadají. Postřik proti pilatkám nepomohl. Pravděpodobně se jedná o cizosprašnou odrůdu, která nemá vhodného opylovače. Problém je v tom, že neznám název odrůdy. Existuje nějaká možnost jak zjistit o jakou odrůdu se jedná?
2. Mám vysazené dvě odrůdy švestek - Gabrovská a Čačanská raná. Obě odrůdy jsou jen částečně samosprašné, tudíž plodí nespolehlivě. Odrůda Čačanská lepotica by měla být vhodným opylovačem pro obě odrůdy (pro Gabrovskou snad určitě). Informace o vhodnosti pro opylení zmíněných odrůd se však v různých publikacích liší. Prosím o radu, zda vysazením odrůdy Čačanská lepotica vyřeším opylení obou již vysazených odrůd, či nikoliv. Popřípadě tip na nějakou spolehlivou literaturu k tomuto tématu.
Děkuji.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-08-07 11:25:1413080
Tak já mám v knize Ivan Hričovský a kol. Pomológia u Garovské opylovače tři a jsou to Stanley, Althanova, Zelená. U té druhé odrůdy Lepoticu, Stanley, Empress, Ruth Gestetter. Čili u Gabrovské není jisté, jestli to Č. Lepotica zvládne. Proč sázet stromy, když se dá roubovat?
Otázka neznámé odrůdy, nejspíše cizosprašné mě navádí k dalšímu - jestli postřik byl třeba, nebo ne. Pokud ano, je nutno sebekriticky uvažovat jestliže na ní ta pilatka je, byla li provedena aplikace vhodným přípravkem v určenou dobu. Další je otázka okolo hnojení, místa výsadby. Stromům mohou chybět základní (P,K) prvky, ale i stopové. Jestli není strom v místech kde byly dříve slivoně, a místo tudíž není vyžilé. Nejde jednoduše napsat vysaďte toto, vše bude v pořádku.
Odrůda se dá určit dle tvaru koruny, velikosti a tvaru listů, barvy větviček, pupenů, typu květů, pecky, plodu.
Autor: Vojtěch Kubát 2017-08-07 12:37:3713091
Děkuji za odpověď. Dovolím si ještě pár slov pro doplnění. V roubování se vůbec nevyznám, tak vysazení nového stromu je schůdnější variantou.
Postřik proti pilatce byl proveden dle doporučení v době opadu 90 % okvětních lístků přípravkem Calypso 480 SC. Je zajímavé, že jiná švestka, pravděpodobně Švestka domácí, pěstovaná bez hnojení a bez ošetřování proti pilatkám plodí pravidelně. Můžu zkusit švestku přihnojit, jinak nevím co víc udělat. Jelikož neznám název odrůdy a nemohu tudíž vysadit (naroubovat) vhodného opylovače, nezbyde než použít motorovou pilu. Strom bez plodů je docela zbytečný.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-08-09 11:52:0413097
Je pravda, že pilatky upřednostňují některé odrůdy, jiných si nevšímají. Stromek bych nekopal do doby než zakvetou nové výsadby, třeba něco vysadí i soused a slivoň se rozrodí. Ohledně roubování můžu napsat jen tolik, že v životě lidském je snad vše, co pokud člověk chce něco začít dělat, je to určitě jedno poprvé a opakováním se získává zručnost. A i na věci, ohledně kterých byste se styděl na něco zeptat, najdete odpovědi na internetu. Dříve to bylo horší, nebylo se kam kouknout.... A řeknu Vám, je to radost, když se to povede.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4504244
251993
25
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.