hlavička
placená inzerce reklama

Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené - bez registrace a je částečně moderované. Na váš dotaz odpovídají přímo pracovníci ústředí, nebo zprostředkují názor odborníka v oboru, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Na některé dotazy však odpovědět nelze, buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální, že na ně ani my odpověď neznáme. V každém případě doporučujeme pomocí hledání ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Právní dotazy ve fóru zásadně neřešíme. Pro řešení právních sporů disponuje ČZS právní poradnou a to zdarma pokud se jedná o spor v ZO ČZS při zahrádkářské činnosti.

Dále pamatujte na slušnost - nevhodné dotazy, ale i odpovědi z fóra odstraňujeme.

Pokud sháníte či nabízíte zahrádku, použijte inzerci, inzertní příspěvky v diskusi budou odstraněny.

3 letá merunka uschla

  <<< zpět na hlavní stranu
  < zpět

 

Autor: EvaHolečková 2010-07-20 13:53:073804
Merunka,loni velmi vitální a slibná,krásně letos odkvetla.V červnu začaly odumírat drobné větvičky,které jsem odstraňovala.Sem tam se objevil klejotok,pak začaly usychat listy a v půli června je stromek úplně suchý.Nedostatkem živin to nebude,půlkou kořenů zasahuje do kompostu,Zalitý 1x týdně větším množstvím vody.Ostatní starší merunky jsou v pořádku.Pokud zjara nevyraší,chci na totéž místo zasadit novou.Prosím o radu případného postřiku teď a zjara desinfekce pro nový stromek.Děkuji moc za radu.
Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-07-21 09:57:073806
Obávám se, že Vaše meruňka již nevyraší. Symptomy které popisujete, napovídají na silné napadení moniliózou. Známe jí z našich zahrad spíše jako chorobu dozrávajících plodů, ale napadá i ostatní části dřevin. U starších stromů zpravidla vyřadí jen některé větve.
Za nejzávažnější chorobu meruněk, kdy odumírají postupně jednotlivé větve a i celý strom, je považována mrtvice meruněk - apoplexie. Ta se však objevuje na stromech starších (10 - 20 let) a jako důsledek nevhodného stanoviště, řezu v nevhodnou dobu (vstupní branou houbové nebo bakteriální infekce je řez v zimním období), důležitou je náchylnost odrůdy, nevhodná podnož ap. V metodice ochrany rostlin jí nenajdete protože není přípravek, který by byl proti ní účinný.

Ale zpět k monilióze. Najdete jí na všech druzích ovocných stromů, ale hlavně na jádrovinách a peckovinách a to nejvíce u druhů se slabou slupkou a řidší dužinou. U zrajícího ovoce se projevuje hnědou hnilobou a soustřednými kruhy světlejších výtrusnic na povrchu plodů, u uskladněných jablek rychlým zčernáním slupky a úplným znehodnocením dužniny. Tuto hnilobu způsobuje u ovoce všudypřítomná houba, jejíž zárodky vnikají do ovoce i nepatrným poraněním. Chorobu tlumí v jejím výskytu některé postřiky, dále chráníme ovoce před poraněním plodů obaleči, vosami a včas odstraňujeme plody poškozené ptáky, kroupami, mravencům zabraňujeme v přístupu do korun lepovými pásy ap. Napadené ovoce likvidujeme asanací ve vykopané jámě se zásypem páleným prachovým vápnem a zeminou.
Částečnou preventivní ochranou je pak vyrovnaná výživa a hlavně nepřehnojování dusíkem.

A s tím vším souvisí konečná odpověď. Popisujete, že meruňka je vysázena u kompostu. Zejména pokud se jedná o kompost dost "živý" s intenzívní humifikací, může způsobovat právě větší příjem dusíku (i jinou nevyváženost ve výživě), a pokud je stanoviště uzavřené může pak dojít snáze k infekci. Pokud jste navíc do kompostu odložili před časem nějaký infikovaný materiál - hlavně plody, je vlastně zdroj infekce v bezprostřední blízkosti.
Dále existují odrůdy, které jsou více či méně náchylné k napadení houbovými a ostatními chorobami - pak velice rychle hyne i celý stromek.

Rostlinolékařská opatření s bližším popisem symptomů najdete v levém menu - metodika ochrany, nebo na:
http://www.czsos.cz/metodiky/O_D00681.HTM
http://www.czsos.cz/metodiky/O_D00571.HTM
Autor: Holečková 2010-07-24 21:20:003833
Děkuji za radu.Do kompostu nedávám nákazu,merunka je na začátku kompostu,kam spíše vyklápím kolečka s čerstvým odpadem/stříhané větve s listy,plevel,apod.,které pak po uschnutí odhrabu dál na 6ti metr.kompost/.Takže radši merunku porazím a spálím i s listy.
Autor: jaroslav fojtašek 2018-07-23 21:08:1114348
6-8 roku stara broskev, ktera byla v plne sile, zničeho nic zežloutla,list opadava a hyne.Na jaře krasně kvetla,pak nasadila plno plodu ktere krasně nabiraly na objemu.Nyni je to tyden co list opadl a evidentně umira.Hledal jsem nejake podobnosti ale nemužu to zničim srovnat.Prosim proto o radu jestli se někdo s timto setkal. Děkuji.
Autor: SPCH 2018-07-24 07:43:4214349
Proběhla probírka? Něco víc o prostředí a historii-minulé úrody, podnož, půda... konkrétního stromu napíšete?
Autor: jaroslav fojtašek 2018-07-25 20:36:4614357
Probirka nebyla potřeba. Plodu bylo sice hodně ale že by hrozilo lamani větvi tak to ne. Jeji poloha je situovana na jih a je chraněna domem,od ktereho je asi 3 m. Plodi už 4 roky a nic takoveho se neprojevilo.Puda je sice polotěžka ale v rustu ji to vyhovuje. O 5 m dal je dalši broskev u ktere nic nepozoruji.Jedine co mě neda spát,je že je vypěstovana z pecky. Jestli toje na vině nevim. Děkuji

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
4521783
269532
12
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.