hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Řez ořešáku

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Jitka Kočí 2008-02-13 20:20:05774
Dobrý den. Na dvoře nám rostou dva velmi staré ořešáky. Oba ještě hodně plodí, ale mají i dost suchých větví. Chtěla jsem se proto zeptat, zda stromy prořezat, aby vydržely co nejdéle a zda se vůbec ořešáky uzdržují prořezávkou. Můj druhý dotaz je, zda se v okolí Velké Bíteše najde někdo, kdo by byl ochotný poradit ohledně ovocných stromů a vhodných odrůd. Děkuji.
Autor: Václav K. 2008-02-14 14:27:56776
Ořešáky se mají prořezávat až když jsou narašené výhony asi 8-10 cm dlouhé. V té době již neteče z řezných ran míza a rány se lépe hojí, mají na to celou vegetaci.
K těm odrůdám - jestli nechcete používat postřiky na strupovitost, je už dost odrůd rezistentních - jak letních tak podzimních i zimních. Ty nejnovější jsou chutí srovnatelné se starými odrůdami. Odrůdy musíte volit podle nadmořské výšky, kvalitě zeminy, oplocení a velikosti zahrady. Ideální jsou nižší tvary na slabě vzrůstných podnožích, dříve přichází do plodnosti, ale nemají takovou životnost. Plody mají kratší dobu skladování než na pláněti nebo vzrůstné podnoži. Dnes je výběr ze 105 odrůd povoleného sortimentu, jen ne na jednom místě - je třeba zjistit kde jaké prodávají.
Autor: Marie Krátká 2008-02-23 18:15:56829
Dobrý den. Na dvoře nám roste 58 let starý ořešák, který v posledních 5-6 letech neudrží ořechy až do sklizně. Začínají padat v době, kdy jsou zelené plody velké asi 2 cm. Nasbírám jich vždy celá vědra a na podzim pak mám tak maximálně kilo ořechů. Už jsem se ptala v Č.Budějovicích na Zemi živitelce, kde mívají stánek zahrádkáři, čím by to mohlo být, ale nikdo mi nedokáže poradit. Padající plody na sobě nemají žádné hnědé nebo černé skvrny, které by mohly značit, že jde o plíseň. Před 8 lety jsme na dvoře asi ve vzdálenosti 7 m od kmene ořechu vykopali septik. Mohlo by mít porušení země vliv na tuto vadu stromu? Nebo potřebuje přihnojit? A čím?
Děkuji za radu.
Autor: Josef Zavřel 2008-02-23 21:36:03833
Paní Marie, dobrý večer. Chci se zeptat jestli má strom nějaké přírustky a jestli má zdravé zbarvení listů, aby se mohlo vyloučit případné poškození kořenů,kdy by se mohl strom zbavovat plodů z důvodu, že by je nebyl schopen uživit. Pokud není septik vybetonovaný, což může také být,strom si bere z něj živiny. Pokud je vše v pořádku,těžko říci co je příčinou opadu plodů, který dříve nebyl. Není někde, třeba i u kořenů poškozen kmen a tím porušena asimilace? Těžko se takhle odpovídá. Hezký večer
Autor: Josef Zavřel 2008-02-23 21:45:42834
Dobrý večer,paní Jitko.Jsem z Deblína,což je 12km od Velké Bíteše.O co Vám konkrétně jde?Máme stejnou nadmořskou výšku a můžu Vám poradit.Hezký večer.
Autor: Marie Krátká 2008-02-24 20:04:18837
Vzkaz p. Zavřelovi - strom přírůstky má, ale slabé a hodně prosychá. Listy jsou menší a nejsou sytě zelené, ale
