hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Borovice Pinus densiflora "Alice Verkade" - žloutnutí jehličí

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Veronika 2011-10-23 18:44:185435
Dobrý den,

máme na balkóně přibližně půl roku borovici Pinus densiflora "Alice Verkade" a nemáme s ní zatím žádné pěstitelské zkušenosti. S nástupem podzimu začalo jehličí na borovici žloutnout uvnitř koruny a opadává. Jsou tam i zcela suché malé větvičky. Vrchní jehličí se zelené s přibližně 2-3mm žlutými špičkami. V průběhu léta žloutla jen trošku, přisuzovala jsem to běžnému "opadávání". Borovici máme v květináči a žádných viditelných škůdců jsem si nevšila. Jehličí je žluté rovnoměrně. Mohla bych Vás poprosit o radu? Prosím rovněž o radu, jak tuto borovici na balkóně přezimovat, a kdy přesadit do většího květináče.

Moc děkuji za odpověď.

Veronika
Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2011-10-24 09:49:455438
Borovice hustokvětá (P. densiflora) je hezká dekorativní rostlina vhodná spíše k pěstování v zahradě ve volné půdě - dlouhé jemné jehličí je opravdu dekorativní a láká k pěstování. Opad jehličí bych přisuzoval především pěstování v nádobě. Pokud přeci jen budete tuto borovici pěstovat dále v nádobě musíte počítat s tím, že může snáze vyzimovat (přeci jen je trochu náročnější na teplo oproti P. silvestris, strobus, nigra a dalším zcela odolným borovicím). Předpokládám, že jste ji v nádobě již koupili, pak k přesazení mělo dojít bezprostředně po koupi, prodejní nádoba již většinou v době prodeje bývá nedostatečně velká a zemina bez dalších zásobních živin. Kromě přesazování doporučuji během vegetace pravidelné přihnojování nejlépe speciálním hnojivem pro jehličnany.
Autor: Veronika 2011-10-24 16:38:025445
Dobrý den pane Kožešníku,

děkuji Vám za odpověď. Borovici jsme bohužel nepřesadili :( Mohu se zeptat, jak velká nádoba by byla přijatelná pro stromek ve výši cca 1,2m a zda nebude vadit přesazení na jaře. Nebo by bylo lepší přesadit ještě před zimou? Na zimu jsem borovici obalila bublinkovou fólií a květináč umístila do kartonové krabice a vypolstrovala látkami a polystyrenem, tak doufám, že takto zimu zvládne.

Ještě jednou Vám děkuji za odpověď.

Pěkný den,

Veronika
Autor: Veronika 2011-11-01 23:29:385491
Dobrý den, měla bych k dotazu zadat nové diskuzní téma? Díky, Veronika
Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2011-11-04 10:55:055502
Podle velikosti stromku bych volil nádobu kolem 15 litrů. To obalení je trochu přehnané, aby vám to nezkomplikovalo zálivku během zimy. Počítejte s tím, že je zelená stále a stále odpařuje. Pokud nemrzne musíte ji občas trochu zalít. Přesadit můžete i nyní i když je už trochu pozdě. Většina dřevin se sází na podzim, důvocem je že na podzim bývá půda z léta prohřátá a dlouho si udržuje příznivou teplotu a to vyhovuje růstu kořenů, nadzemní část rostlin již naopak neroste a téměř neodpařuje. U volně stojících nádobových rostlin to ale neplatí.
Autor: Veronika 2011-11-15 13:39:145527
Dobrý den pane Kožešníku,

děkuji Vám za odpověď i cenné rady.

Mějte se hezky,

Veronika
Autor: gabriela 2018-05-08 11:05:4613840
Dobrý den.Dostala jsem borovici v květináči od tchána a přesadili jsme ji do zahrady .Začala žloutnout ,čím to je. Možná ji moc zalévám.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-05-09 08:04:3513847
Dost málo informací na nějaké slušné vyhodnocení...
Jaký měla bal? Nebyl na jednu stranu silně prokořeněný nebo je to sazenice s ještě neregenerovaným balem po nějaké předchozí manipulaci?
Nebyla před tím dlouho někde v místnosti, chráněná před sluncem? Možná úpal.
Je to mladá rostlina nebo už starší?
Žloutnou všechny jehlice nebo jen nejstarší? Jehlice mají životnost podle kvality pěstování a výživy 5-8 let.
Není substrát, do kterého jste sázela borovicím nepřátelský? Jíl, zemina vzdálená složením a zrnitostí té, ve které byla do přesazení, s nepříznivým pH, vodním režimem?
....
.... atd, atd

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4500369
248118
26
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.