hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

Sakura - množení peckami, konzumace plodů

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: Haška 2010-07-21 14:49:593812
1) Je možné množit sakuru peckami?
2) Jsou plody jedlé?
Název odrůdy neznám.
Autor: Ivana Kožešníková a Ivan Dvořák, ČZS 2010-07-22 10:09:233817
Sakura, višeň - třešeň pilovitá - lat. Prunus serrulata.

1) Ne, sakuru nelze množit výsevem sklizených pecek, ale ...
Všechny japonské okrasné třešně se množí štěpováním, kdy se praktikuje hlavně roubování "v ruce" v zimním období. Jako podnož je používána především třešeň obecná (t. ptačí, "ptáčnice") - Prunus avium, která je pro tyto okrasné druhy považována za nejlepší ze všech používaných podnoží u rodu Prunus.
2) Pokud Vaše sakura zaplodila, bude se s největší pravděpodobností jednat o původní druh P. serrulata. Její plody jsou určitě jedlé, ale v tomto případě dejte na ptáky. Pokud chutná jim, bude určitě vše v pořádku. Okrasné, plnokvěté a šlechtěné odrůdy neplodí a proto jsou množeny výše zmíněným roubováním.

Název sakura v sobě zahrnuje širokou skupinu okrasných višní - tvoří tzv. skupinu Prunus "Sato-zakura". Jedná se pravděpodobně o poměrně rozsáhlou skupinu hybridů odvozených od P. serrulata (syn. P. pseudocerasus, Cerasus cerrulata). Zmiňuji se o ní protože se jedná o jednu z nejdůležitějších skupin kvetoucích stromů mírného pásma, která v sobě zahrnuje různé habituální typy lišící se od sebe výrazně charakterem svého růstu. V této skupině najdete jednotlivé kultivary, které jsou všechny množeny výhradně roubováním a pěstují se jako kmenové tvary - stromy s větvenou nebo deštníkovitou korunou:
http://databaze.dendrologie.cz/index.php?menu=5&id=1033

Pravdou ovšem je, že plané druhy třešní, slivoní a višní lze rozmnožovat semenem. Ušlechtilé kultivary Prunus serrulata se k nám dostaly dříve než původní planý druh a pěstují se od 19. století. Planý druh, který je symbolem Orientu (spolu s chryzantémami a pivoňkami) se k nám dostal až po roce 19 00. Původní druh sakury množený ze semene bude dostatečně mrazuvzdorný a pěstitelsky jinak spolehlivý i v našich podmínkách. Je otázkou, zda jeho jednoduchý květ má takovou cenu jako kultivary z výše uvedené skupiny Sato-zakura, které byly šlechtěny odedávna a dává se jim přednost právě pro jejich nezvyklou a neotřelou krásu.
Autor: Haška 2010-07-26 13:31:273842
Děkuji za odpověď.
Doplňují, že se jedná o výsadbu u Globusu v Brně. Plody jsou tmavě čevené podobné mirabelce.
Autor: Zahradník 2011-07-21 21:27:355204
Dobrý den,
naše sakura taktéž letos zaplodila. Plody jsou jako mirabelky a podobně chutnají. Zajímalo by mě, zda nejsou jedovaté. Sakuru totiž máme na zahradě a děti plody velmi lákají.
Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2011-07-22 12:50:375206
Většina druhů rodu Prunus je běžně poživatelná. Pokud se někde setkáte se zmínkou jedovatsti pak vždy jen v souvislosti s konzumací jader z pecky, kde se jedná o anygdalin a příbuzné látky.

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4597392
345141
10
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.