hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Usychající maliníky

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Jarda 2015-05-06 17:49:2710297
Zdravím a prosím místní znalce o názor - na stanovišti s těžší zeminou, ze dvou stran chráněném stavbami, jsem vysadil před 2 roky maliníky. během dvou let rostly beze ztrát a plodily, nyní jich cca polovina (souvisle v řadě) uschla, resp. na jaře vůbec neobrazila. Nyní se objevují změny i na krajních rostlinách, které obrazily - světlé skvrny na listech s tmavými ložisky. Mám lehké podezření na souseda, při jehož plotě maliníky rostly...

připojený obrázek:
Autor: S.P.,Ch. 2015-05-06 20:51:1410299
Ano, zlý je člověk nepřítel, ale nejhorší ten v nás- pokuste se urychleně vylepšit Vaši zeminu-např.kompostem, vyzrálým hnojem, travním mulčem a vydatnou zálivkou.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-05-07 08:45:3510306
Přijde mi, že rostlina tomu už odrůstá, mladé lístky jsou jen zelené, vypadá to, že mají pravidelnější tvar než ty spodní. Kdyby to soused řešil něčím jako Roundup, žloutly by nejmladší části nově rostoucích veg. vrcholů, výhonů.
Druhá možnost na těžkých půdách je místní podmáčení v době, kdy ty listy rašily (nesouměrně rostoucí listy, žluté skvrny, propadající pletiva - chlorózy z nedostaku živin, nedostatek vzduchu v půdě) + práce houbových chorob na těch nevyrašivších výhonech (jedna z nich by mohla být Didimella).
Další možností je napadení strakatostí listů maliníku. I tomu by odpovídaly ty žluté skvrny, nesouměrně rostoucí listy.
Jestli potíže vyřeší přihnojení, vylehčení zeminy, ve které maliny rostou, popřípadě odvodnění místa je vše v pořádku. Příště dáte maliník na lepší stanoviště, vylepšíte mu půdní podmínky. Kulturní maliník i ostružiník nejsou tak nenáročné jako jejich divocí příbuzní.
Autor: Jarda 2015-05-07 12:36:5810307
Díky oběma diskutujícím za odpovědi.

Přesto se mi moc nezdá, že dva roky hojně plodící maliník vyčerpá půdu natolik, že třetí rok už vůbec neobrazí (takto uschlo přes zimu celkem 6 "kopečků"). Vzhledem k tomu, že se na stanovišti struktura půdy zásadně nezměnila, zaráží mě, že ze vzpomínaných 6 rostlin náhle uschlo bez výskytu jakýchkoli přechodných stavů mezi rostlinou suchou a životaschopnou. Rostlina na snímku normálně obrazila, žluté skvrny se na listech objevily až nyní...
Autor: S.P.,Ch. 2015-05-07 13:09:1010308
Dva roky je doba důhá, trápeňá až hrůza-pane Bože...Víte, co všechno musí rostlina z ničeho uštrikovat? Ještě řekněte, že ani nezaléváte a já se picnu!Vždyť láska-kor ta, která prochází žaludkem-to je nejen brát, ale i dávat-a kdo rychle dává dvakrát dává...

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4517549
265298
15
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.