hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

nemoci růží

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Petra 2007-04-10 05:46:0853
Dobrý den, prosím o radu ohledně růží. Nikdy jsem je nepěstovala, loni na podzim jsem si objednala 3stromkové, 9velkokvětých a 3pnoucí. Den před doručením napadl sníh, tak jsem volala prodejci, zda můžu růže zasadit do skleníku. Prý ano, tak jsem je tam měla až do konce března. Krásně obrašily, pak začaly ovadat. Doslova spoušť. Foto ze skleníku mám na http://www.zema4u.eu/rose/index.html na první jsou stromkové, i ta oschlá byla předtím krásně olistěná, teď je úplně seschlá, včera jsem při podrobném zkoumání zjistila, že jsou na kmínku jako by praskliny, každá je úplně jiná. 1 má pupeny hnědé, nestihla ani vyrašit, kmínek má jakoby sem tam natřený šedou barvou, 2 obrazila a seschla, kmínek má flekatý, hnědé a černé fleky a prasklinu, 3 už začínají lístky ovadat, vlastně od doby co je venku a má na nich rezavou krupici, jen sem tam, prasklinu v kmínku a sem tam natřená červenou barvou, dokonce mi to připadne, že už byli poničené a zatřené z prodeje ale to si můžu jen myslet. Na druhém foto je vidět, jak dopadli ostatní, je tam vidět i očko na pravo, které začíná osychat a hnědnout a tak mi postupně teď odchází všechny růžičky. Na 3foto je vidět, jak to postupuje už u růžiček, které stihly aspoň trochu vyrůst, teď jsou už úplně lístky seschlé. Nasadila jsem si do skalky 3mini růžičky a ty jsou každé úplně jinak napadené, jedna má šedý povlak na listech připadne mi to jako padlí, druhá na listech černou krupici a třetí opět rezavou. Některé růžičky jsou jakoby od prostředku listu okousané nebo diravé listy. Jsem z toho nešťastná, každý den je to horší a horší, hlavně to schnutí, pupeny se jakoby kroutí, zhnědnou a odejdou, to samé listy. Snažila jsem se nastudovat co se dá, ať tomu aspoň trošku rozumím, ale takový zásah jsem tedy nečekala, tím hůř, že mi přijde, že ty moje chudinky mají snad vše. Poradí mi prosím někdo? Pokud bude potřeba, mohu je vyfotit, jak vypadají teď. email-zeuwicka@centrum.cz
Předem moc děkuji.
Autor: mikola@atlas.cz 2007-04-10 21:50:5255
Vaše růže opravdu nevypadají dobře, jedná se o poněkud nevhodný způsob pěstování - během teplé zimy ještě ve skleníku, ten povlak připomínající padlí je velmi pravděpodobný - skleníkové růže s ním mají problémy a proti padlí se dokonce používaly sulfurátory, ale ze snímků je patrné, že je povrch půdy na všech záběrech vždy zcela suchý, nemohlo dojít alespoň na čas k přeschnutí kořenů - některé dny bylo v letošní zimě ve skleníku určitě dost teplo.
Deklarujeme, že naše fórum je pod dohledem odborníků, a pokud ne přímo, tak zprostředkovaně. O odpověď zítra požádáme někoho ze specialistů na růže, věřím, že pomohou, přesto předpokládám, že se bude jednat o více faktorů.
Autor: Petra 2007-04-11 05:29:1357
Dobrý den, moc děkuji za ochotu, skleník je hodně poničený, starý. Bylo v něm několik částí bez skla, tak že byli dá se říct jakoby venku. Hlína byla suchá ale jen na povrchu, zalévala jsem je. Budu Vám moc vděčná za pomoc, chudinky mi odchází a já si nevím rady. Moc předem děkuji
Autor: Petra 2007-04-12 09:12:1058
Prosím, nechci být otravná ale už to vážně hoří, zas mi 2růžičky úplně osly. Budu Vám opravdu moc vděčná. Děkuji
Autor: mikola@atlas.cz 2007-04-12 14:49:4659
Dle mínění jednoho bývalého pěstitele růží, který má především zkušenosti s pěstováním růží ve skleníku je stav růží skutečně dost špatný. Předpokládá, že vliv na zdravotní stav měly i velké řezné rány, které způsobily dost velký výpar a byly vstupní branou pro choroby zvláště v teplé zimě. Protože neví jak vypadá kořenový systém, sám by volil radikální řez na 2-3 očka a ponechat je 3 větvičky - bez věšáků, tj, zastřižené těsně nad očkem. Dalším problémem je výskyt padlí, které lze odstranit postřikem - přípravků je mnoho ale nevím co seženete ve vaší prodejně pro zahrádkáře. Případně se podívejte do www.zahradkari.cz/metodiky. Na další odpověď od dalších odborníků zatím čekáme.
