hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Choroby ostružiníku

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Michaela Petráková 2010-08-02 20:15:463871
Dobrý den, třetím rokem pěstuji ostružiník Hellen na drátěnce.Již při prvním zaplození mi rostoucí plody spolu s letorostem najednou začaly od špičky letorostu schnout a postupně uschnul téměř celý plodící letorost.Loni jsem takto postižený letorost odřízla a spálila, letos se situace opakuje.Nově rostoucí výhony vypadají velmi zdravě.Celá rostlina je trvale osluněna.Prosím poraďte.
Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-08-09 09:22:193892
Výhony ostružiníku jsou často napadány původcem houbové choroby odumírání maliníku - Dydimella applanata. Dochází k odumírání plodících výhonů. Metodiku pro ochranu spočívající zejména v dodržování preventivních opatření najdete v levém menu v metodice ochrany rostlin nebo na:
http://www.czsos.cz/metodiky/O_E00181.HTM
Autor: Olga Stočesová 2011-09-27 18:55:505380
Dobrý den, na spodku listů beztrnného ostružiníku se objevilo větší množství žlutého pudru, který práší jako pyl. Můžete nám prosím poradit? Děkujeme. Stočesovi
Autor: cichrovi.turnov@seznam.cz 2012-05-18 07:40:106144
prosím o odpověd na dotas Ivany Kožešníkové 3871
Autor: Mr Big 2012-05-18 16:27:196145
Rez ostružiníková. V seznamu postřiků pro ostružiník není žádný prostředek, ale měl by fungovat Baycor,Dithane a Novozir. K ostružiníku Helen bych chtěl poznamenat, že výhony mně také usychají, letos dokonce vymrzl a proto jsem se rozhodl ho zlikvidovat.
Mr Big
Autor: Marie Šroubková 2012-05-26 16:45:496183
Dobrý den, ostružiník jak jsem se zde dozvěděla byl napaden nemocí "odumírání maliníku - Dydimella applanata", chtěl bych vás poprosit o radu, jak se nemoci ostružiníku zbavit.
Moc vám děkuji za odpověď
Autor: Mr Big 2012-05-26 19:32:166184
Jestli jste správně určila nemoc Dydimella aplanata(fialové a hnědnoucí skvrny na výhonech)a máte ostružiník zasazen na nevhodném zamokřeném místě, je nadměrně hustý, potom Vám asi nezbývá nic jiného než vybrat lepší místo a vysadit si nenapadené rostliny. Jinak Vám zbude možnost jen omezovat vliv této choroby vystříháváním a pálením postižených výhonů, žádná chemie není doporučována. Já jsem na ostružiníku Helen stoprocentně Dydimellu aplanatu neměl a stejně usychala. Důvody usychání výhonů
mohou být různé-odrůdová náchylnost, špatná výživa a dokonce i Pegomyia rubivora, která naklade v dubnu vajíčka na řapíky listů a larva vyžírá ve výhonech chodbičky, výhony náhle zvadnou a ohýbají se.Ochrana je stejné-napadené co nejdříve vystřihovat a pálit.
Mr Big
Autor: Marie Šroubková 2012-05-28 15:16:376204
Dydimellu applanatu jsem poznala podle obrázku, který tu uváděla jedna tazatelka.Ostružník mám na plném slunci, ale dělám zřejmě chybu já sama,
neboť na malém záhonku , kde je vysazen mám před ním kytky, které zalévám
a tím ho zřejmě přemokřuji.Pokud si vzpomínám, ta nemoc se opravdu objevila přede dvěma roky, před tím jsem tam kytky neměla.Jen je mi divné, že úplně stejnou
nemoc mám asi dva roky také na růžích, je možné, že by se na ně přenesla z
ostružiníku?Děkuji předem za odpověď.
Autor: Zdenka Janoušková 2018-09-02 11:24:3214475
Mám staré jabloně/asi 50let/, jsou to značkové odrůdy jako Goldeny, sparťany, James Grifi/omlouvám se za neodborně napsané názvy/.Poslední dobou trpí na skvrnitost ve větší míře.Mám je dát porazit a zasadit nové/v tom případě mi poraďte jakou rezistenční odrůdu/, nebo mám staré jabloně častěji stříkat a uklízet pocttivě spadané listí, což jsem dosud nečinila.Děkuji za odpověď.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4605018
352767
5
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.