hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

proč hrušeň neplodí

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: jitka 2011-10-07 14:21:125408
máme 8roků stromky hrušní a stále neplodí čím to může být prosím poraďte děkuji
Autor: Samek Vladislav 2011-10-24 17:24:335446
Dobrý den, problém je velmi známý. Je ale nutné vědět, jestli stomky kvetou nebo jen rostou do dřeva. Dle mého soudu je to způsobeno nevhodným poměrem živin, zejména přehnojení dusíkem. Pokud hrušně kvetou, tak je nutný postřík před květem přípravkem s obsahem vápníku. Nevyloučil bych květopase jabloňového.
Autor: Libor Pírko 2012-11-25 11:36:176815
Měl jsem podobný problém. Zahrádkáři mě poradili udělat trubkou 4-8 děr a nasipat Borax (používá se na letování jako tavidlo) Snad se dá koupit, případně seženě nějaký svářeč. Hodně štěstí a plodů. Libor
Autor: Libor Pírko 2012-11-25 11:37:306816
Omluva " sypat se píše s ypsilon"
Autor: Miroslav 2013-01-23 12:52:486898
Také je potřeba vědět jestli v blízkosti stromku nerostou jehličnany ( jalovec nebo tůje.Nanich totiž přezimuje škůdce,který z jara zničí květy hrušní.
Autor: Miroslav Přasličák 2013-03-11 19:04:567040
Na některých odpovědích je vidět, co dělá lidová tvořivost. Všichni se určitě snaží poradit správně, ale měl bych pár připomínek.
Odpověď pana Miroslava je zcela mimo mísu. On myslí asi houbovopu chorobu rez hrušně, která s plodnosti hrušní nemá nic společného. Zásadně neničí květy. Je to rez dvoubytná a jejím druhým hostitelem jsou pouze některé druhy jalovců, rozhodně ne zeravy čili tůje. Rez na listí hrušní způsobuje převážně hnědé skvrny, později s výtrusy na spodní straně listů.Nemá nic společného s neplodnosti hrušně.
Názory, že neplodnost je spojena se špatnou výživou, bych si nedovolil presentovat bez bližších znalostí a půdního rozboru.
Lze souhlasit s tím, že je potřeba uvést, jestli stromy pravidelně kvetou, nebo ne. Pokud máte hrušně mladé, vysazené na semenné podnoži, nezřídka první plodnost se dostavuje i po osmi létech. Stromy rostou velmi bujně. Často jsou velice silně řezány, na což reagují opět silným růstem, plodnost je tím oddalována. Také strmý pyramidální růst oddaluje plodnost.
Doporučil bych omezit předjarní řez a uplatňovat letní řez, ohýbání větví a výhonů do tupějších úhlů. Pokud nějaký prvek podporuje diferenciaci květních pupenů a tedy i plodnost, tak je to především fosfor / Krystalon žlutý /.
Pokud máte výsadbu u lesa nebo parku, může být problém s květopasem. Ale ještě jsem neviděl, že by zlikvidoval všechny květy. Navíc to by hrušně kvetly, ale poupata by zůstala nerozvinutá, hnědá, s housenkou uvnitř.
Autor: Jirka 2014-08-15 23:42:069287
U nás v chatové kolonii jsem zasadil hrušně, jedna byla i starší a všichni se mi smáli, že v této oblasti nikdy hrušně neplodí a kdo je měl, tak je vykácel a nebo se na to chystá.
Náhodou jsem ale na chatě začal včelařit a ejhle, stromy, které ještě nestihli vykácet obsypané hruškami.

Takže, máte ve Vašem okolí opylovatele?
Autor: Dana 2016-05-26 10:46:4211648
Mi jsme měli podobný problém a nakonec hrušně začali skoro po 10 letech rodit, protože to jsou semenáče a tak to správně má prý být. Hrušky z nich jsou nejlepší. Takže čekat jestli jsou to semenáče zarodí později.
Autor: Josef Beneš 2018-04-23 13:25:0113762
Dobrý den,

mám na zahradě hrušku, která vyrostla z pařezu staré hrušky. Výhonků bylo více, ale ořezal jsem ty, které neměly květy. Výhonků bylo asi 8, byly asi metr vysoké a jeden měl cca 6 kvítků. Z kvítků ale nebyl jediný plod. Letos na jaře jsem pozoroval výhonek, který jsem nechal. Nejen že zmohutněl a vyrostl, ale je celý osypaný květy. Dá se čekat, že časem začne plodit, nebo je to jen nějaký planý výhonek a nikdy plodit nebude? D9ky za odpověď.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-05-02 08:03:5413800
Hrušeň je cizosprašná, potřebuje v okolí opylovače. Tedy osamělá hrušeň plodí jen občas a málo. S narůstajícím počtem květů stoupá naděje, že se v koruně zastaví nějaký opylovač, který má hrušně rád. Pokud víte o jakou jde odrůdu, přiroubujte jí opylovače do korunky.
Z textu nelze poznat, jde-li o pláně či kulturní odrůdu. Rozdíl byste měl dát dohromady sám - rozhodující je velikost a tvar listů, popřípadě i otrnění u podnožových semenáčů.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4517549
265298
22
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.