hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

mladý stromkový angrešt

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Barbora 2008-01-30 09:23:08743
Dobrý den, potřebuji poradit s vyvázáním stromkového angreštu a rybízu, které jsem na podzim zasadila. Kolik úvazků a v jakých místech? Někdo radí uvázat jen v korunce za jednu větvičku, další radí vyvázat kmínek na dvou místech a ještě korunu a v budoucnu podle bohatosti úrody podepřít větvičky, aby nedošlo k zalomení. Jsem na rozpacích a hlavně nechci udělat chybu. Stromky jsem zasadila na slunné místo. Děkuji Vám za radu.
Autor: Ivan Dvořák 2008-01-30 16:56:47745
Hezký den,
doporučuji vázat 2x až 3x. 2x kmínek pod roubem (aby se rovnal - tedy asi v polovině výšky a cca 10 cm pod roubem) a jednou na roubované části zase asi 5-10 cm nad roubem. Vyvažte "terminál". Tak jak bude korunka narůstat, můžete místo vyvázání nad roubem posunout výš, aby vítr korunku s plody v roubu nemohl vylomit. Kontrolujte úvazky aby se nezařezávaly, aby stářím nepraskly v době, kdy má angrešt velkou zátěž.
Pokud budete držet stromek v rozumné plodnosti, řezat ho, tvarovat, zpravidla úrodu udrží sám. Obyčejně jen neřezané, přehoustlé korunky mají tendenci se rozlámat.
Dejte kůlek takový, aby po zatlučení koukal nad korunkou 10-20 cm, pokud používáte trubku, vložte mezi kmínek a kov například kus duše nebo kůže. Ve velkých mrazech přímý dotyk mezi kovem a kmínkem způsobuje škody na kůře a vodivých pletivech v ní a pod ní.
Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2008-01-31 21:00:31751
Také jsem se stkal s názorem, že stačí přivázat jen korunku a to dokonce jen za silněší větévku. Myslím si že je to spíše projev lajdáctví. Během silněšího věru (např. za letní bouřky) když je stromek obalený plody snadno pochopíte proč se uvazuje na více místech a hlavně v místě nad roubováním, kde se nejčastěji vylomí. Argument, že neuvázaný kmínek se může prohnout proti směru větru a tak zmirnit lomové napětí v místě roubování mi nepřipadá jako zcela opodstatněný pro vázání jen v jednom místě. Místo podpírání větévek doporučuji mírnou probírku nezralých plodů - jsou pak větší a lépe vyzrají. Pamatuji doby, kdy se nezralý angrešt vykupoval pro výrobu pektinu - a plody co zůstaly a dozrály opravdu stály za to.
Autor: Václav K. 2008-02-14 14:13:53775
Používám k vyvázání místo kůlu trubku půl coulu, aby dosahovala až pod korunku. Do ní zastrčím dva hliníkové izolované dráty z elektrikářského kabelu asi 20 cm dlouhý a udělám z nich kruh asi 5-8 cm v průměru, dráty překřížím a stočím, korunka v něm sedí a už se nemusí vyvazovat. Jen když je kmínek ohnutý, pod korunku je možno podložit kus měkké hmoty (co se izolují vodovodní roury, trubky - vydrží spousty let). Už u nich rostou nové stromky po 8 let. Když rouru potáhnete třeba hadicí ve správné barvě, nepozná nikdo že je kovová.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4500365
248114
18
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.