hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Do jaké výšky mohou růst tůje na vlastním pozemku ?

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Mirka 2015-04-20 23:55:2210200
Dobrý den.Máme tůje cca metr od plotu sousedů.V tom by nebyl problém,větve nezasahují na jejich pozemek ani oplocení.Problém je,že si začali stěžovat že jim tůje stíní ať je zastřihneme nejlépe s výškou plotu,což je cca na metr a to nechceme,protože by bylo od nich vidět na naš vlastní pozemek.V současné době tůje mají něco málo přes 2 metry do výšky a mě zajímá,jestli existuje nějaké pravidlo,zákon nebo vyhláška kde se uvádí jak vysoké můžou být stromy na vlastním pozemku,které nikterak nezasahují na pozemek ani oplocení sousedů.Pouze jim stíní.Děkuji za odpověď.
Autor: Šibal 2015-04-21 07:36:1510201
Občanský zákoník, sousedské vztahy, obtěžování-zápach, kouř, STÍN...
Autor: z. 2015-04-21 23:32:0210203
Je jedno, jestli je to váš vlastní pozemek nebo pronajatý. Také je jedno, jestli je to v zahrádkové osadě anebo v městské zástavbě.
Rozhodující je úhel zastínění. Vždy platilo nepsané pravidlo mezi sousedy, že strom u plotu souseda může být vysoký maximálně dvojnásobek vzdálenosti výsadby od plotu, aby nezastiňoval pozemek a rostliny druhého souseda.
V praxi to znamená, že dřevina rostoucí 0,5m od plotu smí být vysoká max. 1m, dřevina rostoucí 1m od plotu smí být vysoká max. 2m atd. Z toho vyplývá, že úhel zastínění je 60 stupňů.
Nejenom vy, ale i váš soused má právo užívat si světlo a sluneční svit pro svůj pozemek. Musíte se o něj podělit.
Jak se říká: svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda toho druhého. Není třeba dělat si nějaké naschvály. Mírný ústupek není nikdy na škodu, raději se spolu dohodněte a užívejte si dobrých sousedských vztahů.
Autor: Lucka 2015-11-02 10:18:5911255
Dobrý den,
před dvěma lety se mi po Vánocích podařilo zachránit vánoční hvězdu a kupodivu se jí začalo velmi dařit. Obrostla listy a postupně se vytáhla na půlmetrový keřík. Je stále na stejném místě, 2x jsem ji přesadila (letos na jaře naposledy, ale ještě pořádně nezakořenila), zalévám ji tak 2 do týdne troškou odstáté vody, aby byl substrát stále vlhčí a hnojím tak 2x do měsíce, v létě i 4x univerzálním hnojivem na pokojové rostliny.
Na začátku letošního léta se na listech začaly objevovat žluté lemy. List pak od krajů uschne a postupně opadne. Několikrát jsem vešeré napadené listy radiklně ostříhala a zlikvidovala, ale problém se objevil zase. Zkoušela jsem postřik proti škůdcům (název už nevím, ale je běžně dostupný v Hornbachu proti mšicím apod.) a pak BIOOL (na balkoně mi květiny napadly svilušky. Ani jeden nepomohl.
Ze začátku po ostříhání hvězda ihned obrazila, akorát lístky vyrostly do malých rozměrů (1cm). Teď sice nasadí, ale budˇ to hned uschne nebo lístky zůstanou miniaturní.
Nedávno jsem ostřhala i několik bočních větviček a ani na to hvězda nezareagovala (normálně se objevily násadky v rámci dní).
Na jaře dostala půl květináče nového substrátu, hnojiva střídám a přes léto (po napadení sviluškami) jsem rotliny nějaký čas nehnojila vůbec. A listy opadávají dál ať dělám co dělám.
Nesetkal se někdo, prosím, s takovým problémem? Nerada bych o hvězdu teď přišla - někdo z baráku ji po vánocích postavil k popelnici a ona se mi za záchranu odvděčila krásným růstem a teď by měla zajít na něco neznámého...

připojený obrázek:

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4432185
179934
17
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.