Skalice modrá

<< zpět

Autor: Lenka 2008-02-22 15:00:47819
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli nemáte někdo zkušenosti s desinfikací zahrady skalicí modrou?Na zahradě mně běhají pejsci a každý rok jsme ji vápnili a letos chceme vyskoušet skalici.Předem děkuji za odpověď
Autor: Vašek K. 2008-02-23 17:01:01826
Modrou skalicí spálíte trávu to by šlo tak postříkat mech na chodnících jinak snad jen zelená skalice je obsažena i vantimechu tase nechá použít i na trávník proti mechu mech spálí ale musíte ho stejně vyhrabat až zhnědne.
Autor: Marie Bouchalová 2008-02-29 11:13:51848
Dobrý den, já jsem zase slyšela v TV, že skalice modrá na mech ano - na 20 m2 cca 1 kg, zničí mech stejně jako zelená, ale zelená hodně podporuje růst trávy. Sama budu tento problém řešit také modrou.
Marie B.
Autor: Kožešník Miloš, ústředí ČZS 2008-02-29 22:10:25851
Modrá skalice je síran měďnatý, který se používá proti růstu řas ve vodě - v bazénu, proti růstu mechu na střechách, proti houbám napadajícím dřevo - jako součást impregnačních látek, proti některým houbovým chorobám na rostlinách (např. révě vinné) společně s hydroxidem vápenatým - tvoří tzv. Bordeauxskou jíchu. Dá se přimíchat do ochranného nátěru poškozených míst na kmenech a větvích stromů, jako prevence proti šíření houbového napadení. Pokud se dostane na trávník, poměrně rychle ho spálí, možná znáte vypálené okolí bazénů - stačí trocha vody z bazénu a je po trávě. Proto se v poslední době používají do bazénů jiné příměsi nikoli na bázi mědi. Ve všech výše uvedených případech se využívá inhibičního účinku mědi na růst rostlin a hub. Pro desinfekci v chovech drobného zvířectva se občas používá v koncentrci 1:2000 na vystříkání chovných prostorů k omezení nákazy houbovými chorobami.

Zelená skalice je do zahrady používána v přípravku antimech společně se síranem amonným, jde o síran železnatý, který se postupně oxiduje na síran železitý. Zelená skalice je pro mech, játrovky a další nižší rostliny toxický, pro houby již tolik ne, neinhibuje jejich růst.

Pro desinfekci raději použijte přípravky na bázi aktivního chlóru - savo, chlorové vápno, chloramin aj. Výše uváděná dávka 1 kg skalice na 20 m2 je dosti děsivá, navíc kg skalice stojí něco kolem 50 Kč.
Autor: Hanka 2008-04-14 15:22:541039
Dobrý den, může mi někdo poradit koncentraci skalice modré při použití na chodníky a střechu.. Na koupené není koncentrace uvedena. děkuji za o´dpověĎ.
Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2008-04-14 22:25:081046
Z dotazu mi není jasné proti čemu budete používat modrou skalici na chodníku, proti plevelům moc nepomáhá a proti mechu i na střeše je lépe použít mechostop http://www.mechostop.cz/.
Autor: Král 2008-05-27 09:02:171195
Zdravím zahrádkáře a prosím o radu. Mám doma menší zásobu modré skalice. Mohu ji použít k likvidaci trávy, která roste kolem obrubníků chodníku? V jakém poměru ji míchat? Předem děkuji za odpověď.
Autor: Lukáš..okrasný trávník 2008-06-21 11:39:081318
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli by se dala použít modrá skalice na podporu růstu trávníku. Obsahuje hodně mědi. Máte někdo zkušenosti? Nerd bych si spálil pracně vybudovaný trávník.díky za postřehy Lukáš

připojený obrázek:
Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2008-06-23 09:19:081325
Modrou skalici do trávníku raději nepoužívejte, není k tomu příliš vhodná, i když se setkávám s jejím doporučováním. Nevím odkud se to vzalo, ale proti mechům v trávníku je používán síran železitý - zelená Skalice, modrá je na potlačení růstu hub, řas ve vodě, mechů na střechách, lišejníků na betonových konstrukcích, pískovcích v zahradě aj. Při vyšší dávce si můžete váš hezký trávník i popálit, navíc je modrá skalice docela drahá. Jediný případ kdy dává použití modré skalice v trávníku smysl je výskyt hub, které občas tvoří v trávníku i známé kruhy.
Autor: Karel kozel 2008-08-04 00:49:001486
Mám problém a žádám vas o radu.Jak odstranit hnědé skvrny na zámkové dlažbě,které vznikly postřikem roztoku zelené skalice při odstanování mechu.Děkuji za pomoc.
Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2008-08-06 13:14:241493
Sloučeniny mědí, které pravděpodobně vznikly reakcí síranu s vápennými a dalšími ionty v betonu se zbarvují do špinavě zelenomodra až zelenohněda. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně špatně rozpustné sloučeniny nedávám Vám přiliš šancí s jejich vymytím vodou, ani při opakovaném použití. Mohl byste zkusit skvrny rozpustit slabším roztokem dostupných anorganických kyselin. např. clorovodíková - vznikne chorid měďnatý a současně bude s vápníkem vznikat i dobře rozpustný chorid vápenatý, nebo sírová - vznikne vám zpět modrá skalice a s vápníkem nerozpustný síran vápenatý (sádra), ale postupoval bych velmi opatrně, začal bych s koncetrací tak 1 - 2 % a nejprve zkoušel jen na malé plošce a případně po několika dnech opakoval - u silnějších kyselin by to moho skončit poničením betonu. Další z použitelných je i kyselina citronová, o které jsem již poměrně dávno četl, že se dá použít na odstranění rezavých skvrn od solí železa z betonu. V návodu se sypala přímo na rezavé skvrny na silně předvlhčený beton. Nezapomeňte po ošetření tak druhý den beton pořádně opláchnout, aby se vyplavilo to ce se případně rozpustí. A prosím dejte nám vědět, zda se to podařilo.
Autor: karel 2009-04-29 13:22:522317
Dobrý den, Dočetl jsem se také o použití skalice modré při impregnaci dřeva proti houbovým chorobám. Chtěl bych její účinky vyzkoušet na odkorněných kůlech pro tvorbu ohrad, ale neznám koncetraci roztoku, ve kterém by měli být namočeny. Můžete mi prosím někdo poradit? Děkuji
Autor: Jos.Srnec 2009-05-06 22:14:362343
poměr je 1 lžíce na 1 litr vody.
Autor: Pavla Nosková 2009-05-19 12:29:072396
V jakém poměru by se dala použít modrá skalice na houby v trávníku, tvořící čarodějné kruhy, aby se nezničil trávník samotný? Děkuji.
Autor: Bártová Eva 2009-05-26 09:12:432431
Přeji pěkný den všem.Mohu použít modrou skalici v průtokovém rybníčku, kde jsou ryby na ničení řas.Přála bych si, aby řasa zmizela ale ryby to vydržely.Děkuji.
Autor: Šárka 2009-06-04 14:05:522469
Dobrý den,
v zahradnictví mi poradili zalívat modré Hortenzie roztokem modré skalice, aby měly sytou modrou barvu květů. Máte s tím prosím někdo zkušenost, a případně jak koncentrovaný roztok by měl být?
Autor: Lída 2009-06-08 17:20:462496
Dobrý den .Potřebuji zničit mech v zámkové dlažbě použila jsem zelenou skalici ale nadělalia jsem hnědé skvrny na dlažbě a ničím nejdou odstranit .nemáte někdo prosím zkušenosti jak na mech i hnědé skvrny na dlažbě ?děkuji
Autor: JanaF 2009-06-18 22:28:032530
já vyvařuji rychlovarnou konvici když je zavápněná a rezatá na dně dvěmi lžičkami kyseliny citronové, dávám to také do prášku do pračky a také jednou za týden do myčky, máme tvrdou a často rezatou vodu. Na chodník bych ji nasypala a mírně navlhčila vroucí vodou a nechala 20min pak spláchla vodou. zkuste to na konvici a uvidíte sami.
Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2009-06-19 09:56:002531
Pro pani Lídu,
Hnědě skvrny budou od sloučenin železa - převážně nějaké směsi uhličitanů a síranů, které vznikly reakcí se zásaditým betonem. Síran železitý se změnil na síran železnatý a dále reagoval s betonem asi na síran vápenatý (sádra - velmi špatně rozpustná sloučenina) a dále vznikl uhličitan železnatý, možná zbylo i něco málo uhličitanu železitého. Pokud použijete nějakou kyselinu k jejich rozpuštění, počítejte i se snížením pevnosti betonu, proto se použití slabé kyseliny citrónové jeví jako přiměřené - šetrné k betonu, ale také málo účinné na železo - sloučeniny nebudou jen na povrchu. Dobu působení odhaduji na několik dnů a doporučuji odzkoušet na malé ploše, aby beton nezflekatěl ještě více. Silnější kyseliny - solná (chlorovodíková) již více poškozuje beton a proto ji nedoporučuji, kyselina sírová není vhodná pro svou agresivitu a navíc převážná většina běžně vzniklých sloučenin (s vápníkem, hořčíkem a jejich kombinací) není snadno rozpustná. Bělící efekt sloučenin s volným chlorem na tyto skvrny mnoho nepomůže - nejedná se o organické zbarvení, z volného chlóru sice vzniká kyselina chloristá a chlorná, ale ta bude působit jen slabě a podobně dopadnete s bělením pomocí peroxidu.
