hlavička

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

oleandr

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Kamila 2011-10-12 09:48:245416
Dosala jsem oleandr,docela dobře přežil léto na zahradě. ale nevím si rady jak s ním dál zacházet.Zimovat ho budu na světlé chodbě s minimální zálivkou, ale nevím si rady s ostříháním.Kolik větviček mám odebrat, jestli nyní nebo na jaře, prosím poraďte.Díky K.
Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2011-10-24 10:11:085440
Dobrý den, Oleandr přezimujte podobně jako např. pelargonie s minimální zálivkou v chladné světlé místnosti. Řez není pro pěstování nezbytný, pokud nevyžadujete jiný než přirozený tvar. Řez by připadal ještě v úvahu, pokud by šlo o odstranění zaschlých nebo jinak poškozených větviček. Při řezu dejte pozor, je dosti jedovatý.
Autor: Roman z Křivoklátska 2018-03-13 11:08:0913639
Je zde prosím nějaký zkušený pěstitel Oleandru, který má zkušenosti s jeho pěstováním ze semene. V jaké době je ideální semena sbírat a jak je uchovat, co vše může ovlivnit klíčivost. Možná vyšel v časopise Zahrádkář k tomuto tématu nějaký článek, lze to v archivu zjistit?

Děkuji.

Pro všeobecné použití, jsem vložil pár užitečných informací:
Z knihy Rozmnožování dřevin, Bartels, str.291

Semena se sejí brzy po dozrání do příručních truhlíků naplněných rašelinnou zeminou. Ta se udržuje teplá a vhká. Klíčení probíhá nepravidelně a nedostatečně.

Lepší variantou množení je v našich podmínkách řízkování. Řízky se řežou v létě a snadno(i výhony postavené do sklenice s vodou) vytvoří při mírném teple během několika týdnů bohaté kořeny.

Jinak patří mezi prudce jedovaté rostliny. Účinnými látkami jsou srdeční glykosidy oleandrin, neriin, neriantin a květy obsahují silici. Vážnými otravami byly postiženy děti i domácí zvířata, při žvýkání listů nebo květů. V lékařství se z něho vyrábí speciální přípravky upravující srdeční činnost a působí proti kožním vyrážkám. Jedovatost oleandru je značná a v jižní Evropě bývaly listy prostředkem k hubení krys a myší. Jedovatý je i med z oleandru. Ve vojenství byl značný problém, když vojáci pojídali maso pečené na oleandrovém dřevě nebo prutu, někteří prodělali těžkou otravu nebo zemřeli. V 15. stol. byl ve francouzské armádě vydán rozkaz, v němž se přísně zakazovalo použití oleandrových větví k tomuto účelu.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-03-14 07:20:4713644
V lednovém čísle byl článek, ale to je spíše na osobní debatu s autorem, snad ví, šlechtění není pro naše klimatické podmínky obvyklé.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4420047
167796
13
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.