hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Sankční poplatky

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Radko Hnízdo 2013-10-12 15:38:547923
Rád bych věc sankčních poplatků uvedl příkladem.V roce 2012 nebyl jsem vyzván k úklidu WC v osadě. Harmonogram úklidu pro členy ZO ČZS byl (údajně) vyvěšen u WC v uzavřené společenské budově a tam bylo (údajně) uvedeno též moje jméno.Na členské schůzi v roce 2012(nebyl jsem přítomen) byl schválen sankční poplatek za neuklizení WC 100,-Kč. Podle informací, které mám, stačilo se jen podepsat do příslušného řádku a bylo uklizeno.
Ve vyúčtování r.2012 jsem obdržel výzvu, abych zaplatil 100,-Kč za neuklizení WC.
Zápis ze schůze 2012 obsahuje další sankční poplatky(např.nepřipojení vodoměru,)
Můj dotaz do diskuse "SANKČNÍ POPLATKY" zní: Je správné,aby základní organizace Českého zahrádkářského svazu, kde se navzájem oslovujeme "příteli", namísto, aby řešila případné spory mírumilovnou cestou,řeší je vypisováním sankčních poplatků? Přece podle stanov je třeba projednávat jednotlivé případy ústně a příp.udělovat napomenutí atd. Tato organizace si to vyřešila jednoduše - plať , plať. Přitom není naprosto jasné, kam příjmy ze sankčních poplatků zaúčtovala a zda z nich odvedla příslušnou daň z příjmů. Byl bych rád, kdyby k této zaáležitosti mohl zaujmout stanovisko i někdo z vedení našeho svazu.
Autor: Horáková 2013-10-12 18:00:187924
Téma mě zajímá. Má organizace nárok vymáhat sankce a za jakých podmínek? Jestliže ano, je stejný nárok na vymáhání i u nečlenů? Prosím o vyjádření se k problému odborníků jak po právní stránce, tak ekonomické. Děkuji.
Autor: Miloš Kožešník, správce 2013-10-14 09:06:437925
Prosím o řešení této problematiky neanonymně a ne v tomto fóru, ale přímo dotazem na právníka ústředí ČZS, zda nebylo postupováno v rozporu s platnými zákony a stanovami Svazu, ten se bude vaším dotazem zabývat. Jde o právní problematiku a ta není v tomto fóru řešena.