Autor: Ivana 2009-08-15 19:42:512699
Mám v truhlíkách a květináčích mechový porost, již několik let s ním bojuji mechanicky, ale ta potvůrka je odolná, nyní jsem získala modrou skalici s tím, že dědeček tím také mech hubil. Jenže, jak bylo již shora uvedeno, na obalu není jakékoli dávkování, proto by mne zajímalo jaké množství použít k postřiku tohoto vetřelce v tak malém objemu půdy jaký má truhlík. Počítám, že pět litrů roztoku by mělo stačit na postřik všech nádob. Díky za radu.
Autor: Mohelnik Richard 2009-10-25 22:43:232938
Múžu použít modrou skalici na odstránění mechu ze střechy z kanadského šindlu? Máte nekdo osobní skušenost? nemůzu tím krytinu poškodit? Dekuju za radu.
Autor: Vladimíra Šatánková 2009-11-23 14:30:343031
Dobrý den, mám na zahradě několik pařezů a slyšela jsem, že je lze pomocí modré skalice odstranit. Poradíte mi jakým způsobem, jak ředit a kde je seženu? Děkukjí Vám
Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2009-11-25 12:31:363037
Dobrý den pani Šatánková.
Prosím, na pařezy modrou skalici nepoužívejte, ta brání růstu hub a právě díky jejich působení se vám starší pařezy v zahradě rozloží.
Na pařezy naopak navrstvěte nějaký prodyšný vododržný mulč - poloseschlou trávu, částečně zkompostované listí, dřevoštěpku a pařez se snažte držet vlhký, můžete infekci hub urychlit (trochou sladké vody, zbytky šťávy, pivem, přezrálým ovocem již nevhodným ke konzumaci aj.) vše co se v přírodě rychle rozkládá díky obsahu cukru (vynalézavost je u zahrádkářů obrovská).
To vše podpoří napadení dřeva přirozeně se vyskytujícími dřevokaznými houbami. Můžete přidat i plodnice václavky (nyní už po termínu) nebo zbytek násady hlívy, také to může pomoci, i když se správně sází do čerstvého dřeva.
Další metodu jsem popisoval již dříve, jde o vypálení pomocí ledku. Zadejte si do hledání (nahoře) tento text:

odstranění mohutného kořene jasanu
Autor: Tibor Angleta 2010-01-06 14:32:253084
Na likvidaciu machu na betonovej skridle je lepsia modra,alebo zelena skalica ?Neposkodi mi plechove valovce na streche?Za radu dakujem.
Autor: Milan 2010-03-24 08:09:583277
Dobrý den, mám zelenou vodu v bazénu kolik modré skalice mám dát do 30m3 vody, jak dlouho zůstává ve vodě, jaký má vliv na pokožku děkuji za odpověď.
Autor: tom 2010-04-17 20:55:403358
ahojte neviete mi poradit dajaku literaturu ( knihu) lahko dostupnu v kniznici kde sa docitam o vyuziti modrej sklaici..potrebujem to na seminarnu pracu vopred dakujem piste pls meil na king11690@azet.sk
Autor: Lenka T. 2010-04-29 16:34:583409
Dobrý den chci se zeptat, mám doma jezírko z plastu,dali jsme tam skalici modrou( spíše od oka) teď tam chci vysadit vodní rostliny a lekníny- nepopálí je skalice?? Mám strach aby neuhynuly. Děkuji Lenka T. když tak pisněte trki@centrum.cz
Autor: Michal 2010-05-13 20:45:183492
Dávkování skalice do bazénů i na střechu proti mechu mi bylo doporučeno takto: 1 vrchovatá polévková lžíce / 10 m3, pokud nezabere opakovat po 3 týdnech
Autor: David 2010-05-15 15:22:533504
Dobry den chtel bych s e zeptat na co vsechno se da pouzit modra skalice dekuju predem
Autor: Jana Pokorná 2010-06-12 09:27:213660
dobrý den chci se zeptat, mohu použít modrou skalici na umytí pomníku, děkuji.
Autor: František 2010-09-25 20:33:204064
Modrou skalici úspěšně používám při penetraci dřeva.Dřewvo musí být pokud možno vyschlé a zbavené Kůry.Můžeme penetrovat Kolíky ke stromkům nebo dřevo ,které je vystaveno vhku,Modrá skalice vyváže bílkovinu ve dřevě a tím podstatně prodlouží životnost.