Autor: Petra 2007-04-12 18:21:2360
Moc moc děkuji, jak jsem tak koukla, tak některé pouští očka v místě očkování, tak snad ty to zvládnou. Hned zítra je postříkám, jen doufám, že je nespálím, asi bude nejlepší je ošetřit na noc. Kořeny byli u všech stejné, černé barvy, když jsem sem tam zkusila kousek ustřihnout, byli živé, všechny také na nich měli malinkaté tenoučké bílé kořínky. Tak doufám, že to pěkně zakořenily. Moc děkuji, jste má jediná záchrana
Autor: mikola@atlas.cz 2007-04-12 22:36:0763
Paní Petro, ještě by bylo dobré uvést zda šlo o růže od domácího pěstitele a ze které oblasti, nebo o dovoz. U růží dovážených z Holandska jsme se občas setkali s problémy se zimovzdorností. Růže bývají z teplejších oblastí. Nepodařilo se vám to zjistit u prodejce? Setkal jsem se loni několikrát s informací prodejců na Karlovasrsku a Chebsku, že němečtí zákazníci při koupi růží vyloženě vyžadovali zemi půcodu ČR, pokud jim prodejce sdělil, že se jedná o holandské zboží, většinou nekupovali, měli prý špatné zkušenosti s přezimováním.
Také mi není jasný termín, kdy jste růže koupila a sázela - pokud se pamatuji sníh nepadal ani v říjnu ani v listopadu - nejčatější termíny na výsadbu. A dokonce mám ten pocit, že nepadal moc ani v prosinci, skutečná nadílka pak přišla až koncem ledna.
Autor: Petra 2007-04-13 08:12:4665
Dobrý den, růžičky jsem kupovala na těchto stránkách http://home.tiscali.cz:8080/ruze2002/ruze.htm (Havlíčkův Brod)známá si je tam kupovala a tam mi poradila, kde si je můžu zakoupit. Bylo to v listopadu, jsem z podhůří Jeseníků, sníh byl koncem listopadu, byl jen asi 2dny, napadl tenkrát skoro všude v ČR, když přišli růžičky, tak zrovna sněžilo. Byl problém v dopravě, pán je poslal v pondělí a přišly až v pátek. Pak sice hned tálo, ale tím že přišly pozdě, tak museli hned do země, tenkrát jsem prodejci volala, jestli můžu počkat, byl taky naštvaný, že se pošta zpozdila. Zkusila jsem teď prohledat dodáky ale nemůžu ho najít, tak to zkusím všude pořádně prohledat, abych mohla napsat přesné datum. Moc děkuji za pomoc
Autor: Petra 2007-04-13 08:33:0666
Tak už jsem to našla bylo to 3,11,2006 byla to jen nárazovka ale kdo mohl tušit, že třeba u nás to nevydrží. Nejspíš jsem vážně měla počkat, namočit do vody a pak jen ve skleníku přihrnout a pak zasadit ven....
Autor: Jiří Žlebčík 2007-04-13 09:55:4167
Prohlížel jsem fotografie. Řekl bych, že neutěšený stav způsobilo více věcí. Pobyt ve skleníku má na svědomí drobné trhlinky. Přes kůru i přes řezné rány se pak dostávají různé houby; tady asi i obyčejná plíseň šedá. Skladování ve skleníku nebývá šťastné řešení - kolísající teplota, nerovnoněrná půdní vlhkost, vystupující soli, vysoká vzdušná vlhkost. Růže se měly ještě na podzim dostat ven nebo aspoň v únoru a být založeny.
