Postřik vinné révy

<< zpět

Autor: Leo 2011-05-31 12:18:144765
Jsem začínající malopěstitel vinné révy a rád bych věděl kdy a jaké postřiky na révu použít. Především se mi jedná o plísně a padlí. Loni jsem aplikoval Kuprikol 50, ale nevím kdy a v jakých intervalech třeba tento postřik používat. Letos by mohla být první úroda a chtěl bych z ní něco mít.
Autor: Miroslav Šmoranc,ČZS 2011-11-10 17:38:575521
Vážený Leo,
první postřik révy vinné je možno provést již v březnu když teploty ve stínu dosahují 10-12°C a to Sulkou. I když se již nevyrábí tak se ještě dá sehnat. Koncentrace postřiku 5-7% a je důležité révový keř doslova omýt. Po postřiku nesmí 4 hodiny pršet, postřik musí dokonale zaschnout. Tento postřik likviduje padlí a roztoče na révě. Další postřik se doporučuje ve fázi 5 až šesti listů např. přípravky Kumulus WG, Sulikol K - sirné přípravky, nebo Hattrick, Punch 40 WP, Punch 10 EW, Rubigan 12 EC, Discus a další, tyto postřiky jsou předevší proti padlí. Ve fázi konce kvetení provedeme další ochranu proti peronospoře, padlí, černé skvrnitosti a spále. Přípravky: Verita, Falcon 460 EC, Aliette Bordeaux. Ve fázi po odkvětu provedeme postřik: Falcon 460 EC, Aliette Bordeaux. Fáze bobule velikosti hrachu, postřik: Zato 50 WG + Melodi combi 65,3 WG. Fáze uzavírání hroznů Zato 50 WG + Melodi combi 65,3 WG. Fáze zaměkání hroznů možno použít Teldor 500 SC proti šedé hnilobě. Toto je opravdu hrubý náčrt, ochrana révy vinné je složitá a je třeba neustále sledovat počasí. V období kdy je slunečné pěkné počasí ochranu omezujeme. Např. pro šíření padlí platí, že největší riziko napadení hrozí při přeháňkovém počasí, rosy a mlhy ho také podporují - zvyšují vlhkost vzduchu. Šíření omezují trvalé deště ( konídíe ve vodě neklíčí), nízké teploty a dlouhé a suché období, kdy klesá relativní vlhkost vzduchu pod. 45%. Nedílnou součástí ochrany jsou preventivní agrotechnická opatření. Především výběr vhodného stanoviště, optimální organizace porostu, způsob vedení keře, úplné a včasné provádění zelených prací a optimální výživa. Všechna opatření, která zajišťují vzdušnost porostu a rychlejší osychání révového keře, zvyšují jeho odolnost a snižují nebezpečí infekce. Téma ochrany révy vinné je značně rozsáhlé, doporučují zakoupit odbornou literaturu, nebo navštívit webové stránky ČZS, konkrétně internetové vydání Metodika ochrany rostlin (http://www.zahradkari.cz/metodiky). Přeji pěkný den.
Autor: Růžičková Libuše 2014-02-19 21:49:338283
Též se zajímám jak pěstovat révu.Založila jsem si malý vinohrádek o 36 hlavách, které jsem si sama vypěstovala s darovaných roubů a které se ujmuly.Révu mám již 8 let už jsem měla i slušnou úrodu pro vlastní spotřebu rodiny, až na loňský a předloňský rok.předloni mi na jaře pomrzla,ale přesto se vzpamatovala.Loni vypadala úroda slibně,ale pak byly hrozny napadeny plísní a padlím. Přesto,že jsem prováděla postřik moc to nepomohlo.Poraďte mi čím přihnojovat.Vždy na podzim k révě přihazuji koňský hnůj a na jaře přidávám trochu síranu draselného.Jsem samouk a o révu se snažím starat co nejvíc.Děkuji. Jsme ve výšce 440m nad mořem.

Jméno
Text
připojit obrázek    jen JPG!
(max. šířka 640 px - větší obrázky budou zmenšeny)
pro přidání příspěvku zadejte kód z obrázku vlevo:
Celkem:
Dnes:
On line:
1161388
99
4
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.