Autor: Antimoss 2010-10-15 12:55:174121
IKO Antimoss je výrobek, který je určen na odstraňování mechů, lišejníků, řas a hub ze střech, náhrobků, zdí, chodníků, apod. Neředí se, rovnou se aplikuje. 5L (cca. 400 Kč) vystačí cca. na 25-50m2 dle znečištění, 25L balení (cca. 1000 Kč) na 120-250 m2 dle znečištění. Výrobky je možné koupit na eshopu www.aaastrechy.cz nebo na www.mojestavebniny.cz

připojený obrázek:
Autor: Antimoss 2010-10-15 13:00:174122
Odstraňuje skvěle i lišejníky. Mech a lišejník se bude vždy tvořit tam, co je vlhko a nedostatek slunce. Pokud se může uchytit, jako např. ve dlažbě, je docela nesnadné se ho zbavit. Antimoss to dle zkoušek v laboratoři a praktickcýh zkoušek zvládá docela snadno

připojený obrázek:
Autor: vak 2011-04-03 16:41:484505
Prosím o radu jak zlikvidovat řasy v zahradním jezíku, ve kterém jsou ryby. Na doplňování vody používám tvrdší vodu z vlastní studny. V jezírku mám barevné karasy. Minulá léta jsme aplikoval různé chemické přípravky doporučované v zahradních centrech a v OBI, ale řasy jsem nezlikvidoval i když na pár dní byla o málo lepší. Známý doporučil modrou skalici, kterou aplikuje, jen si myslím, že nemá v jezírku ryby. Voda prý byla brzy a dlouho čistá až průzračná. Jde mi hlavně o zachování vody pro chov ryb. Děkuji vak
Autor: lojza 2011-04-22 09:31:564586
Zaklad je mit rovnovahu s zivinami a neprekrmovat a nemit hodne ryb na plochu mit mikroorganismy co premenuji dusik vazany na atomarni a vyuzivaji fosfaty ty pak nemohou rasy vyuzit a nerostrou a mit i trochustine misto...
Autor: lojza 2011-04-22 11:17:524587
Zaklad je mit rovnovahu s zivinami a neprekrmovat a nemit hodne ryb na plochu mit mikroorganismy co premenuji dusik vazany na atomarni a vyuzivaji fosfaty ty pak nemohou rasy vyuzit a nerostrou a mit i trochustine misto...
Autor: modrá skalice na dřevěný obklad? 2011-05-10 22:24:174670
Dobrý den,
mám dotaz. Máme 5let starý dům, je zděný, má ale dřevěný obklad. Jak ho ošetřit? Prosím, poraďte!
Autor: Jana Kociánová 2011-05-23 09:18:214726
Dobrý den, prosím o radu, jak se zbavit mechu na záhonku. Je ve stínu, sluníčko tam svítí jen chvilku ráno, je to nejvlhčí místo na zahrádce. Pěstuji na něm
bylinky (libeček, celer, meduňku, mátu šalvěj a cukety). V Bauhausu mi poradili zelenou skalici,ale v návodu jsem nenašla ochrannou lhůtu. Mám teď strach skalici použít. Můžete mi, prosím, poradit za jak dlouho po aplikaci přípravku mohu bylinky konzumovat? Děkuji za odpověď.
Autor: Jana 2011-05-30 18:51:024763
dobrý den ,potřebovala bych poradit jestli je vhodné používat modrou sklaci k čištění bazénu vyjde to levně ale nevím jestli se v tom může koupat dítě?
Autor: Roman 2011-07-06 10:43:375144
Dobrý den.
Také vlastním modrou skalici. V návodu je napsáno, že se používá na hubení škůdců v zemědělství, k výrobě impregnačních látek na dřevo, k výrobě solí ke galvanickému pokovování nebo k výrobě umělého hedvábí (koncetrace nejsou uvedeny). Dále ji lze používat pro potlačení růstu řas v bazénech s dávkou 3g na 1000l vody.
Mě by zajímalo dávkování pro hubení škůdců v zemědělství. Jeden z těch, co mi radili řekl doslova: "Kúp modrú skalicu a zdochně všetko, no nesmieš to prehnať, lebo všetko spáliš. Koncentráciu musíš vyzkúšať". Takže asi začnu na koncentraci pro bazény a budu přidávat. Pokud se mi to povede, tak dám vědět.
Stejně je mi smutno, když tu čtu prosby o dávkování a místo odpovědi na přímou otázku se dostaví odpověď "nedělejte to". Kdysi se to s úspěchem používalo a problémy nebyly. Navíc si myslím, že to vyjde levněji než současné málo účinné prostředky a určitě to bude účinné, takže se to nebude muset používat tak často, aby to zamořilo pozemek. Možná by stačilo něco na jaře a pak už používat v menší míře ty dnešní ekologičtější prostředky jako prevenci.