trochu svělejší. Kmen poškozený není. Septik není betonový, ale celoplastový, takže odtud strom živiny brát nemůže. Ke stromu je svedený okap zasi tak z 10m2 střechy, suchem tedy netrpí. Jestliže má málo živin a z toho důvodu neudrží plody, poraďte prosím, jak mu pomoci - zmenšit řezem korunu? Čím přihnojovat? Děkuji.
Autor: Jitka Kočí 2008-03-02 14:17:32855
Pro pana Zavřela. Dobrý den, děkuji za odpověď a nabídku. Potřebovala bych poradit s odrůdami jabloní, protože většina stávajících stromů byla nemocná a jablka neměla dobrou chuť. K ořešákům - jeden je prý přes osmdesát let a druhý přes čtyřicet let starý. Již přes dvacet let neměly žádný pěstitelský zásah. Letos měly jen malé ořechy, přesto bych chtěla stromy zachránit. Moje situace je trochu složitější, mohl byste mě prosím kontaktovat na emailovou adresu jitkakoci@seznam.cz? Děkuji Vám. S pozdravem Jitka Kočí.
Autor: Josef Zavřel 2008-03-02 16:42:00856
Dobrý den paní Krátká. Pokud má ořešák zdravý kmen, tak má poškozené kořeny. Žádný jiný důvod v tom nevidím. Myslím si že snížením koruny (v srpnu) mu nepomůžete. Také živiny si zdravý strom ořešáku svými hlubokými kořeny najde. Při kopání jímky mohlo dojít k poškození některého z hlavních kořenů. Odborné snížení koruny můžete jako poslední možnost provést.Hezký den.
Autor: blissy 2008-03-26 11:43:18957
Samozřejmě má pan Zavřel pravdu, ale pokusím se vetřít s radou také. Ořešáky jsou opravdu svébytné stromy nevyžadující velkou starostlivost. Většina "údržby" koruny se u starých plodných stromů dělá klácením, ale pokud i přesto dost prosychá, přimlouvám se za vyřezání a odstranění suchých větví na větevní kroužek s tím, že se řezy ošetří vhodným nátěrem (může se použít latex+fungicid) záleží na velikosti rány. Nátěr se používá pro první období než se dřevo "zavře". Ořešáky jsou totiž dost hákliví na nasávání vlkosti a tím i trouchnivění. Pan Zavřel mi dá možná za pravdu, že řez ořešáku se běžně dělá pouze v počátku při výsadbě a tvarování základu korunky, ale pokud je to nezbytné, tak se může korunka opět podpořit zmlazením - zvláště u takto starých stromů. Jen je třeba pokusit se nechat jako základ 2-3 leté větve jako základ nové koruny. A teď ještě k těm jablkům, nevím čím sice byla způsobena špatná chuť ovoce, příčin může být hodně, ale odrůda si za normálních okolností své znaky a tedy i chuť ponechává po celou dobu životnosti. A co by jsem poradil? Je na moji radu sice dost času, ale zkuste si na podzim udělat vycházku na některou ovocnářskou výstavu s prezentací jablek, na některých se už stává pravidlem nabídka degustační ochutnávky pro zájemce, ale ještě malé upozornění chuť ovoce se během skladování mění dle různých skladových podmínek a možností. Já osobně nedám dopustit na Zvonkové, které je i po letech co se pěstuje stále na výši a konkurenceschopné.
Autor: Dana 2008-03-30 17:09:51979
Prosím o odpověď na mou otázku, zda mohu v polovině července zkrátit vzrostlý, asi 30 let starý ořešák. Sousedovi stíní na zahradu a on tvrdí, že se ořešáku nic, tímto zkrácením asi o 1/3 jeho velikosti, nestane.