Předpokládám, že růže jsou nyní vysazeny, ořezal bych nemilosrdně vše až na zdravé dřevo. Pokud i venku přetrvávají šedé povlaky, z kury bych je setřel a tato místa třeby štětcem potřel měďnatým nebo zinečnatým přípravkem typu Kuprikolu nebo Novoziru. Rašícím očkům bych se vyhnul. Důležité je v jakém stavu jsou kořeny a aby vždy zbyl aspoň jediný zdravý pupen na naočkované části. Je třeba teď dát přírodě chvilku času na regenaraci. Mnoho zdaru.
Autor: Ivan Dvořák 2007-04-14 22:48:1078
Podle fotografií bych také typoval plíseň šedou, snad ani ne padlí. Spíš než Kuprikol a Novozir bych doporučil Rubigan (prevence proti padlí) + Euparen, Rovral, Ronilan. Příště dejte stromky spíše do sklepa, tam, kde jsou brambory, jablka. Preventivně ošetřete proti plísni šedé. Když i stromky založíte "naležato" do země uděláte jim lepší službu než je uchování ve skleníku. I skleník se špatnými a děravými skly se zahřeje. Nebojte se ani v době, kdy sněží sázet ven (keře). Při sázení nesmí mrznout, sněžení nevadí. Pokud budete chtít víc o zkušenostech se stromkovými růžemi tam, kde není dobré je nechat na zimu venku, napište, napíšu jak jsem to léta dělal se 100% úspěchem.
Až Vám příště půjde pošta s živými rostlinami týden, vraťte je. Za tu dobu se v teple a vlhku obalu (při předpokládaném uskladnění někde možná v teple přes den i v noci) zahnízdí v rostlině a rozjedou choroby s nimiž se jinak vcelku dobře vyrovnávají. Nechal bych na dodavateli ať si to srovná s poštou. Kdoví jak to bylo. Platíte mu poštovné, tak chtějte slíbené služby.
Autor: Petra 2007-04-15 06:41:2479
Dobrý den, moc Vám děkuji za odpovědi, nakoupila jsem přípravky DithaneDG, Baycor 25WP, Karathene LC, chci některý z nich dnes vyzkoušet, radily mi, že pak po zhruba 10dnech opakovat. Padlí to asi nebude, drží se to stále na těch 3lístkách, jinak se to nikam nerozlézá. Když jsem střihla ty stromkové, tak vevnitř je živé dřevo ale těsně u dřeva jakoby hnily,vypadá to, že stromkové nezachráním, snad aspoň ty velkokvěté. Pnoucí to zatím zvládá jen jedna. Stejně si je ale opět koupím, nevzdám to. Jestli můžu poprosit, budu moc ráda, když mi písnete, co s nimi. Můj e-mail:zeuwicka@centrum.cz Děkuji ještě jednou za odpovědi
Autor: Ivan Dvořák 2007-04-15 21:01:5480
Zájem o růže není nic soukromého, ale mnohdy je člověku stydno se zeptat na věci, o kterých druzí hovoří jako o samozřejmosti. Budu rád, když si připravíte pár otázek, odpověď je pak adresnější. I já mám adresu: okenkodozahrad@seznam.cz.
Obecně: růže nejlépe od školkařů. Promluvit s nimi, nechat si poradit,... Když rostliny z Nizozemí, tak až na jaře,.... Je to zboží, jako každé jiné, tedy se na něj vztahuje reklamační řád. Od listopadu do dubna uteklo sotva půl roku. Jestli jste se chovala dle rad dodavatele, nestyďte se chtít náhradu. Ve skleníku z 90% nemohlo být nic, co by umožnilo takovou invazi "bílé hmoty". Jestliže jste ho o situaci informovala již dříve, měla by být dohoda snadnější. Pro dodavatele je špatnou reklamou celé toto povídání. Měl to utnout, požádat Vás o vrácení zboží a omluvit se. Pokud to udělá, napište to sem.
Také prodáváme v obchodě růže. Balené, zavoskované. I když prorašily a narostly jim výhony 10-15 cm, žádná choroba se jich nechytla. Opět mě napadá jediné. Růže se zapařily a do povrchových pletiv v době transportu prorostly houby (plísně).