P.S. Jako dítě jsem měl nějakou speciální variantu stavebnice Merkur, kde byla i modrá skalice a tam byl návod na to galvanické pokovování. Návod a stavebnici už dávno nemám, ale snad to někdo vyhrabe a dá vědět. Třeba tam bude i něco víc.
Autor: Miloš Kožešník, ČZS 2011-07-07 08:43:535146
Dobrý den.
To že na obalu Modré skalice není uvedena koncentrace k použití proti škůdcům je správně, ono použití přípravků na ochranu rostlin se řídí zákony a podle nich musí být přípravek k tomu kterému účelu registrován a povolen a skalice v současné době povolena není a tak by uvádění případné dávky k použití bylo v rozporu s platnými zákony.
To že se dřív používala - máte pravdu, ale pamatuji si doby, kdy se ještě používalo DDT a také zcela běžně - byly ho plné sklady v JZD, také se běžně na jaře stříkalo Arborolem (na vodu ve studních jsme moc nekoukali), dřevo jsme natírali karbolkou (to že je dost krginogenní jsme netušili), hmyz (veškerý) likvidovali fosfotionem nebo arafosfotionem. To že se již tyto přípravky nepoužívají je právě zkušenost z následků, které nám v té době nebyly známy. Měď je sice přirozená sloučenina a přítomna v přírodě ale jen v stopovém množství. Vyšší koncentrace je škodlivá i pro člověka, nižší organizmy jí snášejí ještě hůře, toho je využíváno při snižování výskytu řas ve vodě, ale v takové vodě už vetšinou nepřežívají ani další vodní živočichové, tedy ani ryby (nebo jsou velmi citlivé na předávkování) a proto je její použití problematické i u okrasných rybníčků v zahradě.
Ještě ke galvanickému pokovení - je to klasická ukázka z školních lavic, síran měďnatý pokryje železo vyloučenou vrstvou mědi, ale moc to nedrží, protože je měď nahrazena právě tím železem na kterém se vyloučí - při delší expozici se vlastně podleptá, ze železa se stane síran železnatý a následnou oxidací železitý. Možná by stačilo zalistovat učebnicí, tuším tak z osmé třídy.
Autor: lenka svobodová 2011-11-20 12:05:245539
skalicem odrá je pro zahradu velmi skvělá , proptože se sbavuje mechu .
Autor: Lukáš 2012-03-17 18:03:155932
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jakej konkrétní přípravek by jste mi doporučil na odstranení trávy a plevelu ze spár dlažby (kočičí hlavy) . Zatím sem nenašel přípravek co by tento problém efektivně vyřešil, děkuji za pomoc.
Autor: Jitka 2012-03-18 22:27:065940
Dobrý den, taky bojuji s mechem v trávníku. Máme velkou zahradu, kde jsou ovocné stromy. Trávu zde mulčuji a tak mech roste i tam kde praží sluníčko. Chtěla jsem se zeptat co by se stalo, když bych se mechu nevšímala a nechala zahradu mechem zarůst. Zatím pracně vyhrabuji. O trávník zde ani tak nejde, jde jen o to, aby zahrada vypadala trochu upraveně. Děkuji
Autor: Pepča Housa 2012-03-21 18:22:295948
Dobrý den prosím mohli by jste mi poradit kdy mám nejlépe použít zelenou skalici ? Na zahradě máme mechu habaděj děkuji Vám.
Autor: Maria 2012-03-24 01:21:495951
Zdravim,chcela by som sa spytat ohladne postreku na ribezle.Mam ich velmi napadnute lisajnikom,aj stromy.Mozem pouzit modru skalicu?Ak ano,v akej koncetracii?Dakujem
Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2012-03-29 11:29:425962
K odstranění trávy a plevele ze spár dlažby je vhodnější totální herbicid s účinkem přes kořeny. Stačí aplikovat zálivkou, ale definitivní to není, musí se opakovat. Pokud použijete vyšší koncentraci obrozíte tím porost kolem cesty.
Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2012-03-29 11:31:305963
K likvidaci mechu zelenou skalicí můžete využít postup uváděný u přípravku Antimech, který navíc obsahuje ještě dusíkaté hnojivo pro urychlení růstu trávy. Ale účinek na mech je v zásadě shodný.
Autor: Tomáš 2012-04-29 16:31:346060
Zdravím vás. Na dlažbě mi vyrůstá mech. Je možné použít roztok modré skalice s hašeným vápnem 1:1? Zamezím tím další růst mechu na betonu? Děkuji vám předem zaodpověď.
