hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

clematis

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: petr 2007-10-03 20:31:44531
může se pěstovat clematis v plastovém květináči? děkuji
Autor: Ivan Dvořák 2007-10-04 07:47:55533
Ano. Chce to větší objem nádoby (10-15 l i více), raději ve světlých barvách - ty nenabírají teplo navíc. Umístění v relativním chladu, kvalitní substrát. Asi bych doporučil kompost a listovku, ne čistý rašelinový substrát. Clematis potřebuje stále vlhkou zem, umístění takové aby splňovalo rčení nohy v chladu (květináč), hlavu na slunci.
Pokud jde o roubovanou rostlinu, musíte ji do nádoby při výsadbě natočit a nakroutit tak, aby alespoň jedna řada oček (raději dvě) roubované části byla pod zemí, jinak Vám roub nejspíš nevydrží. V zimě, pokud to jde, nevystavujte první rok rostlinu poklesu teplot pod -5°C.
Viděl jsem výsadby na balkonech do koryt, k jehličnanům. Oboje léta dobře rostlo.
Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2007-10-04 11:39:45535
Vážený Petře, ne že bych s tím měl osobní zkušenosti, ale dost dobře si nedovedu úspěšné pěstování clematisu v plastovém květináči představit. Clematis je náročný na půdu, chápu, že v místech s vysokým pH je problém pro některé odrůdy udržet kyselejší prostředí, ale květináč by musel být hodně veliký a stejně nedovedu odhadnout jak by clematis přezimoval. Okrasné velkověté kultivary se i vysazené v půdě na zimu nakrývají alespoň vrstvou rašeliny, aby nevymrzly. Přírodní druhy - tangutica jsou odolnější mrazu, ale jejich květy jsou drobné a neuspokojí řadu zahrádkářů.
Autor: Ivana Kožešníková - ústředí ČZS 2007-10-04 12:09:11536
Prozatím je známo celkem asi 250 druhů plaménků, domovem ve všech oblastech zeměkoule. Většina plaménků poměrně rychle dorůstá. Patří k nim druhy více či méně oddolné mrazu, což je v našich podmínkách velice důležité právě pro rozhodnutí, zda je ten či onen druh vhodný pro pěstování právě v nádobě. Velkokvěté (šlechtěné) jsou obecně choulostivější. Plaménky patří k rostlinám světlomilným a jen ojediněle snášejí polostín, vyjímečně stín (náš domácí planý Clematis vitalba - p. plotní). U všech velkokvětých kultivarů je potřeba světla tak vysoká, že svou horní nadzemní část musí vystavovat slunci, zatímco dolní část keře má být zastíněna, v chladnějším místě a přiměřeném vlhku. Proto jsou nevhodné všechny výsadby s jižní orientací, lépe je situovat výsadbu na východ nebo západ. Všechny u nás prodávané druhy by měly být v našich klimatických podmínkách otužilé, což ale neznamená určité riziko namrzání. V každém případě dejte při nákupu přednost některému z našich domácích pěstitelů a případně upozorněte i na to, co s rostlinou zamýšlíte. Vybere Vám ze svého sortimentu to oddolnější.
Půda pro pěstování má být živná, proto substrát při výsadbě vylepšete zetlelým hovězím hnojem, popř. dobrým kompostem. Dostatečnou propustnost zajistíte nejlépe přidáním listovky, nebo kombinací rašeliny a písku. Přiměřené množství vápníku je možné zajistit v substrátu přidáním staré rozmělněné omítky. Sušší stanoviště snáší nejlépe opět náš domácí C. vitalba, C. viticella - p. vlašský (je malokvětý s pozoruhodnou rozmanitostí tvarů a barev květů, po odkvětu s ozdobným ochmýřeným plodenstvím zdobícím rostlinu často dlouho do zimy), má raději těžší a humóznější půdy, pro něj by bylo třeba i větší nádoby, má raději půdy hlubší. Oba tyto plaménky patří u nás k nejodolnějším, navíc ze všech druhů snášejí nejlépe znečištěné ovzduší. Vhodné jsou dále druhy C. alpina (p. alpský) a C. macropetala (p. velkokvětý) - oba původem z chladnějších, nebo vyšších nadm. výšek. Pro tento způsob pěstování bych navíc nedoporučovala p. horský - C. montana. Jedná se o velice vzrůstný druh, je nejvzrůstnější ze všech plaménků.
U roubovaných kultivarů vysazujte rostlinu asi o 10 cm hlouběji než původně rostla, aby zakořenila i ušlechtilá část - rostlina jako celek je pak méně závislá na kořenové soustavě podnože a je celkově i odolnější. Podpoří se tak i vývoj nových výhonků na bázi. Jarní výsadba je u plaménků obecně vhodnější než podzimní. Velikost kbelíku - květináče, samozřejmě závisí na Vašich možnostech, ale obecně je doporučováno minimálně 45 cm v průměru. Na zimu samozřejmě zazimovat rostlinu i celý květináč (volte mrazuvzdorný střep, nebo plast) a počítejte i s tím, že větší květináč nepromrzne tak snadno.
Ještě jedna věc: příčiny klematisové choroby, která se projevuje náhlým odumíráním, jinak po léta zdravých a dobře rostoucích rostlin, nejsou dosud známé. Pravděpodobně se však jedná o onemocnění kořenové soustavy a stonků, houbami zmnoženými v substrátu po zhoršení příznivých půdních vlastností. Pro tento případ nezapomeňte při výsadbě zajistit řádnou drenáž. To znamená, že volte raději větší variantu květináče a na dno počítejte asi 5 cm vrstvu hrubého štěrku, odděleného od vrchního substrátu nejlépe kusem netkané černé textilie, používané v zahrádkách k mulčování (srovnatelnou náhradou může být pevnější tkanina - hadry používané na úklid v domácnosti, vydrží též řadu let).
Autor: petr 2007-10-04 15:34:10537
mockrát děkuji za odpovědi
Autor: Václav Havlíček 2018-05-28 22:16:4714006
Druhým po sobě pozorují na plaménku výraznou změnu zabarvení listů s jejich postupným usycháním, viz příložené foto. Změna zabarvení a usychání postupuje od zdola nahoru. Clematic obecně výborně prosperuje, bohatě vyhání a kvete, nicméně postupně ho tato choroba alespoň co do vzhledu ničí. Stromek má dost světla a je zaléván, kořenový krček pravda může být více exponován. Děkuji.

připojený obrázek:
Autor: Václav Havlíček 2018-05-28 22:17:2614007
,

připojený obrázek:
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-05-29 07:38:3614015
Pokud dostatečně nepřihnojujete, přesunuje pohyblivé živiny (N, P, K, Mg) ze starých listů do mladých. No a ty staré pak odcházejí....
Autor: Václav Havlíček 2018-05-29 22:53:0814031
Děkuji za odpověď, zkusím tedy přihnojit.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4503181
250930
12
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.