Na růži opravdu stačí jedno živé očko nad místem štěpování. Patří asi 2 cm pod povrch půdy. Vaše vystresované růžičky potřebují oživit. Doporučil bych moření nebo postřik Previcurem, moření něčím proti plísni šedé. Na podporu tvorby kořenů bych dal do mořícího roztoku i trochu tekutého stimulátoru. Růst kořenů podporuje i Fundazol (Benlate), ale to už by bylo té chemie najednou moc. Do místa, kde je naštěpovaná se může dostat plíseň šedá a růže odejde stejně jako stromkové angrešty nebo rybízy. Nejprve třeba polovina, později celá. Napadené místo na listu postřikem nevyléčíte, jen ochráníte listy nové. Po rašení používejte přípravky označené jako systémové nebo lokálně systémové. Dostávají se do pletiv, léčí a likvidují chorobu i v pupenu, kam postřik přímo nedopadl. Kontaktní přípravky jsou dobré jen na zatažené pupeny nebo na vyvinuté listy - vše se musí dokonale postřikem pokrýt (říká se též omýt). Pokud proraší jen jedno očko, výhon bude třeba zaštípnout, aby se tvořil keř nebo korunka.
Podle mne první rok nedávejte živnou zem, ať udělá více kořenů (když je bude hledat). Na zimu pak nastelte živný kompost nebo rozložený hnůj. Řežte až na jaře, po mrazech.
I.D.
Autor: Jiří Horák 2007-04-16 20:56:4581
Petro, prosím Vás při řezu je třeba dbát na to, kde je místo očkování. U mladého keře dost snadno rozpoznazelné. Šípek odstraňte, zpravidla má méně trnů, záleží na varietě podnože. Jinak souhlasím s hlubším řezem. V dalších radách souhlasím s I.D.
Přeji Vám hodně radosti z květů růží.
Autor: Petra 2007-04-17 06:23:1382
Dobrý den, moc děkuji za rady. Určitě si otázky připravím, sice si člověk hodně přečte ale pak když nastane problém, tak neví. Raději to sem napíšu s tím dodavatelem-NEMYSLÍM si, že by od něj byli růžičky špatné, spíš že já jsem něco udělala špatně, nechci někomu křivdit ani mu udělat špatnou reklamu. Nikdy jsem růže nepěstovala, nejspíš jsem udělala hned na začátku spoustu chyb, které se mi teď vrací. Pán byl velmi příjemný a ochotný, velmi rád mi poradil. O této situaci jsem ho neinformovala(nenapadlo mne to)Jinak jsem při sázení kořeny zaprášila stimulátorem, tak snad jsem to udělala dobře. Jsou ostříhané podle stavu potřeby, některé na 1očko, některé na 2očka. Už mají i lístky, po postřiku Dithanem se to zlepšilo. Vyloženě jsem je tím posřikem ,,okoupala´´Zatím teda nic nehnědne, krásně vyrašily očka a lístky a dřevo také nečerná. Chtěla jsem se ještě zeptat-některé chudinky mají okousané lístky ale ať hledám sebe víc, nenašla jsem nic, co by je baštilo, některé mají u prostřed lístku dírky a také tam nic není. Stromková má zas pavučinku. Moc si vážím vašich rad, jsem vám moc vděčná. Děkuji
Autor: Monika 2007-05-19 16:31:02155
Ráda bych také poprosila o radu. Léta pěstuji růže, letos se asi polovině všech růží, nezávisle na odrůdě a typu, začaly kroutit listy. Zároveň se objevila skvrnitost, kterou už jsme několikrát prožily, ale nevím, zda to kroucení je jedním z dalších projevů nebo jestli se jedná o docela nezávislou chorobu.
Můžete mi prosím poradit? Děkuji
Autor: Miloš Kožešník, ČZS 2007-05-20 22:35:13156
Vážená pani Moniko,
váš popis je příliš stručný, aby bylo jednoznačně možné poznat skutečného škůdce, ale podle kroucení listů, bych se spíše přikláněl k živočišnému škůdci, který nesouvisí se skvrnitostí. Pokud se listy kroutí do ruličky nasvědčuje to na housenice vosičky - pilatěnky drobné. Podívejte se do vnitřní části kroutících se listů, zda tam neobjevíte larvy podobné malinké housence = původce nakousáva hlavní žebro listu a ten se stáčí a vytváří životní prostor pro pilatěnku. Pro radu na skvrnitost vám doporučuji navštívit www.zahradkari.cz/metodiky - zde najdete doporučený postup ochrany. Pokud půjde o pilatěnku postupujte podle doporučení uvedeném u savých a žravých škůdců u okrasných rostlin v uvedené metodice. Vzhledem k uzavření škůdce do listu doporučuji vybrat postřik alespoň s částečně systémovou účinností. Záměrně vás odkazuji na naší metodiku, neboť považuji za zbytečné znovu popisovat to co již na webu ČZS svý členům poskytuje. Pokud se uvedené příznaky neshodují, pošlete na mikola@atlas.cz foto kroucení listů a podrobnější popis, někdy i malý detail pomůže.
