hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Stromkový rybíz, angrešt, josta - řez

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Jára 2015-03-17 20:28:4810034
Dobrý večer, prosím o názor - co bude menší zlo. Pokusně jsme před 3 roky vysadili po jednom keři: stromkový angrešt, rybíz červený i černý a jostu. Okolo jsou borovice, což asi stromkům moc nesvědčí. Nejde sem moc slunce a navíc je tu moc kosů.
Na podzim jsem jenom zakrátila výhony, které byly dost dlouhé, s tím, že řez provedu na jaře. Propásla jsem ale správnou dobu v únoru, pupeny jsou už narašené a já teď váhám, zda a na kolik oček mám ještě teď řez provést a nebo nechat a na kdy.
Měly to být odolné odrůdy proti padlí, žádný postřik jsem zatím neprováděla, prosím o radu i v tomto - kdy a čím ošetřovat. Listy byly v minulém roce na podzim brzy žluté, byly na nich skvrny, ale neopadávaly. Může být u tohoto drobného ovoce také skvrnitost? A kdy a čím provést postřik. Děkuji za rady.
Autor: S.P.,Ch. 2015-03-18 07:48:5110036
Pokud nezajistím základní podmínky-co nejbližší ideálu, budu se já i moje rostliny stále trápit. Ani sebelepší chemie Vám nezlepší světelné podmínky. Takže Járo-buď borovice, nebo bobulky. Nebo i sosny, ale řádně prosvětlené. Finální střih ještě určitě fofrem proveďte, VŠECHNY rány-ano-z pohledu stromků jsou to RÁNY-trativod rostlinné krve pečlivě ďobněte stromovým balzámem, okolí stromků opatrně nakypřete, a tak jak jistě pravidelně činíte, přihnojte.
Autor: Jára 2015-03-18 10:38:3310037
Díky za rady. S borovicemi, bohužel, nic neudělám - je to les bez výhledu na těžbu za našeho života, který je kolem naší parcely ze všech stran - mimo severní. Lepší parcela nebyla. Řešení je mít všude okrasnou zahradu, nebo to prodat a hledat vhodné podmínky. Ale - kdo je má? Celé moje zahradničení je jeden velký pokus, ale za tu radost z vypěstované zeleniny nebo ovoce to stojí. Někdo zas podmínky má a nevyužije je, pěstuje posezení, bazén, thuje(hlavně u plotu souseda) a trávník. Tak ještě jednou děkuji, ostříhám, ošetřím balzámem, přihnojím Cereritem. A jak s postřikem - co myslíte?
Autor: S.P.,Ch. 2015-03-18 12:03:4710038
Ono taky záleží na tom, jak daleko ten bor je. Ani celodenní žár by nebyl ideální. Řešení je vícero, pro zvýšení světla pro jednotlivé stromky můžete použít efekt odrazu-např.zrcadlo, nebo bílou sololitovou, umakartovou desku- na případné posměváčky se můžete vy...bodnout! Píšete, že Váš angr. by měl být odolný proti padlí-většinou neplatí na 100procent-pokud není organismu foukáno do peříček, tak se tato nepříjemnost projeví. Postřik je dobré mít po ruce, nebo alespoň v blízkém obchodě-jsou chemické i bio přípravky, první razantnější s delší ochr. lhůtou, druhé méně-ale přesto-účinné, s min. ochr. lhůtou-večer postříkáte, ráno můžete jíst. Většina případných chor. zárodků se při správném střihu odstraní-bývají na koncích nových výhonů a na suchých, nebo podvyživených. První a možná jedinný postřik udělejte před rozvinutím květů, samo, že podle návodu! Pokud pod str. prsknete cererit, tak ho zapravte do půdy, ať nepřijdete o důležitou složku-dusík. Existuje i v tekuté, ikdyž dražší formě. Nezapomeňte zkontrolovat opory-dřevěné bývají po pár letech uhnilé-pokud jsou dřevěné,kovové zase můžou odírat i mrazit-v případě kontaktu s kmínkem a větvemi. Taky je nutné, aby tyče byly vysoké-až do korunky! No a konečně BACHA na škrtící, zarůstající úvazky.
Autor: Petr 2015-03-20 21:51:5610050
Járo, do řezu se klidně pusťe, není tak pozdě. Já to také nikdy nestihnu v únoru, tak musím řezat i částečně napučené. Důležité je ale vyřezat staré tlusté větve, takové ty chudé na letorosty. Mladé neduživé také odstraňuji, nechávám jen 3 až 5 zdravých silnějších. Dříve jsem je zkracoval na 1/2, ale letos zkouším je ponechat celé. Plodí prý na rozhraní starých a mladých letorostů. Prostě nic nezkracuji. Tak uvidím. I když je rybíz nenáročný na podmínky, určitě vadí zastínění. Málo rodí, je napaden plísní nebo lišejníkem a brzy odchází. Také se mi to stalo pod jehličnany. Zakořeňte si řízky, můžete i teď z ořezů, a na podzim příštího roku je zasaďte na slunnější místo. Stromkový angrešt také prořezte, hlavně konce letorostů a nezapomeňte krátce po rozpuku listů (na tzv. myší ouško) použít chemii. Bohužel, padlí americké je mor a může angrešt do 2 let zničit. Stříkat v květnu je už pozdě! Přípravek si sama vyberte, třeba z AgroBio. Rybíz jsem zatím (30 let) vůbec proti plísni nestříkal, jen proti mšicím od nástupu tepla. Na skvrnitost listů bych použil stejný prostředek jako na jabloně, nebo starý recept - Bordónskou jíchu (roztok modré skalice s vápenným mlékem (recept je na internetu), ovšem raději za vegetačního klidu, hlavně ne před sběrem!
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-03-23 09:20:0010061
Ta plíseň bude spíše padlí. Červený rybíz moc padlím angreštovým netrpí, to napadá některé starší odrůdy černých rybízů. Bělají horní listy, usychají, vrcholy výhonů se kroutí. Ty žluté skvrny na černém rybízu by mohla být rez vejmutovková, ale bez bližšího "ohledání" to nejde říct "napevno". Vedle přípravků přímo určených na potírání určených chorob jsou na trhu i takové, které působí preventivně, ale při nedodržení počtu, vhodné doby a kvality ošetření nejsou moc účinné. Myslím tím olejové emulze s různými dalšími přidanými látkami.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4500602
248351
17
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.