hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

rybíz - stříhání

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Iva 2007-10-27 17:50:06613
Chtěla bych touto cestou poradit, jak ostříhat červený keřový rybíz. Bydlíme s rodiči na vesnici a musím přiznat, že jsem si nikdy nedělala problém o zahrádku. Pár kořenové zeleniny, okurky, rajčata. O toto se vždycky starali rodiče. A taky bychom to neudělali podle jejich přestav. Bohužel jim síly docházejí a pomalu toto přebíráme já a manžel.
Jedná se o keře staré cca 10 let, a je to hustý keř. Jestli ho mám ostříhat cca 20-30 cm od země, nebo raději vykopat a koupit nějaký jiný. Prosím o radu a předem děkuji.

Autor: Josef Zavřel 2007-10-27 21:21:36615
Dobrý večer. Plodné dřevo u keřového rybízu se má postupně obnovovat po třech až čtyřech letech. To znamená, že staré většinou zababčené výhony s tmavou kůrou se odstřihnou u země a ponechají se nové výhony, které snadno poznáte. Je-li nových výhonů mnoho a zahušťují keř, vystřihneme ty slabší a silné a vitální ponecháme jako plodonoše. Jsou-li keře bez mladého dřeva, seřízl bych je u země a nechal narůst všechny letorosty nové a začal s pravidelným tříletým cyklem od začátku. Jsou-li keře celkově ve špatném stavu, bude možná lépe je vykopat a nahradit novými. Rybíz udržujte v bezplevelném stavu a brzy na jaře jej přihnojte plnohodnotným hnojivem, např. Cererit. Hezký večer.
Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2007-10-27 22:12:25618
Vážená pani Ivo,
vaše keře rybízu bych neodstraňoval. Stáří 10 let není nic moc. Postupujte podle návodu pana Zavřela. První řez vám bude připadat trochu radikálnější, keř se vám bude zdát příliš řídký, ale on to v dalších letech dožene. Při pravidelném řezu - odstraňování staršího dřeva - bude dále plodit řadu let. Nezapomeňte ho ale zjara přihnojit, můžete přidat i kompost kolem keře a výše uvedenou přiměřenou dávku plného hnojiva.
Autor: Klára 2008-08-23 09:29:451559
a kdy je nejlepší rybíz stříhat? máme starší a příliš neupravované keře. díky
Autor: Ivan Dvořák 2008-08-23 12:32:511562
Radikální řez se dělá po sklizni, vhodné doba je asi do září, lehčí řez do října. Pokud se Vám nebude keř líbit na jaře, můžete ho probrat znovu i v březnu, před hnojením. To hnojení (kompost nebo rozložený hnůj na zimu, Cererit časně na jaře) je důležité aby ořezaný, zmlazený keř měl živiny na nárůst nových výhonů.
Autor: Josef Zavřel 2008-08-23 17:33:571565
Dobrý den.Po sklizni je pro řez rybízu vhodná doba.Já však provádím podobné zásahy brzy na jaře a hned vidím,jestli v průběhu zimy nedošlo k jakémukoliv poškození výhonů,které současně hned odstraním s těmi starými.Po řezu ihned přihnojím Cereritem,proto že se déle rozkládá na částice přijatelné pro rostlinu.Cererit považuji za vůbec nejlepší plnohodnotné hnojivo pro ovocné keře a stromy.Je však ho potřeba aplikovat opravdu brzy.Přeji hezký den.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4500362
248111
17
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.