Autor: Liba 2007-07-09 17:00:46314
Dobrý den,ráda bych poprosila o radu.Na švestce mi některé plody nejprve vyrostly hrbolaté nebo měly atapický tvar,pak jakoby dostaly plíseň a nakonec zasychají a upadnou.Chtěla bych vědět,zda je to přenosné na ostatní plody či stromy a zda lze tomu zabránit.
děkuji.
Autor: Ivan Dvořák 2007-07-10 22:54:41318
Hezký den,
Promiňte, já vždycky začínám otázkou. Plody jsou stále zelené, není v nich pecka, jsou duté? Jestli ano, jde o houbovou chorobu zvanou puchrovitost švestek, kterou způsobuje houba Taphrina pruni.
Pokud je to ono, postupujte takto: Plody otrhejte, zlikvidujte, nepatří do kompostu. Napadá zejména švestku domácí, šíří se vzduchem - z těch šedivých plodů.
Houba žije na stromě, stříká se na začátku rašení, jinak prorůstá do květů a deformuje narůstající plody. Používá se například Champion 50 WP i starší měďnaté přípravky (www.zahradkari.cz/metodiky). Zpravidla stačí postřik jednu sezónu, napadení se obyčejně nevrací, osobně jsem jí viděl 2x za posledních 15 let (JČ kraj, Táborsko), když se lidé přišli zeptat do botanické zahrady, co mají se švestkou. I.D.
....Raději si příště založte novou položku v diskuzi, Vaše prosba o radu se týká peckovin a ne růží. Mohlo by se stát, že si Vaší otázky nikdo nepovšimne.
Autor: Liba 2007-07-11 19:58:19321
Díky za radu,asi to bude ono.Jsem ráda,že se s tím dá něco dělat,příští rok to vyzkouším.Jen mě překvapuje tak malý výskyt.Já bydlím na
opavsku.
Autor: Ivan Dvořák 2007-07-15 10:46:27322
Prosím Vás, nějak jsem si neuvědomil, že jsem napsal, že napadá zejména švestky. Může napadnout i ostatní modré peckoviny - ryngle (renklody), pološvestky, slívy,... Ošetřete na jaře i tyto stromy. I.Dv.
... Abych řekl pravdu, čekám skoro 3 roky na to, že mi ji někdo přinese ukázat a budu moct dát její fofografie na www.okenkodozahrad.cz
Autor: Hana D. 2007-11-15 01:32:20642
Zdravím!
Jen malou poznámku k pilatěnce. Už jsem se s ní setkala, nejsem žádný znalec,ale už to trochu zvládám. Při dojíždění na chatu vždy velmi pečlivě prohlížím růže a často je najednou hodně listů "svinutých do ruličky" - to je přesný výraz. Při rozvinutí listů se skutečně někdy pachatel najde (myslím pilatěnku), ale někdy ne, snad je zárodek ještě malinký. Tyto listy všechny do jednoho otrhám a zničím, jednak proto, že je to nejrychlejší a spolehlivé a pak také proto, že máme zvědavého pejska a nějak mi nejde dohromady s postřiky. Srolované listy hledám a ničím každý týden a jsou asi dvě větší vlny výskytů tohoto škůdce (první silnější). Horší je rez černá, to asi budu muset stříkat, jak říkala naše češtinářka "chca nechca". Neznáte někdo přijatelnější metodu? Přeji Vám krásné a zdravé růže!