Mám obavu, aby tento krásný strom nezašel. Je mi líto ořešák zkracovat, protože jsem přesvědčena, že opět doroste do původní výšky a že zbytečně budeme řezem ořešák zatěžovat.
Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2008-03-30 22:35:56983
Zkrácení koruny ořešáku o 1/3 ve stáří 30 let je již dosti radikálním zásahem. Červen je poměrně vhodný termín, ale riziko vstupu chorob tu je dost veliké. Zajímalo by mne zda koruna zasahuje nad pozemek souseda, nebo je v bezprostřední blízkosti hranice jeho pozemku. Pokud ne, je nutnost snížení koruny z důvodu vrženého stínu dost těžko vynutitelná. Navíc koruna stejně doroste opět do podobné výšky jako před snížením.
Autor: Petr 2011-11-27 13:43:255550
Dobrý den,soused tlačí na to abychom co nejdříve prořezali ev.pokáceli ořech starý cca 40 let. Větve nezasahují na jeho pozemek, ale máme obavu aby strom sám nějak nepoškodil/už nám zlikvidoval švestku/.Teď v zimě na chalupu nejezdíme, jak by mohl strom poškodit? Kdy se správně má ořech prořezávat a v jakém rozsahu, aby co nejmíň utrpěl?Děkuji
Autor: Sallow - pro Petra 2012-10-15 09:29:316729
Pročtěte si zpětně a tam je vše o prořezávání ořešáků.
Také jsem tu pro rady. Ono je dobré pročítat :-)
Autor: Devil 2012-10-16 22:41:036734
Myslím, že efetivnější by bylo zlikvidovat souseda, když už vám zlikvidoval švestku a chystá se na ořešák.
Autor: Jana Krejčová 2013-06-07 16:34:037422
Dobrý den,
mám také problémy s ořešáky. Nevím, jak jsou staré, ale koupili jsme chalupu i s nimi a už před 20 lety měly průměr cca 60 cm. Stále plodí i když kůra kmenu je rozpukaná a odchlipuje se. Jsou velmi nakloněné a máme strach, aby nespadly. Nemohu nikde najít informaci, jak hluboké kořeny ořešáky mají a jestli opravdu takové riziko hrozí.
Děkuji za informaci.
Autor: dave 2013-06-25 21:41:027501
vývrat asi nehrozí, ořešáky mají údajně zhruba stejně velký kořenový systém jako je veliká koruna, no ale pokud je kmen již horší kvality, popřípadě větve suché, pak by tu riziko rozlomení být mohlo, těžko ale soudit jen tak z popisu.. sežeňte si statika :D
Autor: Irena 2013-07-10 16:58:517575
Naše dva ořešáky jsou staré asi 40 let.Výškou již převyšují náš dům (přes 8 m.) Jeden z ořešáků je cca 3 m vzdálený od domu. Od sebe jsou cca 4 metry.
Před 7 lety jsme blízko obou ořešáků nechali udělat plot s betonovou podezdívkou.
V souvislosti s budováním podezdívky byl narušen kmen jednoho z ořešáků a u druhého ořešáku musela být odstraněna jedna strana jeho koruny.
Vše je situováno na kopci v nadmoř. výšce cca 500 m. V okolí jsou pole.
Jakým způsobem by bylo vhodné zajistit náš dům před event. vyvrácením ořešáku.
Děkujeme za radu.
Autor: honza 2013-07-10 22:39:147576
Paní Ireno. To jestli se strom vyvrátí záleží na více věcech,např složení půdy,typ kořenů (ořech má jak dolů tak do stran),jejich rozmístění okolo kmene,na tom zda je půda podmáčená po deštích, atd..Samozřejmě nějvětší vliv má vítr.