Autor: Dana 2012-05-28 18:18:056205
vážený pán MK ,,je pravda skoro všetko čo tu píšete, ale zase ste nikomu neporadil koncentráciu ani jednej zo spomínaných skalíc. Myslím si, že RADA by prospela oveľa viac ako zatajovanie dôležitej informácie, nakoľko ľudia budú aj tak sypať skalicu do bazénov a ohrozovať svoje zdravie vysokou koncentráciou ale Vy by ste im mohol pomôcť a usmerniť ich tápanie. Nechápem prečo a hlavne koho sa bojíte..je to ich voľba vedia že podstupujú riziko. Osobne si myslím že riziko je len rovnaké ako s chlórovými prípravkami...tie sa rovnako dostávajú do organizmu cez pokožku atd ..niekedy mlčať je horšie ako povedať pravdu...
Autor: Dana 2012-05-28 19:38:136206
Najčastejšie sa používa síran meďnatý na odstránenie rias vo vode(modrá skalica- karcinogénna látka), preto sa prestala používať. Komu to nevadí povolená hranica je 4g na 1000 litrov vody.
Algicíd na prevenciu a likvidáciu vodných rias v bazénovej vode. Spoľahlivo účinkuje a chráni tam, kde veľké zaťaženie bazénovej vody spolu s ďalšími faktormi, ako je napríklad vyššia teplota a dostatok slnečného žiarenia, vytvára priaznivé podmienky na výskyt rias.

pre jazierka s rybkami je tu prípravok JBL Algol proti nadmernému rastu rias v sladkovodnom akváriu, ktorý ničí všetky druhy rias. Neobsahuje meď a je celkom bezpečný pre všetky druhy rýb. 6.50&#8364;
Pomohla som??
Autor: Marie Dvořáková 2012-06-15 14:03:356297
Slyšela jsem, že modrá skalice je obsažena v inkoustu. Je to pravda?Děkuji za odpověď. Marie
Autor: Marie 2012-06-15 14:07:016298
Může ořech porušit střešní krytinu? Co obsahuje ořechové listí. Děkuji za odpověď.
Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2012-06-15 14:16:026299
Dobrý den, prosím jak souvisí ořechové listí poškozená střešní krytina z neuvedeného materiálu (lepenka, pálená krytina - holá, s engobou nebo glazurou, betonové tašky, eternit, plech?) a modrá skalice, která je v této otázce řešena.
Těžko se odpovídá, když otázka je vlastně hádankou.
Autor: MODRÁ SKALICE - LIKVIDACE ŘAS 2012-08-27 10:58:146564
DÍKY TOMU, ŽE PÁTRÁNÍ PO SPRÁVNÉ APLIKACI MODRÉ SKALICE, JSME NENAŠLI KVALITNÍ INFORMACI (3 ML NA 1M2), TAK JSME DO BAZÉNU VYSYPALI CELÉ KILO MODRÉ SKALICE. TOTÁLNĚ JSME ZLIKVIDOVALI PŘES ČTYŘI MĚSÍCE TEMNĚ ZELENOU VODU. ŘASY JSOU PRYČ A VODA JE SUPER, JAK ALE ODBOURAT SKALICI, KTERÁ JIŽ SPLNILA SVŮJ ÚČEL?! JE TO VŮBEC MOŽNÉ?!
Autor: rada 2012-09-22 09:55:116666
přesný poměr skalice modré se asi nikdo nesmí dozvědět.Nicméně bezpečnostní listy hovoří o míře kdy je roztok toxický pro řasy, plankton a ryby.( LC50,IC50,EC50) Vážení zahrádkáři tato hranice je dosažena při 0,8 - 1 mg/litr. Opatrně!!!
Autor: Pepík 2013-04-08 22:55:487168
Chtěl bych použít modrou skalici na likvidaci lišejníků na ovocných stromech, ale nevím, jakou koncentraci použít, chci se zbavit jen lišejníků, ne stromů. Děkuji za jakoukoliv odpověď.
Autor: Miloš Kožešník 2013-04-09 08:15:477169
Doporučuji jen o něco málo vyšší koncentraci než je dávka na likvidaci řas ve vodě. tj cca 0,5 g na 100 l vody, ale je nutné aplikovat opakovaně, měď se bude postupně vyplavovat a tak se účinek snižuje.
Autor: Špačková 2013-04-14 11:38:307191
Postříkala jsem modrou skalicí keře rybízu, angreštu, borůvek a stromky. je na nich takové množství lišejníku, že větvičky uvnitř černají a odlamují se. Keře jsou dva roky staré.Nyní jsem se dočetla,že jsem je asi spálila. Mám si jít koupit nové? Myslím, že jsem nedala velkou koncentraci, protože na pytlíku jsem to nepřečetla, bylo to k nepřečtení.Můžete mi prosím odpovědět, zda hsem udělala dobře nebo špatně. Děkuji
Autor: Mirďa 2013-07-05 14:20:247559
Ahoj zahrádkáři, jste tu vesměs všichni docela chytří proto si myslím, že jsem na správném místě. Mám asi 50m3 jezírko s rybami, vytvořily se mi zde řasy vláknité, pokud dobře chápu tak nejlevněji se jich zbavit je dávkováni 4g na 1000L modré skalice. Tato metoda je bezpečná? Prosím o radu na mail autanovacek@seznam.cz .