Autor: Ivan Dvořák 2007-11-15 15:34:53645
Myslím, že pes si na růže ošetřené například Sumithionem netroufne. Dost smrdí, pes má nejspíše jiný vkus. Když růže preventivně ošetříte (podle toho co píšete máte velmi dobře zmapovaný výskyt) bude se keř snáze vyrovnávat i s houbovými chorobami. Tím, že růži v květnu, červnu otrháte i jen menší množství listů jí berete kus "fabriky na výrobu cukrů" a všeho dalšího. Ty houby bude zvládat lépe po postřiku proti škůdcům spíš než po jejich trhání. Pomáhá i solidní hnojení, při dobrém odhadu nástupu chorob i preventivní postřik olejovými preparáty. I škůdce olej hubí. Možná se Vám vyplatí stříkat "jedy" - v neděli před odjezdem z chaty.
Autor: Hana D. 2007-11-18 22:17:17655
Zdravím všechny a hlavně pana Dvořáka!
Ano, máte určitě pravdu a já budu muset svůj "postoj" k postřiku rostlin proti škůdcům přeprat. Hlavně budu stříkat
růže, jsou nádherné a asi to opravdu jinak nejde, děkuji Vám. Jen se ještě zeptám,jestli má tato houbová nemoc růží
vztah k podobné houbové chorobě popínavého zimolezu, ten začne kvést a zakrátko napadené listy úplně opadají, u růží se černá rez objevuje až mnohem později. Myslím nákazu přímo u nás na zahradě. Jiná houba se tam zatím neobjevila.
Autor: Ivan Dvořák 2007-11-21 07:50:23665
Příjemný den.
U zimolezu by to chtělo nejspíše bližší ohledání v době, kdy se černá houba objevuje. Spíše bych řekl, že na rostlině jsou mšice a černě žijí až na medovici, která z nich "kape". Koukněte na rostlinu až pokvete, mohlo by to být ono. V příštím roce už bude možnost připojit k dotazu foto (informace ing. Kožešníka), lépe se tak určí příčina. Dejte mu na zimu pár hrstí hnoje nebo živného kompostu, substrátu pro muškáty ke kořenům (v zahradě, kde jsem pracoval sypaly zahradnice k sazenicím růží zeminu z květináčů z přesazovaných rostlin - nějaké živiny tam vždycky zbyly a "kytky" za ně poděkovaly v létě kvetením).
Zimolez potřebuje možná ještě více přiživit a ořezat. Můžete okolo rostliny zahrábnout pár tablet Silvamixu nebo nějakého podobného hnojiva. Stejně můžete pomoct i růžím. Jak jsem uváděl výše, Když jsou v dobrém "výživovém" stavu srovnávají se i s chorobami lépe.
Autor: Drahomíra 2008-08-20 13:22:231549
Dobrý den, reaguji na radu pana Dvořáka, že růžím proti chorobám a škůdcům pomáhá i solidní hnojení. Slyšela a četla jsem, že nejsou vhodná dusíkatá hnojiva, protože ta vznik plísní podporují. Souhlasíte s tím? Je vhodné růže něčím přihnojit ještě teď v srpnu nebo i později ? Děkuji za odpověď.
Autor: Ivan Dvořák 2008-08-20 17:52:261551
Samozřejmě, že při jednostranném a nadměrném hnojení dusíkem může být rostlina náchylnější k některým houbovým chorobám.
Neplatí to jen pro růže. Asi musím trochu přiblížit to "solidní hnojení":
Hnojení je věda. Existují speciály na růže a speciály na hnojení ve druhé polovině léta, různé moučky, typy NPK nebo Cereritu hnojiva jednosložková, tekutá granulovaná, sypká, s odlišným složením, ale i vazbou základních prvků (jen dusík je na trhu v močovině, vázaný jako dusičnan, ve formě čpavkové). Na balení jedno i vícesložkových hnojiv je ve velké většině případů napsáno, k jakému účelu by měla sloužit (základní hnojení, startovací, přihnojení, regenerační hnojení,...) a jaké dávky, kdy se doporučují. Pokud se tím budete řídit, není pravděpodobné, že byste své růže (květiny, stromy, zeleninu) přehnojila a tím dala všanc chorobám.
Vyvážené hnojení, tedy poměr NPK, Mg, Ca,... takový aby dusík nepřevládal, je opravdu pro rostlinu dost důležitou prevencí proti chorobám, třeba i žravým škůdcům, poškození větrem, deštěm, kroupami. Pokud ovšem nebudete dusíkem hnojit v dostatečné míře, dostáváte se na opačný pól. Pokud nemá rostlina dusík, nedokáže nahradit dostatečně rychle poškozené listy novými, hůže se hojí, regeneruje, slábne před zimou. Taková hnojiva je dobré podávat v takové formě, aby byla rostlinou přijata co nejrychleji, tedy přes list. Potom působí rychle.