Ve vašem případě je otázka kolik kořenů a jak silných jste uřízli při budování plotu.Také jako je složení půdy.Méně stromy drží na písku více třeba v jílu. Pokud vám na nich záleží dá se zajistit betonovou patkou(min 1m3 betomu) s okem a ocelovým lanem na straně kde má porušené kořeny tzn k plotu.A nebo patku směrem k místu kam by se vytvrátil a ocelovou podpěru viz obr.
Další možností je ho zkácet vysadit strom nový.Sice bude trvat než vyroste ale budete mít jistotu že nebude mít porušené kořeny při stavbě.

Co se týče zajištění domu,pomůže ocelová konstrukce. Např nám při bouřce spadl cca 30m vysoký smrk na zahradu,spadl by na auto,ale jeho úplnému pádu až na zem zabránila ocelová konstrukce altánu.Myslím si že lepší a méně nákladnější je zajištění stromu proti pádu než baráku proti zničení.Přece jen ukotvení stromu do země není tak nákladné jako stavět ocelovou kontrukci střechy.Otázka také je zda by se to vyplatilo v porovnání se stavem stromu.
Co znamená výraz narušený kmen-trošku to upřesněte.

připojený obrázek:
Autor: dave 2013-07-13 23:51:427581
mě napadlo udělat stromům zmlazovací řez, ony znovu zapustí spousty kořenů, koruna se odlehčí.. a pokud je seřezaná jen z jedné strany, seřežte nějak i tu druhou, aby byla opět aspoň trochu v rovnováze, třeba to rozložte i do více let.. pokud je strom silně poškozený, tak nejlépe odstranit a vysadit něco jiného (kvůli únavě půdy, jestli teda u ořešáku nějaká nastává), dost velká může být třeba třešeň, jabloň na bujné podnoži atd., pokud tedy chcete stín..
Autor: Olda 2015-06-27 14:20:0210690
Náš ořešák je asi 80 let starý. V současné době má dvě hlavní větve do V a ty jsem stahnul ocel.lankem proto rozlomení. V těsné blízkosti je postavena garáž a dům by byl pádem stromu taky zasažen. Strom stále plodí a tak je mi líto ho likvidovat. Prosím o radu zda příliš neriskuju. Posílám k posouzení foto

připojený obrázek:
Autor: Olda 2015-06-27 14:22:4910691
Posílám ještě foto

připojený obrázek:
Autor: S.P.,Ch. 2015-06-27 20:05:1210694
Zdravím Oldo. V tuto dobu by stromu pomohlo, kdybyste obě hlavní větve posichroval uvázáním k festovním-nejlépe lešeňovým trubkám. Ty do země zarazit nebo na zaraženou tyč menšího průměru narazit. Pokud tak učiníte, tak se Vám bude lépe spát a ořešák bude další roky hrdě stát. Jiný názor-odřezat převažující vějíře větví teď. I to je vůči stromu dobrý postup, ale pokud je na stromě příslib úrody, je z mého pohledu a opakovaných zkušeností lepší řez provést ihned po sklizni-tj.konec září,v první polovině října a DŮKLADNĚ ošetřit VŠECHNY rány! Pokud jste dosud cíleně ořešák nekrmil, začněte.
Autor: Zdeněk 2016-08-16 08:34:3111966
Dobrý den.
Prosím o radu.Z poraženého ořešáku (pařezu)vyrostl asi metrový výhon o průměru 5cm a na vrcholu se utvořila velká koruna.Povyroste ještě kmen a jak ošetřit korunu je příliš rozrostlá? Děkuji za radu.
Autor: jitka Hráská 2017-09-03 12:44:5213237
Dobrý den,

Na procházce jsme našli plod připomínající ořech,také tak voní.Listy má podobné akátu.Údajně jde o ořešák černý strom.Mohla bych se někde poradit?Plod i větvičku mám.
Děkuji.
Autor: peca 2017-09-03 19:38:2013242
gůgli...
Autor: Jiřina Štorkánová 2018-10-26 13:53:1814610
Dobrý den,na zahradě máme ořešák starý asi 90 let možná víc ,chtěla jsem se zeptat jak a kdy ho spravně prořezat a zda to dělá někdo v Teplicích. Pokácet ho nemohu a ani nechci protože stále rodí a v létě je pod ním krásný stín ,nebot ho zasadili docela blízko baraku a kořeny podle mě určitě zasahují pod barák a šupny .Ale co mi dělá starost je to ,že větve zasahují k sousedům a nechtěla bych aby se urvala větev a ja musela platit sousedovi plot a pak strom má plno výrostků I když po sklidni se snažím suché větve klátit tak si myslím ,že by potřeboval trochu střih ale bojím se aby nevyrostl ještě jednou tolik ,protože jsem slyšela ,že jak se ořeak prořeže tak pak má víc výhonů co je na tom pravdy .Posílám fotky stromu Děkuji moc za rady.Štorkánová

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-10-29 08:55:4714615
Ořešáky se řežou +- od konce dubna do poloviny května, když přestane slzet. Každý strom má tendenci nahradit odstraněné části novými výhony, ale pokud se řeže v této době, strom "nezbujní". Suché větve se řežou, neolamují, měly by se odstranit až do místa, kde je živé dřevo, řežou se na větevní kroužek, po řezu se ošetří štěpařským voskem a latexem. Řez silných větví ořešáků je popsán a vyobrazen v Rukověti zahrádkáře 2019, která bude posílána na územní sdružení ČZS ještě v tomto měsíci. Zkuste se zeptat na ÚS Teplice
Bystřanská 3344, (u zámecké plovárny), 415 01 Teplice
Telefon 739 906 581
Úřední hodiny středa 14-16 hod.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4611854
359603
20
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.