Děkuji předem za dobrou radu. S pozdravem Nováček M.
Autor: Miloš Kožešník, správce 2013-07-09 11:18:487565
Do jezírek s rybami se modrá skalice nepoužívá.
Autor: dave 2013-07-14 00:41:137584
nejsou na to nějaké ryby? zdá se mi, že známí si koupili rybky do jezírka kvůli tomu aby neměli zelenou a zkaženou vodu, ale jestli to žralo i jiné řasy, to nevím.. ale ty sírany jsou určitě s životem neslučitelné
Autor: Miloš Kožešník 2013-07-15 22:56:427595
Pro jezírka s rybami jsou určeny k likvidaci řas jiné přípravky ale cenově jsou dost náročné.
Autor: Fadenalgenfrei F proti vláknitým řasám 2013-07-15 23:01:337596
ještě pro doplnění posílám odkaz - jde o přípravek který odborá živiny pro řasy a neobsahuje měď.
http://www.nishikigoi.cz/katalog/cz/vse-pro-jezirka/pece-o-vodu/likvidace-ras/vlaknite-rasy/produkt/fadenalgenfrei-f

M. Kožešník
Autor: mph1 2013-07-20 18:29:597615
Podle Nařízení komise (ES) č. 1170/2009 lze síran měďnatý (modrou skalici) používat jak pro přípravu, tak jako přídavnou minerální látku do potravin a potravinových doplňků. Takže nevím, proč se z toho dělá takové haló, když tím chce někdo ošetřit bazén (3g na 1 m3, to je asi půl kávové lžičky). Navíc celá řada tzv. trojkombinací (chlorové tablety) CuSO4 obsahuje (okolo 2%).
Co je důležité: Dodržet koncentraci! Používat jednorázově! Pokud neodpustíte vodu (např. propláchnutí filtru) nebo nevločkujete, další dávku nepřidávat. Skalice se z bazénu nikam neztratí, zůstává a dlouhodobě na řasy účinkuje. Při dopouštění vody lze doplnit odpovídající množství, po vločkování raději počkat až na další výskyt řasy. Pak lze použít opět původní (případně mírně nižší) koncentraci, protože je předpoklad, že už v bazénu nic nezůstalo.
Pokud to se skalicí přeženete (proboha koho napadlo dát kilo skalice do 1 bazénu!), potřebujete se skalice zbavit vyvločkováním (pro malé koncentrace), jinak jedině výměna vody - komplet a dávejte bacha, kam to vypustíte. Jinak budete mít v lepším případě zelené vlasy, v horším případě vyrážky a alergické reakce.
Pro naprostou většinu vodních živých organismů je modrá skalice jedovatá, přinejmenším velmi škodlivá, tzn. do živých vod NEPATŘÍ!
Autor: Miloš kožešník, správce 2013-07-21 10:28:587618
Děkuji za příspěvek, ale bylo by dobré si přečíst předešlé příspěvky viz MODRÁ SKALICE - LIKVIDACE ŘAS, kdy dotyční do bazenu skutečně dali rovnou to kilo skalice. A pokouší se tím krmit i rybičky! To nařízení č.1170/2009 má i své maximální koncentrace! Navíc to že je v bazenové chemii vyšší koncentrace nejen skalice je dobře vidět na vypáleném trávníku kolem mnoha bazénů a to zase většina majitelů krásných zahrad špatně nese. Také desinfekce zahrady proti psím výkalům, nebo dávkování 1kg na 20 m čtverečnních proti mechu zde byly dotazovány jako vážně míněné a to jsem se snažil jen uvést na pravou míru.
Autor: mph1 2013-07-25 21:20:287652
Děkuji za reakci, vlákno jsem četl a právě zděšení z přístupu některých přispěvatelů mne donutilo vložit svůj příspěvek.
Co se týká vypáleného trávníku, za ten skalice skoro jistě nemůže, koncentrace v bazénu je prostě příliš malá. Popravdě jsem nenašel žádný relevantní zdroj informace o škodlivosti CuSO4 v trávníku. Mnohem pravděpodobnějším viníkem bude chlor.