Věřím, že Vám odpoví ještě někdo další, abyste měla více zdrojů informací, zbytečně se o svou zeleň nestrachovala.
Autor: Marie z Plzně 2012-06-03 09:57:006229
Dobrý den, mám na venkově velkou zahradu a snažím se v ní mít vše k užitku i ke
kráse.V posledních dvou letech se mi na růžích a ostružiníku objevila zvláštní
nemoc, velmi podobná té, která mi před lety zničila staré stromy.Na vetvi jabloně
se vytvořil asi 2O cm široký pruh, který postupně zčernal, kůra se jakoby scvrkla
a popraskala a větev uschla.Byla jsem přesvědčena, že se jedná o rakovinu, tak jsem
postupně tyto stromy nemilosrdně porazila a teprve potom jsem si na Kuprikolu pře-
četla, že funguje i na rakovinu.Na růžích a ostružníku je to podobné.Nové letorosty
jsou krásné, silné, ale druhým rokem, když zdřevnatí, objeví se na nich 10 cm široký,
hnědý pruh, někdy více,kůra popraská a když na jaře obrazí, výhonky zůstanou jen
asi 5 cm velké a žluté,více nerostou a během léta uschnou.Snažím se je vyřezávat, ponechám vždy jen ten na pohled zdravý, ale přístí rok se situace opakuje.Letos jsem udělala hokus pokus, rozdělala jsem Kuprikol a štětcem jsem natřela listy i
stonky nových letorostů.Prosím poraďte mi, co je to za nemoc a jak se jí zbavit,
miluji růže i ostružiny a obojího jsem si v posledních dvou letech moc neužila.
Děkuji a přeji krásný den Marie
Autor: Věra Potužáková 2015-06-17 06:38:5010621
Prosím moc o radu, co je tohle? Ošetřovala jsem postřikem KARATE, proti živoč. škůdcům, bohužel, nepomohlo. poradí mi někdo?

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-06-17 07:49:4510622
Hezké ráno.
Pilatka to není. Listy mohou být posáté pidikřískem nebo sviluškou či třásněnkou (bělavé či stříbřité zaschlé tečky na listech), ale to není to nejvýraznější poškození. Podobné příznaky bývají na růžích v jejichž okolí se pracovalo s Roundupem nebo jiným totálním herbicidem, který obsahuje jako aktivní látku glyfosát (a jeho sole). Růže je na tyto herbicidy velmi výrazně citlivá, stačí nepatrný úlet, nebo teplota nad 20 °C a mohou je poškodit i výpary. Než se růže srovná, trvá to i dva roky. Mám s tím i své zkušenosti. Jen pro informaci: Po aplikaci insekticidů se stav posátých listů nezmění, jen to potlačí či zahubí škůdce, kterého to zabít může. Pokud jde o skupiny škůdců, Karate sice hubí hmyz, ale nemá žádný účinek na svilušky, třásněnky. Na svilušky (obecně roztoče) účinkují akaricidy, třásněnku ničí Dursbane a též jeden ze skupiny akaricidů - Vertimec.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-06-18 07:06:3510629
Dostal jsem stejný dotaz i do e-mailové pošty, paní potvrdila, že se problém objevil po aplikaci přípravku Kaput v okolí růží
Autor: Martin 2018-06-04 23:55:5714073
Dobrý den,

zdá se, že naše růže napadla jakási choroba, přikládám foto kmínku s bílými skvrnami.
Chtěl bych poprosit o radu co s tím - jak to ošetřit.

Děkuji, s pozdravem Martin

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-06-05 07:28:0214075
Tohle je škůdce - nějaký červec, spíše štítenka schovávající se pod chomáček "voskové vlny". Ošetření například přípravky z řady Careo, Mospilanem (stejná aktivní látka u obou) za použití profesionálního smáčedla (Jar, Pur nebo jiné přípravky na nádobí jsou na proniknutí pod tu "vlnu" slabé). Odříznuté pálit, ruce si mýt po práci, před saháním na další, jakékoliv rostliny, tihle škůdci nejsou moc vybíraví.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4503145
250894
14
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.