Jen obecně k tomuto tématu
Oslovení příteli neznamená automaticky, že se při nepřipojení vodoměru nebo neuklizení WC stanete nepřítelem ZO, ale jen neoprávněným odběratelem společně vyúčtované vody a podobně je tomu i u ostatních činností nutných k chodu organizace zajišťovaných svépomocně.
Pokud by nebyla nějaká vymahatelnost jejich vykonání, nikdo by je nedělal a nakonec by bylo nutné jejich objednání od externí osoby či firmy a jejich proplacení ze společných prostředků, tedy účelových příspěvků, které zase platíte i vy. Pokud tedy nechcete platit často dražší dodavatele služeb, je nutné přijmout nějaké řešení vedoucí k jejich vykonání a právě to mají asi ve vaší ZO uváděné sankce zajistit, nevidím v tom žádný nástroj k diskriminaci.
Autor: Radko Hnízdo 2013-10-14 14:49:567934
Vážený příteli Kožešníku, děkuji za promptní odpověď. Prosím tedy o osvětlení , jak a komu konkrétně mohu adresovat svůj dotaz(problém)právníku ústředí ČZS.Je to možné i po internetu ? Domnívám se , že problematika je natolik závažná,a může zajímat mnoho přátel, že by měla být řešena oficiálně i na tomto fóru. Děkuji předem za odpověď.
Autor: Miloš Kožešník, správce 2013-10-16 08:38:157942
Ano lze to i elektronicky, ale potřebujem od vás více konkrétní údaje, např. název ZO a ÚS od které patříte (případně číslo - je 6místné) usnesení členské schůze, kde je formulace náhrady za nedopracovanou činnost atd. případně vás právník vyzve k doplnění podkladů. Vše pošlete buď na ustredi@zahradkari.cz nebo na můj meil, všechny kontakty najdete na našich stránkách (odkaz je ve vodorovném menu nahoře). Zprávu adresujte jako dotaz pro právníka ČZS, na odpověď a vyjádření máte právo bezplatně neboť dle vašeho původního popisu jde o ZO ČZS.
Autor: bez podpisu 2013-10-16 13:35:287945
pravdy se nedovoláte. Sankce a podobné poplatky v naší organizaci určuje parta kamarádů , která se ve funkci drží od samého počátku. Předseda boj s nimi vzdal , zápisy se mění podle potřeby, nic se nepodepisuje , každý člen má jiná práva a jiné poplatky . Např. při výběru elektřiny při sazbě dle faktury od E ON byla cena za KWh necelých 6 Kč , části osady se účtovalo 4,80 druhé části 6,50 , revizní komise reaguje na stížnost tak že ji dá výběrčímu a ten ji ji napíše. Poplatky za úžívání dodatkových parcel si sami na dva roky odpustili , neprojednali ve výboru ani na členské schůzi. Na územná radě místo aby ostatním pomohli tak začali pomáhat váboru , protože jednatel je kamamrád předsedy UR. Pravdy a pomoci se v této organizaci nedovoláte. Výpočet pochybení je tak velký že by zabral několik stran. A když dojdou argumenty tak Vám začnou vyhrožovat fyzickou likvidací.
Autor: Radko Hnízdo 2013-10-16 14:54:327946
Vážený příteli Kožešníku, poslední příspěvek uveřejněný k tomuto tématu mne jen utvrdil v tom, že Váš pokyn, abych odhalil jméno zahrádkářské osady ČZS je scestný. Mám totiž strach. Kromě toho ,bude se to šetřit a já už teď chodím "kanálama",Již jednou mi bylo za oficiální kritiku řízení ZO ČZS vyhrožováno nočními telefonáty. Člověkem, který je dodnes členem výboru ZO. K ničemu se nepřiznal, i když telefonát byl jednoznačně odhalen.Nepřiznal se ani při jednání na smírčí komisi našeho města.Stejně tak mi bylo nedávno mailováno pokladníkem ZO ČZS, o jaké že se to starám h o v a d i n y. Prý musím bezpodmínečně poplatek 100,-Kč zaplatit.
Nechápu, proč potřebujete vědět název osady. Napsal jsem to jasně -sankční poplatky byly schváleny členskou schůzí ZO ČZS. Jde mi jen o to, zda takové poplatky jsou právoplatné a zda se nepříčí stanovám ČZS.Proč výbor napoužil stanov ČZS a rovnou pokutoval člena ZO. Jde o obecnou polohu mé žádosti. Pokud má vedení osady pravdu podle práva, zaplatím.
Zjistil jsem také, že ve vzorové účetní osnově ČZS žádné sankční poplatky nejsou předepsány.
Promiňte tedy, děkuji Vám za ochotu, že jste se mou žádostí zabýval a je mi líto, že nemohla být vyslyšena. V dokonalé úctě Radko Hnízdo
Autor: Miloš Kožešník, správce 2013-10-17 08:14:117950
Pomoci Vám je těžké, pokud neznáme přesné znění zápisu a nemáme podklady. Sankční poplatek může být jen takto nazýván, nesmí jít o pokutu. Pokutu udělit nelze ta je totiž stanovena taxativně zákonem. Konec konců jméno ZO ani tak důležité není, jen potřebujeme pro posouzení znát skutečnosti, které nelze přes toto fórum posílat. Mrzí mne, že se stavíte do role poškozeného i vůči ústředí jako bychom s výborem vaší ZO byli spolčeni. Pokud vám někdo vyhrožuje i fyzicky, pak prosím hledejte pomoc raději přímo u policie, toto my skutečně řešit nemůžeme.
Autor: Daník 2013-10-17 09:15:377951
Jak to tady čtu,tak jsem rád,že mám zahrádku sice v zahr.osadě,ale nikdo není členem svazu,osada funguje bez problémů,všichni máme pěkné zahrádky a vše v pohodě.Může mi někdo stručně říct,k čemu vlastně je ČZS?Krom toho že sdružuje zahradkáře,pořádá výstavy apod.Co jsem tady pročítal různé příspěvky,zdá se mi že zahradkáří,kteří jsou ve svazu neustále řeší nějaké problémy.......
Autor: Miloš Kožešník, správce 2013-10-18 12:19:447955
Buďe rád, že problémy neřešíte, je to v lidech, ne v členství. Problémy jsou a řeší se i v mnohých osadách, které nejsou ve Svazu, i tam jsou jedinci kteří nechtějí platit za vodu, elektřinu a nechtějí dodržovat určitá dohodnutá pravidla. Stává se že osady, které začnou mít díky novým vlastníkům zahrádek problémy (ti původní pravidla většinou dodržují) pak vstupují do svazu s tím, že mají bezplatný právní servis při jejich řešení. Nepřeji vám abyste se toho také dočkali.
Autor: Daník 2013-10-18 12:54:587956
Ano je to v lidech,a proto by si takoví potížisté ani neměli pořizovat zahrádky v osadách.Přece pokud užívám vodu,el.apod,je jasné,že za ní musím zaplatit.Ale zřejmě největší problémy jsou sousedské spory,to potom zdravá hlava nechápe,co jsou lidé všechno schopni vymyslet.
Autor: Markéta 2018-03-29 07:34:5213677
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Máme odsouhlaseno brigádnické hodiny v limitu 5 hodin ročně na zahrádku. V loňském roce byla jen jedna vyhlášená brigáda. V případě neodpracování hodin je účtováno 100 Kč za hodinu. Je možné se proti tomuto na členské schůzi ohradit, z důvodu neumožnění odpracování??? Neptám se kvůli sobě, mám odpracováno, ale z lidského hlediska mi přijde ne fér vymáhat poměrně hodně peněz po starších a často i nemocných lidech, pro které je zahrádka jednou z mála radostí. Děkuji za názor.
Autor: peca 2018-03-29 12:41:2413681
...z vyššího principu mravního máte-li UJEDNÁNO plnění ve výši 100kč za nesplnění práce v čase-kde je problém?, co na tom není fér?, řešení-zacálujte to za ty ostatní a můžete se ťukat v hruď. Potom třá změňte FÉROVĚ pravidla...

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4522740
270489
8
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.