hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

rybíz Detvan

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: MarieF 2008-02-16 21:32:41785
Zasadila jsem na podzim červený rybíz Detvan. V knížkách se píše, že červený rybíz se má zkrátit na 3-4 očka. Je tomu tak i této odrůdy? Výhony jsou oproti jiným odrůdám, které prodávali, opravdu silné a pěkné. Mám je nechat delší? Tchán by je zkrátil na ca 25 - 30 cm. Ty slabší možná trochu víc.
Autor: Josef Zavřel 2008-02-17 14:52:24791
Dobrý den. Odrůdu Detvan považuji za velmi kvalitní a vhodnou pro zahrádkáře. Zraje raně až poloraně a má velmi dlouhé střapce s velkými a kvalitními bobulemi, které mají dobrou výtěžnost šťávy. Před výsadbou se výhony zakracují jenom na 3-4 pupeny, i když jak uvádíte jsou silné a pěkné. Je to hlavně proto, aby nové výhony které z oček vyrostou, rostly od země, což je zásadní pro pravidelnou obnovu plododosného dřeva, kterou budete po 3 létech provádět, proto že starší výhony plodí postupně brakovité bobule. Pokud máte místo, přikoupil bych pro prodloužení sklizně ještě odrůdu Tatran. Přeji hezký den.
Autor: blissy 2008-03-21 21:44:45935
Obě uváděné odrůdy jsou původem z Bojnického šlechtění na Slovensku. A opravdu se povedly, jsou konkurence schopné. Předpokládám, že jste si je pořídila pro vlastní spotřebu, tak ze zkušenosti kterou mám radím, veškeré suché dříví odstraňovat průběžně a každý třetí a čtvrtý rok po sklizni zmladit na 3-4 očka s ponecháním 4-6 kosterních větví. Pokud by jste časem zjistila, že Vám uroda z keřů nestačí, nemusíte shánět novou sadbu, ale v září si nařízkovat nové sazeničky rybízu. Jde to snadno a řízky se bezproblémově ujímají.
Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2008-03-21 23:25:44940
Dotaz na p. blissy. Není řízkování v září trochu neobvyklá doba? Jde o bylinné nebo dřevité řízky? Na bylinné mi to připadá docela pozdě s ohledem na ukončení růstu a na dřevité zase trochu brzo. Zajímalo by mne, jak to děláte, aby vám řízky snadno v tomto období zakořenily.
Autor: Josef Zavřel 2008-03-22 09:53:22941
Dobrý den. Já mám také dobré zkušenosti s výsadbou řízků rybízu koncem srpna a počátkem září. Používám letorosty, které v tuto dobu jsou vlastně již zdřevnatělé. Nepoužívám stimulátor, prostě řízky jenom zahrnu zeminou. Někdy zakoření ještě na podzim, jindy až na jaře, podle průběhu počasí. Na jaře začnou rašit. Hezký den.
Autor: blissy 2008-03-22 10:41:16942
Omlouvám se, ale řízkování rybízu je doporučováno a popisováno tímto způsobem již v předchůdci dnešního Zahrádkáře, tedy Rádci zahrádkářů a Ovocnářství a zelinářství. A od této doby to praktikuji s úspěchem i já. Popíši trochu svůj postup,je celkem jednoduchý a používáný běžně i u jiných rostlin. Po podzimní probírce větví rybízu si vyberu vhodné zdravé větvičky které nastříhám cca na 15-20cm řízky, spodní lístky (4) opatrně odstraním abych nepoškodil lůžko (ale nemusí se to dělat) a napíchám do záhonku, může se už přímo na místo. Zatím jsem neměl problém se zakořeněním, a toto praktikuji i u Josty. A ještě poznámečku, to co se doporučuje u Josty jde praktikovat i u rybízu - odstraňte u keřů spodní čtyři větve (spodní patro) tím si zdvíhnete kmínek výš na půdu a ubydou vám starosti s poléhaním a zarůstáním větví, na domácích zahrádkách se snáze dostanete se sekačkou blíž k jádru keřů. Každý na to máme jiný fígl, mě se tento osvědčil a přeji všem, aby si ten svůj našli a praktikovali. Krásné prožití svátků Velikonočních a úspěšný a bezproblémový pěstitelský rok.
Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2008-03-22 20:58:55944
Děkuji za dobrý návod, určitě se bude hodit i dalším zahrádkářům. Sám se pamatuji, že jsme u rybízu na učňáku odebírali řízky až koncem října a nasvazkované založili do bedýnek s rašelinou ve studeném sklepě. Na jaře během března až dubna - podle počasí, jsme již mírně zakořeněné sazenice vysazovali do školky. Fakt je, že propad řízků byl minimální.

Zároveň děkuji za milé přání k Velikonocům

I já Vám všem přispěvatelům přeji hezké velikonoce,
Správce fóra a tohoto webu.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4500420
248169
15
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.