Cca před týdnem jsem vyplachoval (pískovou) filtraci, což mne vždy stojí 300-350 l vody. Vodu jsem vypustil do trávníku a, světe div se, s trávou to neudělalo vůbec nic, snad kromě vydatného zalití. Musím podotknout, že díky skalici a vločkování (síran hlinitý) chlorujeme minimálně, max. 1-2 dcl sava týdně (do 3,5 m3 vody), takže ve vypouštěné vodě už rozhodně žádný chlor není.
Autor: Alena Hesounová 2013-08-04 16:23:347699
Dobrý den,
mám specifický dotaz. Nevím, zda je vhodný právě do zahrádkářské diskuze, ale ráda bych se zeptala, zda nemá někdo zkušenost (třeba i nechtěnou) s modrou skalicí, jako prostředkem k patinování mosazi na černo (tmavo). Se skalicí nemám žádné zkušenosti, ale prý to lze. Nevím o jakou by mělo jít koncentraci. Nejsem zahradnice, ale ráda bych napatinoavla (zrestaurovala) mosazný objekt. Děkuji Alena
Autor: Mech na stromech co stím? 2014-01-05 16:27:128160
Dobrý den-máme asi 18 let staré stromy a jsou samý mech co s tím? Za dobrou radu moc děkuji předem.
Autor: Ivan Dvořák 2014-01-06 12:38:248163
Základem by bylo očištění kmene a větví kartáčem. Vše co odřete, spalte. Nástup mechu a jemu podobných kultur tlumí aplikace měďnatých preparátů ("omytí" stromu v době vegetačního klidu. Vedle toho tento postřik likviduje některé původce houbových a bakteriálních chorob.
Autor: Tomáš 2014-01-30 07:53:178232
Dobrý den. Máte-li nějaký problém s mechem,řasou,lišejníkem a nebo potřebujete-li opravit střechu,tak mě neváhejte kontaktovat a problém společně vyřešíme.Nejsem firma pouze živnostník a tomu odpovídají i ceny.Působím po celé republice.
Autor: Petr 2014-02-02 16:49:328246
Dobrý den, měl bych dotaz, je možné v tomto ročním období, vzhledem k příznivým klimatickým podmínkám(téměř nepřetržitě nad bodem mrazu), provést postřik trávníku roztokem zelené skalice, za účelem eliminace mechu v zastíněných plochách zahrady.V případě možnosti tohoto, jaká by měla být v tomto období koncentrace postřikové kapaliny. Děkuji za odpověď.

Autor: Lina1 2014-02-11 13:03:058266
Dobrý den,chtěla bych poradit,jak odstranit modrou skalici z omítky.Měli jsme v bytě plíseň a dočetla jsem se, že se pomoci MS se jí dá zbavit. Akorát jsem asi použila silnější koncentrát a teď i po natření bílé barvy vzdy prosvítne šedé skvrny od modré skalice. Děkuji předem za rady
Autor: Julia 2014-06-02 12:04:498893
Dobrý deň,
viete mi poradit ako odstranim skvrny vzniknute hnojivom na travu na mrammorovej dlazbe? Ďakujem
Autor: jttamara 2014-06-13 11:12:228953
chtela jsem se zeptat,zda jsou v ohrozeni zahonky na me zahradce,kdyz od nich asi pul metru pouziva soused chemii proti mechu a odmita mi sdelit o co jde.dekuji
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-06-16 14:07:428974
Na to nejspíše nelze seriózně odpovědět. Zkuste zeptat se znovu. Řekl bych, že stejně nebo i více ohrožená je i jeho zahrada. Nevím proč Vám to soused nepoví. I kdyby Vám někdo vyjmenoval veškerou "chemii", kterou je možné použít, není to nic platné, do doby než budete vědět o co jde, nebo si to nenecháte zjistit nějakou laboratoří.
Autor: Bony 2014-09-08 15:26:119386
Dobrý den.
Ráda bych se zeptala, jaký roztok modré skalice mohu použít na postřik zahrady (ovocné stromy, maliny, ostružiny, keře a květiny).ˇ
Předem děkuji.
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-09-09 08:21:449390
Jestli se chystáte zahradu ošetřit měďnatými preparáty, raději sáhněte do spektra přípravků, které jsou na trhu pro ochranu rostlin. U nich najdete jaké rostliny, jak a kdy je máte ošetřit a proti čemu to má být. Paušální ošetření jednou v roce může přinést žádný nebo jen částečný úspěch. Seriózní možnosti použití najdete zde: http://www.agromanualshop.cz/skalice-modra-500g/, další informace (posbírané z různých míst na internetu) http://bazenova-chemie.heureka.cz/proxim-modra-skalice-500g/specifikace/

PŘIDAT ODPOVĚĎ
Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde prosím neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu.
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)

Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do INZERCE, z tohoto fóra budou odstraněny.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
1524234
911
6
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.